Davlat aktivlarini boshqarish agentligi “O‘ztemiryo‘lkonteyner” aksiyadorlik jamiyati aksiyalarining bir qismi xususiylashtirilganini e’lon qildi.
“O‘zbekiston temir yo‘llari” tarkibiga kiruvchi “O‘ztemiryo‘lkonteyner” korxonasining 35 foiz aksiyalari bo‘yicha o‘tkazilgan savdolarda 200 milliard so‘m taklif etgan Cotton Logistics kompaniyasi g‘olib chiqdi. Qayd etilishicha, xaridorning taklifi “korxonaning baholangan qiymatidan yuqori”.
Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, kelishuvni qo‘llab-quvvatlagan Alkes Research konsalting kompaniyasi turli potensial investorlarga investitsiya tizerlarini yuborgan. Natijada MDH, Janubi-Sharqiy Osiyo, Yevropa va arab davlatlaridagi 6 nafar xalqaro va mahalliy investor tomonidan sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish to‘g‘risidagi arizalar kelib tushgan.
Keyingi bosqichga 5 nafar talabgor o‘tgan va faqat 3 nafari o‘z takliflarini taqdim qilgan.
Ma’lum qilinishicha, Cotton Logistics kompaniyasi korxonaning biznes jarayonlarini raqamlashtirish va respublikaning tranzit salohiyatidan samarali foydalanish, yuk tashishda tannarx va xarajatlarni kamaytirish, shuningdek, korxona faoliyatiga zamonaviy korporativ boshqaruv tizimlarini joriy etish va barqaror rivojlantirishni ta’minlash rejalashtirilgan.
Davaktiv to‘lov qanday shaklda: to‘liq yoki bo‘lib-bo‘lib amalga oshirilishini keltirmagan.
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “Xalqchil IPO” dasturi doirasida “O‘ztemiryo‘lkonteyner”ning 4 foiz aksiyalarini mahalliy fond bozorida ommaviy taklifi o‘tkazilishi belgilangan.
Korxona haqida
Spot nashrining yozishicha, “O‘ztemiryo‘lkonteyner” AJ 2002-yilda “O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyasining ixtisoslashtirilgan shu’ba korxonasi sifatida tashkil etilgan. U davlat kompaniyasining konteyner parkini boshqaradi va O‘zbekistonda konteyner yuk tashishni tashkil etish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatadi.
Prezident tomonidan 2023-yil bahorida tasdiqlangan xususiylashtirish dasturida O‘TYning “O‘ztemiryo‘lkonteyner”dagi ulushi sotilishi ko‘rsatilgan. Konteyner parki operatori aksiyalarining 4 foizini “Xalqchil IPO” orqali sotish rejalashtirilgan.
Aksiyalarni sotib olish uchun arizalarni qabul qilish o‘tgan yilning sentabr oyida boshlangan. Biroq oradan bir oy o‘tmay, DABA O‘TYni qayta tashkil etish jarayoni davom etayotgani sababli uning tarkibida “O‘ztemiryo‘lkonteyneri” negizida “Temiryo‘lkargo” kompaniyasi tashkil etilishi munosabati bilan jarayonni to‘xtatgan.
2023-yilda “O‘ztemiryo‘lkonteyner”ning sof foydasi 137,7 mlrd so‘mni tashkil etgan.
Cotton Logistics 2015-yilda tashkil etilgan bo‘lib, 1 mln tonnadan ortiq yuk aylanmasi va 480 ta vagondan iborat shaxsiy harakat tarkibi parkiga ega O‘zbekistondagi eng yirik transport-logistika kompaniyalaridan biri hisoblanadi. Shuningdek, kompaniya boshqaruvida 1000 dan ortiq harakat tarkibi mavjud.
Kompaniya saytidagi ma’lumotlarga ko‘ra, boshqarilayotgan vagonlar O‘zbekistondan MDH, Yevropa Ittifoqi, Turkiyaga (jumladan, portlar va paromlar orqali) eksport qilinadigan mineral o‘g‘itlar, qurilish materiallari, quritilgan mevalar, yong‘oqlar, dukkaklilar va boshqa yuklarni tashishda foydalaniladi. Qarama-qarshi yo‘nalishda vagonlar Rossiya, Qozog‘iston, O‘zbekistondagi yuklarni (poliyetilen, avtomobillar uchun ehtiyot qismlar, bo‘yoqlar, qog‘oz, shinalar, dori-darmonlar, qurilish va yog‘och materiallari, metall konstruksiyalar, po‘lat blankalar, quvurlar, ko‘mir va boshqalar) tashish uchun ishlatiladi.
