Dunyoning eng rivojlangan mamlakatlariga qonuniy migratsiya 2023-yilda rekord darajaga yetdi. Migrantlar oqimi ularning iqtisodiga COVID pandemiyasi va Rossiyaning Ukrainaga bosqini ortidan yuzaga kelgan inflyatsiya inqirozidan chiqishga yordam berdi, biroq bu saylovchilarning noroziligiga sabab bo‘ldi, deb yozdi Financial Times.
Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti hisob-kitoblariga ko‘ra, o‘tgan yili 6,5 millionga yaqin odam IHTT tarkibiga kiruvchi 38 davlatga ko‘chib o‘tgan. Bu 2022-yilgi ko‘rsatkichlardan deyarli 10 foizga ko‘p.
Xizmat sohasida ishga yollanishning eng katta o‘sishi Buyuk Britaniyada kuzatilgan — u yerga 750 000 kishi ko‘chib borgan.
Kanada, Fransiya va Yaponiyada ham rekord darajalar yuz bergan. AQSh 1,2 million qonuniy immigrantni qabul qilgan.
“Gap faqat pandemiyadan avvalgi natijalarga yetib olish haqida emas”, — dedi IHTT xalqaro migratsiya bo‘limi rahbari Jan-Kristof Dyumon. Bu tendensiya xorijlik ishchilar va xorijda malaka oshirishga bo‘lgan yuqori talabni aks ettiradi, dedi u.
Goldman Sachs investitsiya banki tomonidan shu hafta e’lon qilingan tahlil shuni ko‘rsatdiki, Kanada, Yangi Zelandiya, Norvegiya, Shvetsiya, Germaniya va Buyuk Britaniyada 2023-yil boshidan beri bandlik o‘sishida deyarli barchasi immigratsiyaga to‘g‘ri kelgan, shuningdek, AQShda ishchi kuchini 4 milliondan ortiqqa oshirgan.
Rivojlangan mamlakatlarning iqtisodiy o‘sishiga migratsiyaning ijobiy ta’siriga qaramasdan, rivojlangan mamlakatlardagi ko‘plab saylovchilar migratsiya ko‘lamining o‘sib borayotgani va noqonuniy ravishda kelgan boshpana izlovchilardan norozi, ammo ular migrantlar umumiy sonining kichik qismini tashkil qiladi.
Saylovchilarning bunday munosabati bu yil qayta saylanishi kerak bo‘lgan IHTTning barcha amaldagi hukumatlari xalq ovozining bir qismini yo‘qotishiga olib keldi, ba’zi hukumat amaldorlari o‘z lavozimlarini yo‘qotdi. Misol uchun, AQShning saylangan prezidenti Donald Tramp o‘z saylovoldi kampaniyasini millionlab noqonuniy migrantlarni deportatsiya qilish va’dalari asosida qurdi.
An’anaga ko‘ra ko‘p sonli yangi migrantlarni qabul qilgan IHTTning boshqa mamlakatlari kirish qoidalarini kuchaytirdi. Kanada, Avstraliya va Buyuk Britaniya ish bilan bog‘liq migratsiyani cheklash choralarini kiritdi, Kanada esa birinchi marta vaqtinchalik fuqarolar sonini chekladi.
Har uchala davlat ham xalqaro talabalarga bo‘lgan munosabatini qayta ko‘rib chiqmoqda, ularning soni ortib borayotgani qizib ketgan uy-joy bozorlariga bosim manbai sifatida qaralmoqda. Britaniyada magistratura talabalariga endi oila a’zolarini olib kelish taqiqlanadi, Avstraliya va Kanadada esa o‘qish to‘lovlari oshirilgan va talabalar soni cheklangan. Gollandiya ham xuddi shunday choralarni ko‘rmoqda — u yerda ingliz tilida o‘qitiladigan kurslar sonini cheklash rejalashtirilmoqda.
“2025-yildan boshlab [umumiy migratsiya] qisqarishi ajablanarli bo‘lmaydi”, — dedi Dyumon. Bu qonuniy migratsiya yo‘llari kichrayib borayotgani sababli “qarama-qarshilikning kuchayishi"ga olib kelishi mumkin, deya qo‘shimcha qildi u.

Легальная миграция в некоторые из самых развитых стран мира достигла исторического максимума в 2023 году. Приток мигрантов помог экономикам этих стран восстановиться после инфляционного кризиса, возникшего после пандемии COVID и вторжения России в Украину, но при этом вызвал негативную реакцию избирателей, пишет Financial Times.
По оценке Организация экономического сотрудничества и развития, в прошлом году в 38 стран, входящих в ОЭСР, переехали около 6,5 миллиона человек. Это почти на 10% больше показателей за 2022 год.
Самый большой всплеск, вызванный набором персонала в сектор ухода, зафиксирован в Великобритании — туда иммигрировали 750 тысяч человек.
Рекордные уровни также наблюдались в Канаде, Франции и Японии. США приняли 1,2 миллиона легальных иммигрантов.
«Это не только навёрстывание упущенного после пандемии», — отметил глава отдела международной миграции ОЭСР Жан-Кристоф Дюмон. По его словам, эта тенденция отражает высокий спрос на иностранных рабочих и зарубежное обучение.
Анализ, опубликованный инвестиционным банков Goldman Sachs на этой неделе, показал, что иммиграция обеспечила почти весь прирост занятости в Канаде, Новой Зеландии, Норвегии, Швеции, Германии и Великобритании с начала 2023 года, а также увеличила численность рабочей силы в США более чем на 4 миллиона.
Несмотря на положительный эффект миграции для экономического роста развитых стран, многие избиратели в них недовольны растущими масштабами миграции и искателями убежища, которые прибывают нелегальными путями, хотя они составляют небольшую долю от общего числа мигрантов.
Такое отношение избирателей привело к тому, что все действующие правительства ОЭСР, которым пришлось переизбираться в этом году, потеряли часть голосов избирателей, а некоторые представители власти — и свои должности. Так, избранный президент США Дональд Трамп построил свою избирательную кампанию на обещаниях депортировать миллионы нелегальных мигрантов.
Другие страны ОЭСР, куда традиционно приезжало большое число новых мигрантов, ужесточили правила въезда. Канада, Австралия и Британия ввели меры по ограничению миграции, связанной с работой, а Канада впервые ограничила количество временных резидентов.
Все три страны также пересматривают подход к иностранным студентам, чьё растущее число рассматривается как источник давления на перегретые рынки жилья. В Британии студентам магистратуры теперь запрещено привозить с собой членов семьи, в то время как Австралия и Канада повысили плату за обучение и ограничили количество студентов. Аналогичные шаги предпринимают и Нидерланды — там планируется ограничить число учебных курсов, преподаваемых на английском языке.
«Сокращение числа [общей миграции] с 2025 года не станет сюрпризом», — отметил Дюмон. Это может привести к «росту напряжённости» по мере уменьшения путей легальной миграции, добавил он.