Fuqaro X.X. HY-9623 reysi bilan Moskvaga uchishni rejalashtirgan. Uning qo‘l yukini rentgenologik tekshiruvdan o‘tkazish, so‘ngra xolislar ishtirokida shaxsiy ko‘zdan kechirish chog‘ida yo‘lovchida deklaratsiyasida ko‘rsatilmagan tarixiy-madaniy ahamiyatga ega, kamida 50 yillik 116 dona metall tanga borligi aniqlangan.
qarshi, tangalar
Olib qo‘yilgan tangalar Qashqadaryo viloyati tarixi va madaniyati davlat muzeyiga topshirildi. Madaniy meros agentligi xulosasiga ko‘ra, tangalar orasida Buxoro amirligi davriga oid ekzemplyarlar ham bor.
Holat yuzasidan ma’muriy ish qo‘zg‘atilib, materiallar sudga taqdim etildi.
Yil boshidan buyon “Qarshi aeroporti” bojxona posti xodimlari tomonidan tarixiy ahamiyatga ega bo‘lgan madaniy boyliklarni noqonuniy olib o‘tishga 10 ta urinishning oldi olindi. Olib qo‘yilgan ashyolarning umumiy qiymati 10 million so‘mdan oshadi, soni esa 168 tani tashkil etadi.

Таможенники предотвратили попытку вывоза старинных монет через аэропорт Карши в Кашкадарьинской области, сообщила пресс-служба областного управления Таможенного комитета.
Гражданин Х. Х. планировал вылететь рейсом HY-9623 в Москву. Во время рентгеновского досмотра его ручной клади, а затем и личного досмотра с участием понятых, были обнаружены 116 металлических монет возрастом более 50 лет, представляющих историко-культурную ценность, которые не были указаны в его пассажирской декларации.
карши, монеты, утгк
Изъятые монеты были переданы в Государственный музей истории и культуры Кашкадарьинской области. По заключению Агентства культурного наследия Узбекистана, среди монет есть экземпляры, относящиеся к периоду Бухарского эмирата.
По данному факту возбуждено административное дело, материалы переданы в суд.
С начала года сотрудники таможенного поста «Карши аэропорт» предотвратили 10 попыток незаконного провоза культурных ценностей, представляющих историческую значимость. Общая стоимость изъятых предметов превышает 10 миллионов сумов, а их количество составляет 168 единиц.