Cotton Logistics kompaniyasi “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomaga ega. Kompaniya o‘zining harakatlanuvchi tarkibi parkini shakllantirgan va O‘zbekistonda birinchi quruq port — First Dry Port Terminal yaratish loyihasini amalga oshirgan.
Cotton Logistics kompaniyasining yagona asoschisi Shuravina Yekaterina Vladimirovna, rahbari Pavel Viktorovich Djurayev hisoblanadi.
Kompaniyaning First Dry Port Terminal`dagi ulushi 69,3 foizni tashkil etadi, qolgan 30,7 foizi hh.uz ma’lumotlariga ko‘ra, Turkmaniston (Turkmendemirellari) va O‘zbekistonning (“O‘zbekiston temir yo‘llari”) rasmiy yuk agenti bo‘lgan Transit Group OU`ga tegishli.

Агентство по управлению государственными активами Узбекистана объявило о приватизации части акций в компании «Узтемирйулконтейнер».
Победителем торгов за 35% акций предприятия «Узтемирйулконтейнер», входящего в структуру «Узбекистон темир йуллари», стала компания Cotton Logistics, предложившая 200 млрд сумов. Отмечается, что предложение покупателя «превышает оценочную стоимость предприятия».
По данным агентства, консалтинговая компания Alkes Research, сопровождавшая сделку, разослала инвестиционные тизеры различным потенциальным инвесторам. В результате было получено 6 заявок по выражению заинтересованности в покупке от местных и международных инвесторов из стран СНГ, Арабского мира, Юго-Восточной Азии и Европы, говорится в сообщении.
5 претендентов прошли в следующий этап и только 3 подали свои обязывающие предложения.
Сообщается, что Cotton Logistics планирует цифровизировать бизнес-процессы предприятия, эффективно использовать транзитный потенциал республики, снизить тарифы и расходы на перевозки, а также внедрить современные корпоративные системы управления для обеспечения устойчивого развития предприятия.
Госактив не сообщает, в какой форме будет проведена оплата: полностью или в рассрочку.
Согласно соответствующим программам приватизации, в рамках программы «Народное IPO» запланировано публичное размещение 4% акций АО «Oʻztemiryoʻlkonteyner» на местном фондовом рынке.
Как пишет Spot, АО «Узтемирйулконтейнер» было учреждено в 2002 году как специализированное дочернее предприятие «Узбекистон темир йуллари». Оно управляет контейнерным парком госкомпании и оказывает услуги, связанные с организацией контейнерных грузоперевозок по Узбекистану.
В программе приватизации, утверждённой президентом весной 2023 года, обозначена продажа принадлежащей УТЙ доли в «Узтемирйулконтейнер». 4% акций оператора контейнерного парка планируется реализовать через «народное IPO».
Приём заявок на покупку доли начался в прошлом сентябре. Однако менее чем через месяц АУГА приостановило процесс из-за начавшейся реорганизации УТЙ с учреждением в её составе компании «Темирйулкарго» на базе «Узтемирйулконтейнер».
В 2023 году чистая прибыль «Узтемирйулконтейнер» составляла 137,7 млрд сумов.
Cotton Logistics создана в 2015 году и является одной из крупнейших транспортно-логистических компаний Узбекистана с грузооборотом свыше 1 млн тонн и собственным парком подвижного состава из 480 вагонов. Под её управлением также находится свыше 1000 единиц подвижного состава.
Согласно информации на сайте компании, находящиеся в управлении вагоны ставятся под перевозки минеральных удобрений, строительных материалов, сухофруктов, орехов, бобовых и других грузов, экспортируемых из Узбекистана в страны СНГ, ЕС, Турцию (в том числе через порты и паромные переправы). В обратном направлении вагоны задействованы под перевозки различной номенклатуры грузов (полиэтилен, запасные части для автомобилей, краски, бумага, шины, медикаменты, строительные материалы, лесоматериалы, металлоконструкции, стальные заготовки, трубы, уголь и другие) следующего назначения в РФ, Казахстан, Узбекистан.
Cotton Logistics имеет прямой договор с АО «Узбекистон темир йуллари». Компания сформировала собственный парк подвижного состава и реализовала проект по созданию первого в Узбекистане сухого порта First Dry Port Terminal.
Единственным учредителем Cotton Logistics является Екатерина Владимировна Шуравина, руководителем — Павел Викторович Джураев.
Доля компания в First Dry Port Terminal составляет 69,3%, остальные 30,7% принадлежат компании Transit Group OU, которая, по информации hh.uz, является официальным фрахтовым агентом железных дорог Туркменистана («Туркмендемиреллари») и Узбекистана («Узбекистон темир йуллари»).