Oktabr oyi oxirida Isroilning Eronga hujumi oqibatida yadroviy qurol ishlab chiqish bo‘yicha maxfiy tadqiqot markazi yo‘q qilingan, deb xabar berdi Axios Isroil va AQSh rasmiylari orasidagi manbalarga tayanib.
Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, gap Tehrondan taxminan 30 kilometr janubi-sharqda joylashgan Parchin harbiy majmuasi hududidagi Telegan-2 obyekti haqida bormoqda. U Eronning “Amad” yadro qurollari dasturining bir qismi edi, dastur 2003-yilda to‘xtatilgan.
Telegan-2 da yadroviy qurilmani ishga tushirish uchun zarur bo‘lgan portlovchi moddalar sinovlari o‘tkazilgan deb ishoniladi. Sobiq isroillik amaldorning Axios`ga aytishicha, bunday sinov uchun ishlatiladigan murakkab uskuna zarba bilan yo‘q qilingan. Isroil hujumidan keyin olingan sun’iy yo‘ldosh tasvirlari laboratoriya binosi butunlay vayron bo‘lganini ko‘rsatadi.
Nashrning yozishicha, AQSh va Isroil razvedkasi 2024-yil boshida Parchinda tadqiqot faoliyatining tiklanishini qayd eta boshlagan. “Ular yadro qurolini ishlab chiqarish uchun asos yaratishi mumkin bo‘lgan ilmiy tadqiqotlarni olib bordi. Bu sir edi. Eron hukumatining kichik qismi bundan xabardor edi”, — dedi AQSh vakili Axios`ga.
Ta’kidlanishicha, Isroil hujumi Eronning yadroviy tadqiqotlarni qayta boshlash borasidagi sa’y-harakatlariga “sezilarli darajada putur yetkazgan” va Tel-Aviv Eron tizimi haqida “muhim tushuncha”ga ega ekani haqida “nozik messej” bo‘lgan.
Isroil 1-oktabr kuni Eronning ommaviy raketa hujumiga javob zarbasini tayyorlayotganda nishon sifatida Telegan-2 obyekti tanlangan. AQSh Isroildan Eron bilan urushni qo‘zg‘atmaslik uchun Eron yadroviy obyektlariga hujum qilmaslikni so‘ragan.

В результате израильского удара по Ирану в конце октября был уничтожен секретный исследовательский центр по разработке ядерного оружия, сообщает Axios со ссылкой на источники среди официальных лиц Израиля и США.
По данным издания, речь идёт об объекте Телеган-2 на территории военного комплекса Парчин примерно в 30 километрах к юго-востоку от Тегерана. Он был частью иранской программы ядерного оружия «Амад», пока Иран не остановил её в 2003 году.
Считается, что на Телегане-2 проводили испытания взрывчатых веществ, необходимых для приведения в действие ядерного устройства. Бывший израильский чиновник рассказал Axios, что ударом было уничтожено сложное оборудование, используемого для такого тестирования. Спутниковые снимки, полученные после израильской атаки, показали, что здание лаборатории полностью разрушено.
Издание пишет, что разведка США и Израиля в начале 2024 года стала фиксировать возобновление исследовательской деятельности в Парчине. «Они проводили научные исследования, которые могли бы заложить основу для производства ядерного оружия. Это был секрет. Лишь небольшая часть иранского правительства знала об этом», — заявил Axios представитель США.
Собеседники Axios утверждают, что израильский удар «значительно подорвал» усилия Ирана по возобновлению исследований ядерного оружия и был «тонким посланием» о том, что в Тель-Авиве имеют «существенное представление» об иранской системе.
Объект Телеган-2 был выбран в качестве цели, когда Израиль готовил ответный удар на массированную ракетную атаку Ирана 1 октября. США просили Израиль не атаковать иранские ядерные объекты, чтобы не спровоцировать войну с Ираном. Но Телеган-2 не был частью заявленной ядерной программы Ирана, поэтому Тегеран не смог бы заявить об атаке, не признав нарушение Договора о нераспространении ядерного оружия, пишет издание.