“O‘zbekkosmos” agentligi Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumanidagi “Yangi hayot” aerodromida kosmik texnologiyalar va injiniringga ishtiyoqi baland maktab o‘quvchilari uchun CanSat tipidagi sun’iy yo‘ldoshlarning sinov parvozlarini o‘tkazdi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati xabar berdi.
Loyiha xorijiy hamkorlar, shuningdek, NazarX markazi va Sehriyo maktabi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
100 dan ortiq yosh ishtirokchi o‘zining mini-sputniklarini ishlab chiqdi. Dronlar yordamida modullar 200 va 500 metr balandlikka ko‘tarildi, u yerda balandlik, harorat, bosim va inklinometriya haqidagi ma’lumotlar qayd etildi.
“Ushbu texnologik yutuqlar orqali ishtirokchilarning kosmik tadqiqotlarga ilk qadamlari qo‘yildi”, — deyiladi xabarda.
CanSat — bu oddiy soda idishining hajmi va shakliga birlashtirilgan haqiqiy sun’iy yo‘ldosh modeli. Talabalar oldiga qo‘yiladigan vazifa — sun’iy yo‘ldoshda joylashgan quvvat va aloqa kabi barcha asosiy quyi tizimlarni 350 ml lik bankaga sig‘dirishdir. Raketa yoki bog‘langan aerostatdan qo‘yib yuborilgandan so‘ng, CanSat ma’lum bir missiyani bajarishi va yerga xavfsiz qo‘nishi kerak.
Bundan tashqari, tadbir doirasida ishtirokchilar tomonidan tayyorlangan pnevma-gidro raketalarning uchiruv tanlovi ham bo‘lib o‘tdi. “Yoshlarning o‘z qo‘llari bilan tayyorlagan raketalari osmon uzra ko‘tarilib, ularning ilm-fanga bo‘lgan ishtiyoqini yanada yuksaklarga olib chiqdi”, — ta’kidlanadi “O‘zbekkosmos” xabarida.

На аэродроме Янги Хаёт в Уртачирчикском районе Ташкентской области прошли испытательные полёты спутников типа CanSat, организованные Агентством «Узбеккосмос» для школьников, увлечённых космическими технологиями и инженерией. Об этом сообщила пресс-служба агентства.
Проект проводится совместно с зарубежными партнёрами, а также центром NazarX и школой Sehriyo.
Более 100 молодых участников разработали свои мини-спутники. С помощью дронов модули поднимались на высоту 200 и 500 м, где фиксировали данные о высоте, температуре, давлении и инклинометрии.
«Благодаря этим испытаниям юные изобретатели сделали первые шаги в практическом освоении космических исследований», — отмечается в сообщении.
CanSat — это модель настоящего спутника, интегрированная в объём и форму обычной банки от газировки. Задача для студентов заключается в том, чтобы уместить все основные подсистемы, которые есть в спутнике, такие как энергоснабжение и связь, в банке объёмом 350 мл. После сброса с ракеты или привязного аэростата CanSat должен выполнить определённую миссию и безопасно приземлиться на землю.
Кроме того, в рамках мероприятия прошёл конкурс по запуску пневмо- и гидравлических ракет, изготовленных участниками. «Ракеты, изготовленные собственноручно молодыми людьми, взмыли в небо, ещё больше подняв их интерес к науке», — отметили в Узбеккосмос.
Проект CanSat стал платформой для развития научных и творческих способностей молодёжи, открывая новые пути для их вовлечения в аэрокосмическую отрасль, отметили в агентстве.