Gazetaning ta’kidlashicha, Ukraina prezidentining ofisi ovoz berishga tayyorgarlikni rad etmoqda va nashr bilan suhbatlashgan manbalarning aksariyati uning bo‘lishiga shubha bilan qaraydi. Urush paytida ushbu jarayonning tashkil etilishi va qonuniyligi haqida savollar mavjud, deb ta’kidlaydi Economist.
“Shunga qaramay, ma’lum bir tayyorgarlik ishlari boshlanganga o‘xshaydi”, — deyiladi xabarda. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, hududiy saylov shtablari safarbar qilinmoqda, nomzodlar ro‘yxati ham tayyorlanmoqda.
Prezident Vladimir Zelenskiyning “ehtimoliy raqiblaridan biri”ning vakillari Ukrainaga saylovlar kerakligini aytmoqda, ammo ular “prezident ofisining keskin munosabatidan qo‘rqib, bu haqda ochiq bayonot berishdan cho‘chiyapti”.
Agar saylov ertagayoq o‘tkazilsa, Zelenskiyga 2019-yilda raqibi Pyotr Poroshenko bo‘lgan paytda erishgan ishonchli g‘alabasini “takrorlash qiyin bo‘lardi”, deb hisoblaydi nashr. Economist tomonidan o‘tkazilgan ichki so‘rovlarga ko‘ra, Zelenskiy ikkinchi turda Ukraina Qurolli kuchlarining sobiq bosh qo‘mondoni Valeriy Zalujniyga qarshi pastroq natijalarni ko‘rsatgan bo‘lardi. U shu yilning fevral oyida lavozimini tark etgan va Buyuk Britaniyadagi elchi etib tayinlangan. Zalujniyning o‘zi, garchi ko‘pchilik uni prezidentlikka nomzodini qo‘yishga chaqirsa-da, siyosiy ambitsiyalari haqida gapirmagan, deya qayd etadi gazeta.
Shu bilan birga, agar Zelenskiy boshqa muxolifat nomzodlariga qarshi qo‘yilsa, uning qayta saylanish ehtimoli yuqori bo‘ladi. Amaldagi prezidentning sobiq hamkasbi, Zelenskiy qabul qilishi mumkin bo‘lgan eng yaxshi qaror — iste’foga chiqish va prezidentlik lavozimida faqat bir muddat qolish haqidagi dastlabki va’dasini bajarish ekanini aytdi.
“Zelenskiyda dog‘ tushmagan obro‘ bilan ketishning yagona yo‘li bor. Bu o‘z ishtirokisiz saylov o‘tkazish va urushda millatni birlashtirgan inson sifatida tarixga kirishdir”, — deya tushuntirdi u.
Nashrning ta’kidlashicha, buning muqobili harbiy inqiroz yoki to‘liq bo‘lmagan tinchlik bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. So‘nggi oylarda kuzatilayotgan frontdagi vaziyatning yomonlashishi Ukraina jamiyatining kayfiyatiga ta’sir qilmoqda. Ukraina rasmiylari, shuningdek, AQSh prezidenti saylovlarida g‘alaba qozongan Donald Tramp Kiyevni tinchlik muzokaralariga rozi bo‘lishga majburlashi mumkinligidan xavotirda, bunda Ukrainaning NATOga a’zoligi bekor qilinadi va Rossiya bosib olingan hududlar ustidan nazoratni saqlab qoladi.
• Ukrainada prezidentlik saylovi 2024-yil 31-mart kuni o‘tkazilishi kerak edi, biroq mamlakatda harbiy holat joriy qilingani sababli bunday bo‘lmadi. Zelenskiy o‘tgan yilning noyabr oyida “hozir saylovlar vaqti emas”, “hozir mudofaa vaqti, jang vaqti” degan edi. Ukrainaliklar o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovlar shuni ko‘rsatdiki, aholining aksariyati urush tugagunga qadar saylovlarni o‘tkazishga qarshi.

В Украине началась подготовка к возможным выборам президента, предполагаемая дата — 25 мая 2025 года, пишет британский Economist.
Газета при этом подчёркивает, что офис украинского президента отрицает подготовку к голосованию, а большинство источников, с которыми говорило издание, настроены скептически к тому, что оно состоится. Есть вопросы относительно организации и легитимности этого процесса во время войны, отмечает Economist.
«Тем не менее, определённые подготовительные работы, похоже, началась», — говорится в материале. По данным издания, мобилизуются региональные избирательные штабы, также идёт составление списков кандидатов.
Представители «одного из вероятных соперников» президента Владимира Зеленского говорят, что Украине нужны выборы, но они «опасаются делать публичные заявления об этом, опасаясь жёсткой реакции со стороны президентского офиса».
Если бы выборы состоялись завтра, Зеленскому, как считает издание, «было бы трудно повторить» убедительную победу, которую он одержал в 2019 году, когда его соперником был Петр Порошенко. По данным внутренних опросов, с которыми ознакомился Economist, Зеленский показал бы низкие результаты во втором туре против бывшего главнокомандующего Вооружёнными силами Украины Валерия Залужного. Последний покинул пост в феврале этого года и был назначен послом в Великобританию. Сам Залужный, однако, не заявлял о политических амбициях, хотя многие призывают его баллотироваться на пост президента, отмечает газета.
В то же время, шансы Зеленского на переизбрание выше, если его противопоставляют другим оппозиционным кандидатам. Неназванный бывший соратник действующего президента сказал Economist, что лучшее решение, которое может принять Зеленский, — это уйти в отставку и сдержать своё первоначальное обещание оставаться на посту президента только один срок.
«У Зеленского есть только один выход, чтобы уйти с незапятнанной репутацией. Это провести выборы без своего участия и войти в историю как человек, который объединил нацию в войне», — пояснил он.
Альтернатива этому, отмечает издание, рискнуть ассоциироваться с военным крахом или неполным миром. Ухудшение ситуации на фронте, наблюдающееся последние месяцы, влияет на настроения украинского общества. Украинские власти также опасаются, что Дональд Трамп, победивший на выборах президента США, может вынудить Киев согласиться на мирные переговоры, при котором членство Украины в НАТО будет исключено, а Россия сохранит контроль над оккупированными территориями.
• Выборы президента должны были пройти в Украине 31 марта 2024 года, но не были назначены, так как в стране действует военное положение. Зеленский в ноябре прошлого года говорил, что «сейчас не время для выборов», «сейчас время обороны, время битвы». Опросы среди украинцев также показали, что большинство населения выступает против проведения выборов до окончания войны.