Samarqand viloyatida 8-sinf o‘quvchisi bir guruh shaxslar tomonidan o‘g‘irlab ketilib, zo‘rlandi. Bu haqda Nemolchi.uz xabar qildi.
Qiz 23-sentabr kuni o‘g‘irlab ketilgan. Qarindoshlarining so‘zlariga ko‘ra, oradan ma’lum vaqt o‘tgach, ular qizlari yo‘qolgani haqida ariza yozishgan. Badanida zo‘ravonlik izlari bo‘lgan qiz 6-oktabr kuni topilgan. Qizning so‘zlariga ko‘ra, uni bir necha kun kaltaklab, spirtli ichimliklar va noqonuniy moddalar qabul qilishga majburlab, irodasiga qarshi ushlab turishgan va zo‘rlashgan. Uning yaqinlari qizni shifokorga olib borishgan.
Ichki ishlar vazirligi aniqlik kiritishicha, holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 119-moddasi 3-qismi (O‘n sakkiz yoshga to‘lmagan shaxsga nisbatan jinsiy ehtiyojni zo‘rlik ishlatib g‘ayritabiiy usulda qondirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, barcha ishtirokchilar aniqlanib, tegishli sud-tibbiy ekspertiza tayinlangan.
“Qiz yaqinlarining so‘zlariga ko‘ra, ish bir-ikki kun avval ochilgan va zo‘rlaganlar orasida prokuraturada ishlovchi shaxs ham bo‘lishi mumkin (ammo u eski sana bilan ishdan bo‘shatilgan) — ehtimol bu ishning kech ochilishi va gumonlanuvchilar hali ham ozodlikda yurganiga sabab bo‘lgandir. Jabrlanuvchining yaqinlari bilan suhbatda bo‘lgach, Nemolchi.uz tahririyati qizga yordam berishi kerak bo‘lgan idoralar bu ishga qanchalik bepisandlik bilan yondashganidan xavotirda”, — deyiladi xabarda.
Jabrlanuvchining yaqinlarining so‘zlariga ko‘ra, 7-oktabr kuni (qiz topilganning ertasiga) tergovchi uni gumonlanuvchilar bilan bitta mashinada, lekin ota-onasisiz ko‘rikdan o‘tkazish uchun olib ketgan. Qiz esa ekspert erkak bo‘lgani uchun ekspertizadan bosh tortgan. Shuning uchun ekspertiza 10-oktabr kuni (yana qarindoshlarsiz) o‘tkazilgan. Ammo qonida alkogol yoki zararli moddalar bor-yo‘qligini tekshirish uchun undan qon olinmagan.
Qizning qarindoshlari prokuraturaga borishganida tashqarida ularni psixiatrik brigada kutib turgan, ularni uchastka noziri chaqirgan ekan. Vaholanki, qizga psixiatrik emas, psixologik yordam kerak bo‘lgan.
“Jabrlanuvchi qiz bilan maktab psixologi ham ishlashi mumkin edi, lekin maktabda unga bunday yordam taqdim etilmadi. Lekin qiz maktabga bormagani uchun uning ota-onasiga jarima solishdi. Ko‘p bolali oilaga (5 nafar farzandlari bor) 1,2 mln so‘m miqdorida jarima solishdi. Ayni damda qiz maktabga borishdan qo‘rqib turibdi, negaki hamma bo‘lgan voqeadan xabardor”, — deyiladi xabarda.
“Yuqorida aytganimizdek, gumonlanuvchilar ozodlikda. Ular qizning yaqinlarining ustidan ochiqchasiga kulib yurishibdi. Ular ish kech ochilgani uchun jazodan qochishlariga ishonishmoqda, chog‘i. Nega ish faqat 119 modda bo‘yicha qo‘zg‘atildi? Odamni o‘g‘irlash (Jinoyat kodeksining 137-moddasi), uning erkiga qarshi zo‘rlik ishlatib uni ushlab turish (138-modda), qiynoqqa solish-chi (110-modda)? Oilani hech kim „Inson“ ijtimoiy himoya markaziga yo‘naltirmadi. Idoralararo o‘zaro ta’sir qani? Nahotki barcha tartiblar faqat qog‘ozda qolsa?”, — deya qo‘shimcha qilgan nashr.
Nashr gumonlanganlardan biri Turkiyaga qochib ketganini ham tahmin qilmoqda. Qizga arizasini qaytarib olishi uchun har turli bosim o‘tkazilayotganini ham qayd etgan.
