D213 “Urganch — Xonqa — Hazorasp — Toshsoqa — Amudaryo — A380” avtomobil yo‘lini rekonstruksiya qilish loyihasi 294,1 million dollarga baholanmoqda. Bu prezidentning 13-noyabrdagi qaroridan kelib chiqadi.
Kutilganidek, yo‘lning bir qismi (0−81 km) rekonstruksiya qilinadi.
Loyihani amalga oshirish uchun Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankidan 18 yil muddatga, to‘rt yillik imtiyozli davr bilan 238 million dollar miqdorida kredit jalb etildi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, 2041-yil noyabrigacha O‘zbekiston bankka asosiy qarz va foizlar uchun 382,68 million dollar to‘lashi kerak.
Uning realizatsiyasi 2 yillik kafolat muddati bilan 5 yilni (2024−2029) tashkil etadi.
Qarorda qayd etilishicha, dastlabki o‘rganish natijalariga ko‘ra, xarajatlarni 32,7 million dollargacha optimallashtirish imkoniyati aniqlangan. Prezident mazkur mablag‘ni Xorazm viloyatidagi D217 “Urganch — Gurlan — Mang‘it — Turkmaniston Respublikasi chegarasi” avtomobil yo‘lining 5 — 75 kilometrlik qismini rekonstruksiya qilish loyihasiga yo‘naltirish taklifini ma’qulladi.
Avtoyo‘llar qo‘mitasi va uning tarkibidagi “Avtoyo‘linvest” agentligi loyihani o‘z vaqtida, sifatli amalga oshirish, YeTTB kreditidan maqsadli va samarali foydalanish uchun mas’ul ijro etuvchi organ etib belgilandi.
Kreditni qaytarish, foizlar va boshqa to‘lovlar bilan bog‘liq xarajatlar respublika budjeti mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
Prezident loyihaning texnik-iqtisodiy ko‘rsatkichlarini va YeTTB krediti bo‘yicha prognoz to‘lov jadvalini tasdiqladi.
Xorazm viloyati hokimligiga qo‘mita bilan birgalikda yashil hududlarni tashkil etish maqsadida rekonstruksiya qilinadigan avtomobil yo‘llarining yo‘l bo‘yi hududlarida iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda 30 ming tup manzarali daraxt va buta ko‘chatlarini ekishni ta’minlash topshirildi.
Shu bilan birga, tashkil etilgan yashil hududlarni tegishli darajada saqlash bo‘yicha tashabbuskor jismoniy va yuridik shaxslar bilan shartnomalar tuziladi.
Avval xabar berganimizdek, qurilish ishlari yakunlangach, hozirgi bir qatorli 2-toifali yo‘l ikki qatorli 1-toifali avtomobil yo‘liga aylanadi. Shuningdek, bank mablag‘lari 4R156 yo‘li bo‘ylab yordamchi infratuzilmani modernizatsiya qilishga yordam beradi. Shuningdek, Amudaryo ustidan ko‘prik qurilishi kutilmoqda.
O‘zbekistonda bo‘lib turgan YeTTB prezidenti Odil Reno-Basso shunday degandi: “Biz ushbu loyihani qo‘llab-quvvatlaymiz, chunki u O‘zbekiston va Markaziy Osiyodagi strategik maqsadlarimizga javob beradi. Bu, shuningdek, Yevropa Ittifoqining Global Gateway tashabbusi bilan qamrab olingan global transport va logistika infratuzilmasi yechimlarining bir qismidir”.
2024-yil yanvar oyida Bryusselda bo‘lib o‘tgan YeI-Markaziy Osiyo transport sohasi investorlari forumida YeTTB kelgusi ikki-uch yil ichida Transkaspiy yo‘lagi infratuzilmasi va tegishli transport yechimlariga 1,5 milliard yevro sarmoya kiritishga tayyorligini bildirgandi.

Проект реконструкции автомобильной дороги D213 «Ургенч — Ханка — Хазарасп — Ташсока — Амударья — автодорога А380» (0−81 км) оценивается в 294,1 млн долларов. Это следует из постановления президента от 13 ноября.
Для реализации проекта привлечён кредит Европейского банка реконструкции и развития в 238 млн долларов на срок 18 лет, включая четырёхлетний льготный период. Согласно предварительным расчётам, к ноябрю 2041 года Узбекистан должен будет выплатить банку 382,68 млн долларов основного долга и проценты по нему.
Период реализации проекта составит пять лет (2024−2029 годы), включая двухлетний гарантийный период.
В постановлении отмечается, что по результатам предварительного изучения выявлена возможность оптимизации расходов до 32,7 млн долларов. Президент одобрил предложение направить эти средства на проект реконструкция участка 5 — 75 км автомобильной дороги D217 «Ургенч — Гурлен — Мангит — граница Туркменистана» в Хорезмской области.
Комитет по автодорогам и Агентство «Автойулинвест» в его составе определены исполнительным органом, ответственным за своевременную качественную реализацию проекта, целевое и эффективное использование займа ЕБРР.
Расходы, связанные с погашением кредита, выплатой процентных и других платежей, будут производиться за счёт средств республиканского бюджета.
Президент утвердил технико-экономические показатели проекта и прогнозный график погашения займа ЕБРР.
Хокимияту Хорезмской области совместно с комитетом для создания зелёных зон поручено обеспечить с учётом климатических условий посадку 30 тысяч декоративных деревьев и кустарников в придорожных зонах реконструируемых автодорог.
При этом с физическими и юридическими лицами-инициаторами будут заключаться договоры по содержанию на надлежащем уровне создаваемых зелёных зон.
Как мы сообщали ранее, после завершения строительных работ нынешняя однополосная дорога второй категории станет двухполосной автострадой первой категории. Средства банка также помогут модернизировать вспомогательную инфраструктуру вдоль дороги 4Р156. Также сообщалось о планах строительства моста через реку Амударья.
Президент ЕБРР Одиль Рено-Бассо, в мае заявила: «Мы поддерживаем этот проект, потому что он отвечает нашим стратегическим целям в Узбекистане и Центральной Азии. Это также часть глобальных решений транспортной и логистической инфраструктуры, охватываемых инициативой Европейского союза Global Gateway».
В январе 2024 года на Форуме инвесторов по транспортному сообщению ЕС-Центральная Азия в Брюсселе ЕБРР выразил готовность инвестировать около 1,5 млрд евро в инфраструктуру, связанную с Транскаспийским коридором, и сопутствующие транспортные решения в течение следующих двух-трёх лет.