O‘zbekistonda uy-joy sotib olish uchun ipoteka subsidiyalarini ajratish tartibiga o‘zgartirishlar kiritildi. Bu Vazirlar Mahkamasining 11-noyabrdagi qarorida nazarda tutilgan.
Endilikda subsidiya.idm.uz maxsus platformasida ariza topshirilgandan keyin bir soat ichida ko‘rib chiqiladi. YAIDXP veb-saytidan (my.gov.uz) foydalanganda arizalar avtomatik platformaga yuboriladi, davlat xizmatlari markazlari esa ularni ariza topshirilgandan bir soat ichida tizimga kiritishi shart.
Ariza beruvchilarning daromadlarini hisobga olish tartibi ijtimoiy mezonlarni hisobga olgan holda o‘zgartiriladi. Endilikda arizachining iltimosiga ko‘ra, uning daromadlarini hisoblashda nafaqat turmush o‘rtog‘i, balki kafil bo‘lgan yaqin qarindoshlarining ham daromadlarini kiritish mumkin bo‘ladi. Baholash uchun 12 oygacha bo‘lgan davrdagi o‘rtacha daromad ishlatiladi.
Bundan tashqari, agar ariza beruvchining o‘zi umuman daromadga ega bo‘lmasa va mezonlar bo‘yicha 0 ball berilsa, u holda turmush o‘rtog‘i va qarindoshlarining daromadlari hisobga olinmaydi.
Spot’ning qayd etishicha, arizalarni baholashda foydalaniladigan ijtimoiy mezonlarning yangi tizimi tasdiqlanmoqda:
Mezon | Ball |
I. Ariza beruvchining va/yoki uning oilasining daromadi | |
Toshkentda: | |
MHTEKMning 2,7 baravaridan 8 baravarigacha (3 105 000 — 9 200 000 so‘m) | 10 |
MHTEKMning 8 baravaridan 9,2 baravarigacha (9 200 000 — 10 580 000 so‘m) | 5 |
Qoraqalpog‘iston va viloyatlarda: | |
MHTEKMning 2,7 baravaridan 7 baravarigacha (3 105 000 — 8 050 000 so‘m) | 10 |
MHTEKMning 7 baravaridan 8 baravarigacha (8 050 000 — 9 200 000 so‘m) | 5 |
II. Hozirgi uy-joy ta’minoti | |
Ariza beruvchining yoki uning turmush o‘rtog‘ining shaxsiy uyi mavjud emasligi | 20 |
III. Ijtimoiy himoyaga muhtojlar toifasiga mansub | |
Labor-migration tizimidagi mehnat migranti | 10 |
Olis hududlarda ishlaydigan tibbiyot xodimi yoki oliy ma’lumotli mutaxassis | 5 |
Muhandislik, qurilish, qayta ishlash tarmoqlari yo‘nalishlari bo‘yicha kasb-hunar texnikumlarida ishlab chiqarish ta’limi o‘qituvchilari va ustalari | 5 |
30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar | 5 |
Qiyin vaziyatdagi ayollar (ajrashgan ayollar, bevalar, yolg‘iz onalar) | 5 |
IV. Ariza beruvchining yoki oila a’zolarining ma’lum bir toifaga mansubligi | |
Tibbiy-ijtimoiy ekspertiza tizimida ro‘yxatga olingan shaxslar | 5 |
III va IV guruhlar uchun ballar bitta mezon bo‘yicha beriladi.
Masalan, fuqarolarning daromadlari endilikda uch emas, ikki guruhda baholanadi, ikkinchi guruh uchun ball esa 5 (ilgari 6 va 2 ball bo‘lgan) ni tashkil etdi. Tibbiyot xodimlari yoki oliy ma’lumotli, chekka hududlarda mehnat qilayotgan mutaxassislar, 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar, og‘ir ahvolda bo‘lgan ayollar (ajrashgan, bevalar, yolg‘iz onalar) endilikda 10 ball o‘rniga 5 ball oladi.
