Bokuda bo‘lib o‘tayotgan BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha sammit (COP29) doirasida Energetika vazirligi va Birlashgan Arab Amirliklarining Masdar kompaniyasi o‘rtasida Navoiy viloyatining Uchquduq tumanida quvvati 1000 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasini qurish bo‘yicha shartnoma imzolandi, deya xabar bermoqda vazirlik matbuot xizmati.
Energetika vazirligining ta’kidlashicha, loyiha qurilishi jarayonida 600−800 tagacha yangi ish o‘rni yaratiladi. Stansiya har yili 3,5 mlrd kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi, bu esa yiliga 1 mlrd kub metrgacha tabiiy gazni tejash imkonini beradi. Loyiha orqali karbonat angidrid chiqindilari yiliga 1,4 mln tonnaga kamayadi.
O‘zbekiston va Masdar kompaniyasi hamkorligida shu paytgacha umumiy quvvati 1497 MVt bo‘lgan loyihalar, jumladan, Zarafshonda shamol elektr stansiyasi (500 MVt) va Karmanada (100 MVt), G‘allaorolda (220 MVt), Kattaqo‘rg‘onda (220 MVt) va Sherobodda (457 MVt) quyosh elektr stansiyalari foydalanishga topshirildi.
Bundan tashqari, Buxoro viloyatining Olot tumanida (250 MVt) va Qashqadaryo viloyatining G‘uzor tumanida (300 MVt) quyosh elektr stansiyalari qurilmoqda.
O‘tgan yilgi COP28 konferensiyasi doirasida O‘zbekiston Masdar kompaniyasi bilan strategik sheriklik shartnomasini imzolagan edi.

В рамках Конференции ООН по климату COP29 в Баку (Азербайджан) 12 ноября Министерство энергетики Узбекистана и компания Masdar (ОАЭ) подписали контракт на реализацию проекта строительства ветряной электростанции мощностью 1000 МВт в Учкудукском районе Навоийской области. Об этом сообщила пресс-служба Минэнерго.
Станция будет ежегодно вырабатывать 3,5 млрд кВт⋅ч электроэнергии, что позволит сэкономить 1 млрд кубометров природного газа и сократить вредные выбросы в атмосферу на 1,4 млн тонн. В процессе строительства планируется создать от 600 до 800 рабочих мест.
В сотрудничестве с Masdar в Узбекистане уже реализованы проекты общей мощностью 1497 МВт — ветряная электростанция в Зарафшане (500 МВт), а также солнечные фотоэлектрические станции в Кармане (100 МВт), Галлаарале (220 МВт), Каттакургане (220 МВт) и Шерабаде (457 МВт).
Кроме того, ведутся работы по строительству фотоэлектрических станций в Алатском районе Бухарской области (250 МВт) и Гузарском районе Кашкадарьинской области (300 МВт).
На предыдущей конференции COP28, которая проходила в прошлом году в Дубае, Узбекистан и Masdar подписали соглашение о стратегическом партнёрстве.