Toshkent xalqaro aeroporti xodimi R.M. 1500 dollar olayotgan vaqtda poytaxt viloyati huquq-tartibot idoralari xodimlari tomonidan qo‘lga olindi, deb xabar qildi Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati.
Tashkilot ma’lumotlariga ko‘ra, bu pul evaziga u fuqaroning aeroportga ishga joylashishiga yordam berishni va’da qilgan. Gumonlanuvchi hozir qamoqda. Jabrlanuvchi ham, o‘z navbatida, nima uchun bunday yo‘lni tanlaganini sudga tushuntirib berishi kerak bo‘ladi, deyiladi xabarda.
Mamlakat aeroportlarini boshqaruvchi Uzbekistan Airports kompaniyachi rasmiy izohida so‘nggi paytlarda Toshkent aeroportida ishga joylashtirish bilan bog‘liq bir necha firibgarlik holatlari qayd etilganini ma’lum qildi.
“Firibgarlar ma’lum miqdor evaziga sizni poytaxt aeroportiga ishga joylashtirishni va’da berishadi, biroq kelishilgan pulni olgach ular bilan aloqa uziladi”, — deyiladi xabarda.
“Hozirda O‘zbekiston aeroportlariga ishga qabul qilish faqatgina elektron tanlov tizimi orqali amalga oshiriladi. Bu shaffoflikni ta’minlaydi va tanlov jarayonining samaradorligini oshiradi hamda pul uchun bo‘sh ish o‘rinlarini taklif qiluvchi firibgarlar tarmog‘iga tushib qolish ehtimolini kamaytiradi”, — deya ta’kidladi kompaniya.
Bugungi kunga qadar elektron tizim orqali 284 ta bo‘sh ish o‘rinlari uchun tanlov o‘tkazilib, 218 nafar yangi xodim ishga qabul qilindi, deb xabar berdi Uzbekistan Airports. Uzbekistan Airports va xalqaro aeroportlar, shuningdek, shu’ba korxonalar — UzPort hendling kompaniyasi va UzCargo pochta-yuk kompleksining bo‘sh ish o‘rinlari vacancyuzairports.uz veb-sayti va @vacancyuzairports Telegram kanalida e’lon qilinadi.
“Biz fuqarolardan uchinchi shaxslarning shubhali takliflaridan qochib, bo‘sh ish o‘rinlari haqidagi ma’lumotlarni faqat rasmiy va tasdiqlangan manbalardan olishlarini so‘raymiz”, — deyiladi kompaniya xabarida.

Сотрудник международного аэропорта Ташкента Р. М. был задержан сотрудниками правоохранительных органов столичной области при получении 1500 долларов США, сообщила пресс-служба СГБ Узбекистана.
По данным ведомства, за эти деньги он обещал гражданину помочь в получении работы в аэропорту. Сейчас подозреваемый находится под стражей. Пострадавший также должен будет рассказать в суде, почему он выбрал такой путь трудоустройства, говорится в сообщении.
Компания Uzbekistan Airports, управляющая аэропортами страны, в официальном комментарии заявила, что в последнее время было зафиксировано несколько случаев мошенничества, связанных с трудоустройством в аэропорт Ташкента.
«За определённую сумму мошенники обещают устроить на работу в воздушную гавань столицы, однако получив деньги, больше на связь не выходят», — говорится в сообщении.
«Приём на работу в аэропорты Узбекистана происходит только через электронную систему по подбору персонала, основанную на конкурсном отборе кандидатов. Это обеспечивает прозрачность и повышает эффективность процесса подбора, но и уменьшает вероятность попадания в сети мошенников, предлагающих вакансии за деньги», — отметили в компании.
На сегодняшний день посредством электронной системы проведён конкурс на 284 вакансии, и на работу приняты 218 новых сотрудников, сообщили в Uzbekistan Airports. Вакансии Uzbekistan Airports и международных аэропортов, а также дочерних компаний — хэндлинговой компании UzPort и почтово-грузового комплекса UzCargo публикуются на сайте vacancyuzairports.uz и в телеграм-канале @vacancyuzairports.
«Просим соискателей обращаться только к официальным и проверенным источникам информации о вакансиях, избегая сомнительных предложений от третьих лиц», — призвали в компании.