Arizachi to‘plashi mumkin bo‘lgan umumiy ballar soni 50 dan 35 gacha kamayadi. Subsidiya olish uchun 30 yoki undan ortiq ball to‘plash kerak.
Bundan tashqari, subsidiyalar olish uchun arizalarning mezonlarga muvofiqligini baholash bilan shug‘ullanadigan tashkilotlarning tarkibi o‘zgaradi. Xususan, tibbiyot muassasalari va ayollar bilan ishlash bo‘limlari bundan mustasno. Bunday holda, jarayon 14 dan 5 ish kunigacha tezlashadi.
Murojaatda ko‘rsatilgan ma’lumotlarning to‘g‘riligi Soliq qo‘mitasi, Adliya vazirligi, Bandlik vazirligi, Kadastr agentligi va Ijtimoiy himoya milliy agentligi tizimlari tomonidan avtomatik tarzda tasdiqlanadi. Ularni baholash soliq organlari hamda iqtisodiyot va moliya boshqarmalari tomonidan amalga oshiriladi.
Subsidiyalar qoplaydigan foizlar miqdori o‘zgaradi. Yangi kreditlar bo‘yicha yillik 12 foizdan ortiq qismi (hozir — 10 foizdan ortiq), 2025-yildan boshlab esa Markaziy bankning asosiy stavkasidan ortiq bo‘lgan qismi, ya’ni hozirgi 13,5 foizni tashkil etgan holda qoplanadi.
Dastlabki to‘lov va foizlarning bir qismini qoplash uchun subsidiyalar Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan besh ish kuni ichida to‘lanadi. Ilgari to‘lovlar hisobot oyining 25-kuniga qadar amalga oshirilardi.
Bundan tashqari, endilikda yakka tartibdagi uy-joylarni qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash uchun ipoteka subsidiyalari ajratilmaydi. Ushbu maqsadlar uchun ipoteka kreditlari faqat kambag‘allikni kamaytirish dasturiga kiritilgan va uy-joy sharoitlarini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan shaxslarga beriladi. Kredit miqdori 120 million so‘mgacha bo‘ladi.
Shuningdek, ular boshlang‘ich to‘lovni qoplash uchun asosiy qarzning 15 foizi miqdorida subsidiya olishi mumkin. Bundan tashqari, besh yil davomida yillik 12 foizdan ortiq foiz to‘lovlarining bir qismi budjet hisobidan qoplanadi.
Subsidiya berilmaydigan holatlar belgilandi:
- taqdim etilgan ma’lumotlar noto‘g‘ri yoki soxta bo‘lsa, ariza ko‘rib chiqilmaydi va avtomatik ravishda rad etiladi;
- agar joriy yil uchun mintaqada subsidiyalarga kvotalar tugagan bo‘lsa, barcha taqdim etilgan arizalar avtomatik ravishda rad etiladi;
- arizachi yoki uning turmush o‘rtog‘i takroran murojaat qilganda, ular ilgari ipoteka krediti subsidiyasidan foydalangan bo‘lsa, ariza rad etiladi;
- Agar ariza allaqachon topshirilgan bo‘lsa va ko‘rib chiqilayotgan bo‘lsa, turmush o‘rtoqdan ikkinchi ariza berilganda, u rad etiladi.

В Узбекистане внесены изменения в порядок выделения ипотечных субсидий на приобретение жилья. Это предусмотрено постановлением Кабинета министров от 11 ноября.
Заявки теперь обрабатываются на специальной платформе subsidiya.idm.uz в течение часа после обращения. При использовании сайта ЕПИГУ (my.gov.uz) заявления автоматически направляются на платформу, а центры госуслуг должны вводить их в систему в течение часа после обращения.
В порядок учёта доходов заявителей вносятся поправки с учётом социальных критериев. Теперь по желанию заявителя в расчёт его доходов можно будет включить доходы не только супруга (супруги), но и его близких родственников, выступающих поручителями. Для оценки используется средний доход за период до 12 месяцев.
