O‘zbekiston 5-noyabr kuni “Osiyo va Tinch okeani mintaqasida transchegaraviy qog‘ozsiz savdoni soddalashtirish to‘g‘risidagi hadli bitim”ning rasmiy ishtirokchisiga aylandi. Bu haqda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi axborot xizmati xabar berdi.
BMTning Osiyo va Tinch okeani mintaqasi bo‘yicha iqtisodiy-ijtimoiy komissiyasi (ESCAP) tomonidan 2016-yilda qabul qilingan ushbu hujjat elektron savdo hujjatlarini o‘zaro tan olish uchun shart-sharoitlar yaratishga hamda milliy va submintaqaviy tizimlarning operatsion muvofiqligini oshirishga qaratilgan.
Hujjat O‘zbekiston uchun 2025-yil 3-fevraldan kuchga kiradi. Bugungi kunga qadar ushbu bitimga rasman 14 ta davlat qo‘shilgan.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi O‘zbekistonda bitimni amalga oshirish uchun mas’ul vakolatli organ etib belgilandi.
O‘zbekistonning ushbu hujjatga qo‘shilishi mamlakatning qog‘ozsiz savdo xalqaro tizimiga integratsiyalashuvi, Osiyo-Tinch okeani mintaqasidagi do‘st davlatlar bilan eksport-import operatsiyalarini jadallashtirish va soddalashtirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Узбекистан 5 ноября стал официальным участником «Рамочного соглашения об упрощении процедур трансграничной безбумажной торговли в Азиатско-Тихоокеанском регионе», сообщила пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли
Этот документ, принятый Экономической и социальной комиссией ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) в 2016 году, направлен на создание условий для взаимного признания электронных торговых документов и повышение совместимости национальных и субрегиональных систем.
Документ вступит в силу для Узбекистана 3 февраля 2025 года. На сегодняшний день к этому соглашению официально присоединились уже 14 стран.
Министерство инвестиций, промышленности и торговли назначено уполномоченным органом, ответственным за реализацию соглашения в Узбекистане.
Присоединение Узбекистана к этому документу, как ожидается, будет способствовать интеграции страны в международную систему безбумажной торговли, ускорению и упрощению экспортно-импортных операций с дружественными государствами Азиатско-Тихоокеанского региона.