O‘zbekistonda 6-dekabrdan kuchga kiradigan manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risidagi qonun tatbiq etiladigan davlat organlari va tashkilotlari ro‘yxati shakllantirildi. Bu haqda 12-noyabr kuni o‘tkazilgan brifingda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi matbuot kotibi Sherzod Saparov ma’lum qildi.
Prezidentning 5-iyundagi qarori doirasida “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi qonun ijrosini tashkil etish bo‘yicha ishlarni muvofiqlashtirish uchun bosh vazir Abdulla Aripov rahbarligida Respublika idoralararo komissiyasi tuzildi.
Qarorda 2024-yil 1-iyulga qadar qonun amal qiladigan davlat organlari va tashkilotlarining aniq ro‘yxatini shakllantirish topshirilgandi.
Komissiya majlisi bayonnomasiga ko‘ra, ro‘yxatga 27 ta respublika darajasidagi davlat organi va tashkiloti, 71 ta respublika ijro etuvchi hokimiyat organi, 10 ta davlat maqsadli jamg‘armasi, Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi, Toshkent shahri, viloyatlar, tuman va shaharlar hokimiyatlari, shuningdek, ustav fondida (kapitalida) davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan 49 ta xo‘jalik jamiyati va unitar korxona kiritildi.
Davlat organlari va tashkilotlari qayta tashkil etilganda, ularning nomlari o‘zgartirilganda yoki qonun hujjatlariga muvofiq yangilari tashkil etilganda, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi ro‘yxatga tegishli o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritadi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Adliya vazirligi va Bosh prokuratura qonunni amalga oshirish bo‘yicha namunaviy idoraviy rejani ishlab chiqdi.
Ushbu uchta idoraning ishchi guruhlari anketa va jadvallar yordamida davlat xizmatchilari uchun belgilangan cheklovlarga rioya etilishini tekshirdi. Qonunchilikka ko‘ra, vazirlik va idoralar, davlat unitar korxonalari va muassasalari, shuningdek, davlat ulushi 50 foizdan ortiq bo‘lgan tashkilotlar va hokimiyatlar xodimlariga tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish taqiqlangan.
Agentlik 2024-yilning 10 oyi davomida o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida 1488 nafar boshqaruv xodimi 1653 ta tadbirkorlik subyektining ta’sischisi ekanini aniqladi. Agentlik davlat organlari va tashkilotlariga xodimlarning ta’sischi sifatidagi faoliyatini to‘xtatish, tadbirkorlik faoliyatiga yo‘l qo‘ymaslik va kelgusida bunday holatlarning oldini olish bo‘yicha 33 ta taqdimnoma kiritdi. Bugungi kunga kelib, ushbu xodimlarning qariyb 80 foizi talablarni bajardi.
Shuningdek, agentlik etender.uzex.uz tizimi orqali davlat xaridlari to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini masofadan o‘rganib, jami 175,4 milliard so‘mlik 127 ta manfaatlar to‘qnashuvi va 23,9 milliard so‘mlik 22 ta davlat xaridlarida g‘oliblik raqobatni cheklovchi usullardan foydalangan holda qo‘lga kiritilgan holatlarni aniqladi.
Idora ushbu davlat xaridlari natijalarini bekor qilishga erishdi.
Bundan tashqari, Hisob palatasining masofaviy tahlili natijasida mahalliy hokimiyatlarning 155 ta davlat buyurtmachisi ishtirokida 195,5 milliard so‘mlik 1400 ta davlat xaridlari bo‘yicha shartnomalar qonunchilikni buzgan holda va manfaatlar to‘qnashuvi mavjudligi bilan tuzilgani aniqlandi. Huquqbuzarlik sodir etgan 125 nafar mansabdor shaxsga nisbatan ma’muriy bayonnomalar tuzilib, to‘plangan hujjatlar sudga yuborildi.
Avvalroq agentlik 1253 raqamli telefon yoki eanticor.uz platformasi orqali korrupsiya holatlari haqida xabar berishga chaqirgandi.

В Узбекистане сформирован перечень государственных органов и организаций, на которые будет распространяться закон о конфликте интересов, который вступит в силу с 6 декабря. Об этом 12 ноября на брифинге сообщил пресс-секретарь Агентства по противодействию коррупции Шерзод Сапаров.
В рамках постановления президента от 5 июня была создана Республиканская межведомственная комиссия под руководством премьер-министра Абдуллы Арипова для координации работы по организации исполнения закона «О конфликте интересов».
Постановлением было поручено до 1 июля 2024 года сформировать конкретный перечень государственных органов и организаций, на которые будет распространяться действие закона.
Согласно протоколу заседания комиссии, в список вошли 27 государственных органов и организаций республиканского уровня, 71 республиканский орган исполнительной власти, 10 государственных целевых фондов, Совет министров Каракалпакстана, хокимияты Ташкента, областей, районов и городов, а также 49 хозяйственных обществ и унитарных предприятий, в которых доля государства в уставном фонде (капитале) составляет 50% и более.
Закон также применяется к госучреждениям и организациям, входящим в систему государственных органов и организаций, указанным в этом списке, а также к акционерным обществам, в уставном капитале которых 50% и более акций принадлежат им.
В случае реорганизации госорганов и организаций, изменения их названий или создания новых в соответствии с законодательством, Антикоррупционное агентство вносит соответствующие изменения и дополнения в перечень.
Антикор, Министерство юстиции и Генеральная прокуратура разработали типовой ведомственный план по реализации закона.
Рабочие группы этих трёх ведомств проверили соблюдение установленных ограничений для госслужащих с помощью анкет и таблиц. Согласно законодательству, сотрудникам министерств и ведомств, государственных унитарных предприятий и учреждений, а также организаций с долей государства более 50% и хокимиятов запрещено заниматься предпринимательской деятельностью.
Агентство в ходе проверок за 10 месяцев текущего года выявило, что 1488 руководящих работников были учредителями 1653 предпринимательских субъектов. Агентство внесло 33 представления в госорганы и организации о прекращении деятельности сотрудников в качестве учредителей, о недопущении предпринимательской деятельности и о предотвращении подобных случаев в будущем. На сегодняшний день около 80% этих работников выполнили требования.
Антикор также дистанционно изучил соблюдение законодательства о госзакупках через систему etender.uzex.uz, выявив 127 случаев конфликта интересов на общую сумму 175,4 млрд сумов и 22 случая на сумму 23,9 млрд сумов, когда победа в госзакупках была получена с использованием методов, ограничивающих конкуренцию.
Ведомство добилось аннулирования результатов этих госзакупок.
Кроме того, в результате дистанционного анализа Счётной палаты было выявлено, что 1400 контрактов на госзакупки на 195,5 млрд сумов с участием 155 государственных заказчиков местных хокимиятов были заключены с нарушением законодательства и с наличием конфликта интересов. В отношении 125 должностных лиц, допустивших правонарушения, были составлены административные протоколы, а собранные документы направлены в суд.
Ранее в агентстве призвали сообщать о случаях коррупции по телефону 1253 или через платформу eanticor.uz.