При этом если у самого заявителя вообще отсутствуют доходы и за это предоставляется 0 баллов по критериям, то доходы супруга (супруги) и родственников не учитываются.
Как отмечает Spot, утверждается новая система социальных критериев, используемых для оценки заявок:
Критерий
Балл
I. Доходы заявителя и/или его семьи
в Ташкенте:
от 2,7 до 8 МРОТ (3 105 000 — 9 200 000 сумов)
от 8 до 9,2 МРОТ (9 200 000 — 10 580 000 сумов)
в Каракалпакстане и областях:
от 2,7 до 7 МРОТ (3 105 000 — 8 050 000 сумов)
от 7 до 8 МРОТ (8 050 000 — 9 200 000 сумов)
II. Текущая обеспеченность жильём
Отсутствие у заявителя или его (ее) супруга (супруги) собственного жилья
III. Принадлежность к категории нуждающихся в соцзащите
Трудовой мигрант в системе Labor-migration
Медработник или специалист с высшим образованием, работающий в удалённых районах
Преподаватели и мастера производственного обучения в профтехникумах по направлениям инженерии, строительства, обрабатывающих отраслей
Молодёжь до 30 лет
Женщины, оказавшиеся в тяжёлом положении (разведённые женщины, вдовы, матери-одиночки)
IV. Принадлежность заявителя или членов семьи к определённой категории
Лица, зарегистрированные в системе медико-социальной экспертизы
Баллы за III и IV группы предоставляется по одному критерию.
Например, доходы граждан теперь оцениваются по двум группам, а не трём, а балл за вторую группу теперь составляет 5 (до этого было 6 и 2). Медработникам или специалистам с высшим образованием, работающий в удалённых районах, молодёжь до 30 лет, женщины, оказавшиеся в тяжёлом положении (разведённые женщины, вдовы, матери-одиночки) теперь будут получать 5 баллов вместо 10.
Общее количество баллов, которое может набрать заявитель, сокращается с 50 до 35. Для получения субсидии необходимо набрать 30 и более баллов.
Кроме того, изменится состав организаций, занимающихся оценкой соответствия заявок на субсидии критериям. В частности, исключаются медучреждения и управления по делам женщин. При этом процесс ускоряется с 14 до 5 рабочих дней.
Достоверность указанных в заявке данных будут автоматически подтверждать системы Налогового комитета, Минюста, Минзанятости, Кадастрового агентства и Агентства соцзащиты. Их оценкой будут заниматься налоговые органы и управления экономики и финансов.
Изменится объем процентных выплат, покрываемых субсидиями. Для новых кредитов будет компенсироваться часть свыше 12% годовых (сейчас — свыше 10%), а с 2025 года — часть сверх основной ставки Центробанка, которая сейчас составляет 13,5%.
Субсидии для покрытия первоначального взноса и части процентов будут выплачиваться Минэкономфином в течение пяти рабочих дней. Ранее выплаты проводились до 25 числа отчётного месяца.
Кроме того, ипотечные субсидии теперь не будут выделять на строительство, реконструкцию и ремонт индивидуального жилья. Ипотечные кредиты на эти цели смогут получить только лица, включённые в программу выведения из бедности, и нуждающимся в улучшении жилищных условий. Сумма займа составит до 120 млн сумов.
Они также могут рассчитывать на субсидии в размере 15% основной суммы для покрытия первоначального взноса. Также из бюджета будет компенсироваться часть процентных платежей свыше 12% годовых в течение пяти лет.
Определены случаи, в которых субсидия не будет предоставлена:
• если поданная информация является неверной или фальшивой, заявка не рассматривается и автоматически отклоняется;
• если квота на субсидии в регионе на текущий год исчерпана, все поданные заявки автоматически отклоняются;
• при повторном обращении заявителя или его супруга, если они ранее пользовались субсидией по ипотечному кредиту, заявка отклоняется;
• если заявка уже была подана и находится в процессе рассмотрения, при подаче второй заявки от супруга она будет отклонена.