“Ijtimoiy himoya milliy agentligi, Bolalar ombudsmani va Bosh prokuraturani ushbu masalani o‘z nazoratiga olish va boshqa idoralar bilan birgalikda bolalarga do‘stona tizimni yaratish bo‘yicha harakat qilishga chaqiramiz. Aks holda, bolalarni zo‘ravonlikning barcha turlaridan himoya qilish to‘g‘risidagi qonun rasmiy qog‘oz bo‘lib qolaveradi”, — deya xabarni yakunlagan Nemolchi.uz.

Уточнение: Похищение произошло 23 сентября, а не 23 октября, как было указано в первой версии сообщения. Девочка была обнаружена 6 октября, а не 6 ноября.
В Самаркандской области восьмиклассница была похищена группой лиц, которые на протяжении нескольких дней насиловали её. Об этом 13 ноября сообщил проект против насилия Nemolchi.uz.
По данным проекта, девочка была похищена 23 сентября в одном из районов Самаркандской области (Кошрабатском). Родные сообщили, что они через какое-то время обратились с заявлением в правоохранительные органы о пропаже ребёнка. Девочку удалось найти только 6 октября, со следами насилия на теле. Она рассказала, что её избивали, заставляли насильно принимать алкоголь и запрещённые вещества, удерживали против воли и насиловали. Родные отвезли девочку к врачу.
В МВД Узбекистана проекту Nemolchi.uz сообщили, что «возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 119 Уголовного кодекса (удовлетворение половой потребности в противоестественной форме с применением насилия, угроз или с использованием беспомощного состояния потерпевшего, в отношении лица, не достигшего 18 лет — ред.), все участники установлены, назначены соответствующие судебные и медэкспертизы». Сколько человек являются подозреваемыми, не уточняется.
В пресс-службе МВД «Газете.uz» подтвердили информацию о возбуждении уголовного дела и установлении личности всех подозреваемых. «Назначены судебно-медицинская и биологическая экспертизы, ведутся следственные действия», — сообщили в ведомстве. В офисе детского омбудсмана заявили, что в рамках своих полномочий взяли на контроль ситуацию, и пообещали дать дополнительную информацию позже.
Nemolchi.uz со ссылкой на родных девочки пишет, что дело возбудили «только пару дней назад». По их словам, среди подозреваемых «мог быть человек, работающий в органах прокуратуры (однако, говорят, что его уволили задним числом)».
В Nemolchi.uz заявили, что все инстанции, обязанные оказать поддержку и защиту девочке, подошли к своему делу непрофессионально. В проекте обосновывают своё утверждение следующими фактами:
1. По словам родственников пострадавшей, 7 октября (на следующий день после обнаружения девочки) следователь отвёз её на экспертизу в ОДНОЙ машине с нападавшими, но без родителей. Она отказалась от экспертизы, поскольку судмедэксперт был мужчиной — поэтому экспертизу сделали только 10 октября (вновь без родных). Однако кровь на присутствие алкоголя или вредных веществ в крови у неё не взяли.
2. Родные девочки сказали, что когда пошли в прокуратуру, чтобы узнать, что с их делом, на выходе их ждала психиатрическая бригада, которую вызвал участковый. При этом девочка не является лицом, которому нужна психиатрическая помощь, однако она нуждается в психологической поддержке после пережитого.
3. С пострадавшей мог бы работать школьный психолог, но в школе девочке не предоставили такую помощь. Но оштрафовали родителей девочки за то, что её не было в школе. На многодетную семью (5 детей) наложили штраф в 1,2 млн сумов. Сейчас пострадавшая боится идти в школу, так как о произошедшем там уже знают все.
4. «Подозреваемые в данный момент на свободе. Они ездят по району, открыто насмехаясь над родными девочки».
5. Дело возбуждено только по статье 119. «А как же похищение человека (статья 137 УК), как же насильственное удержание свободы (статья 138 УК), как же истязание (статья 110 УК)?»
6. Никто не направил семью в центр «Инсон» за социальной защитой и получением услуг, гарантированных законодательством. «Где межведомственное взаимодействие? Неужели этот регламент только на бумаге?» — спрашивает проект.
«Правосудие к детям должно быть дружественным, важен системный и бережный подход на всех уровнях. Это первоочередная задача. Никакие законы и медийные кампании не спасут, если система будет ещё больше травмировать этих детей. Каждое лицо, виновное в давлении и причинении травмы девочке и её семье, уже сейчас должно понести ответственность за свои действия или бездействие», — заявили в Nemolchi.uz.
«Пострадавшая нуждается в работе с бережным и профессиональным психологом, нужна защита её данных, такая же помощь может понадобиться семье, не считая дополнительных услуг в связи с ситуацией», — отмечают в проекте. По данным проекта, один из подозреваемых мог уехать за рубеж, а на девочку могли оказывать давление, чтобы она забрала заявление.