Futbol bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi Srechko Katanets 14-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvdan keyingi matbuot anjumanida Qatar terma jamoasining jahon chempionati-2026 saralashining uchinchi bosqichi doirasidagi mag‘lubiyatiga izoh berdi. Payshanba kuni Dohada bo‘lib o‘tgan uchrashuv 3:2 hisobida yakunlandi.
O‘zbekiston birinchi bo‘limda Almoiz Alining zarbalaridan so‘ng ikkita gol o‘tkazib yubordi va ikkinchi bo‘lim oxirida Abbosbek Fayzullayev dubl qayd etib, hisobni tenglashtirganida o‘yinga qaytishga muvaffaq bo‘ldi.
Terma jamoa uchrashuvni beshta himoyachi bilan boshladi, hujumchi Eldor Shomurodovning 21-daqiqadagi jarohatidan so‘ng jamoa ikkinchi bo‘limda to‘rtta himoyachi bilan o‘ynay boshladi. 91-daqiqada murabbiy yana beshinchi himoyachini tushirdi, 102-daqiqada esa Qatar uchinchi golni kiritdi.
Jurnalistlardan biri jamoa uchta markaziy himoyachi bilan taktikada uchta golni o‘tkazib yuborganini ta’kidladi. Srechko Katanets bunga javoban kuldi va Qatar hujumchini tushirganini, “o‘sha vaqtga kelib biz charchaganimizni” aytdi, deya uning so‘zlarini keltirmoqda Championat.Asia.
Mutaxassis, shuningdek, yarim himoyachi Jaloliddin Masharipovning (Shomurodov o‘rniga) shamollab qolganiga qaramay maydonga chiqishi haqida ham izoh berdi.
“U yaxshi saviyadagi futbolchi bo‘lganligi uchun ham uni tushirdik. U o‘yinni ikkinchi bo‘limda tushirishni iltimos qilgandi. Zaxira paytida men tavakkalchilikka qo‘l urdim”, — dedi u.
U ommaviy axborot vositalarining Fayzullayev va Masharipov bir vaqtning o‘zida o‘ynaganida, ular ko‘pincha bir xil pozitsiyada bo‘lishgani haqidagi savolini izohlamadi.
“Nima uchun biz oxirida bunday oddiy golni o‘tkazib yubordik, bilmayman. Biz uzoq vaqt yutqazmadik, shuning uchun muxlislar uchun qiyin. Oldinda yana beshta o‘yin bor”, — dedi Katanets.
Murabbiy, shuningdek, 2:2 hisobida himoyadan o‘ynash ko‘rsatmasi bor-yo‘qligi haqidagi savolga ham javob berdi.
“Yo‘q, yo‘q! Men o‘yinchilarga bunday qilishni aytmaganman. Nega bunday bo‘lganini bilmayman. Boshqa o‘yinlarni ko‘rsangiz, shunga o‘xshash holatlarni ko‘rasiz. Buni dunyoning eng yaxshi murabbiylari ham tushuntirib bera olmaydi. Bunday vaziyatlarda o‘yinchilar durang yaxshi natija deb hisoblashadi”, — dedi u.
Keyinroq, jarohatlar tufayli maydonni tark etgan hujumchi Eldor Shomurodov va yarim himoyachi Otabek Shukurov KXDRga qarshi o‘yinda ishtirok eta olmasligi ma’lum bo‘ldi.
Qatar terma jamoasi bosh murabbiyi Markes Lopes o‘z shogirdlari birinchi bo‘limni yaxshi o‘tkazgani va har jihatdan raqibidan ustun bo‘lganini ta’kidladi.
“Birinchi bo‘limni yaxshi o‘tkazdik va barcha jabhalarda raqibdan ustunroq edik. Tanaffusdan keyin jamoam o‘yinida pasayish kuzatildi. O‘zbekiston o‘yinni o‘z qo‘liga oldi. Qiyin o‘yin bo‘lgani shubhasiz. O‘zbekiston terma jamoasining hujum chizig‘i kuchli ekanligini bilardim. Raqibimiz o‘yin davomida taktik uslubini o‘zgartirgani ham bizga qiyinchilik tug‘dirdi. So‘nggi soniyalarda g‘alaba golini kirita oldik. Futbolchilarimning butun o‘yin davomida ko‘rsatgan kuchli matonati va namoyon etgan xarakteri uchun juda minnatdorman”, — dedi u.
Bu Srechko Katanets boshchiligidagi O‘zbekiston terma jamoasining asosiy vaqtdagi ikkinchi mag‘lubiyati bo‘ldi (Osiyo kubogi chorak finalida Qatarga qarshi penaltilar seriyasidagi mag‘lubiyatni hisobga olmaganda) va bu 17 o‘yinlik mag‘lubiyatsiz seriyani tugatdi. O‘zbekiston oxirgi marta 2023-yil 9-sentabrda asosiy vaqtda AQSh terma jamoasiga mag‘lub bo‘lgan edi (0:3). O‘shandan beri jamoa 10 ta o‘yinda g‘alaba qozondi va 7 tasida durang o‘ynadi.
Katanets rahbarligida milliy terma jamoa 19 ta rasmiy o‘yin o‘tkazib, 12 ta g‘alaba qozondi, 5 marta durang o‘ynadi va 2 ta mag‘lubiyatga uchradi.
“A” guruhida besh turdan so‘ng Eron 13 ochko bilan yetakchilik qilmoqda, O‘zbekiston esa 10 ochko bilan ikkinchi o‘rinda bormoqda. BAA uchinchi o‘rinni egallab turibdi — 7 ochko, keyingi o‘rinlarda Qatar (7), Qirg‘iziston (3) va KXDR (2) joylashgan.
Oldinda yana besh tur bor. Keyingi o‘yinni O‘zbekiston 19-noyabr kuni soat 17:00 da Laosda betaraf maydonda Shimoliy Koreyaga qarshi o‘tkazadi.

Главный тренер сборной Узбекистана по футболу Сречко Катанец на послематчевой пресс-конференции 14 ноября прокомментировал поражение от Катара в рамках третьего раунда квалификации на чемпионат мира-2026. Матч, прошедший в четверг в Дохе, завершился со счётом 3:2.
Узбекистан пропустил два гола в первом тайме после ударов Алмоеза Али и смог вернуться в игру в конце второго тайма, когда Аббосбек Файзуллаев сравнял счёт, оформив дубль.
катар, квалификация чм-2026, сречко катанец, футбол
Национальная сборная начинала встречу с пятью защитниками, а после травмы на 21-й минуте нападающего Элдора Шомуродов команда начала играть с четырьмя защитниками во втором тайме. На 91-й минуте наставник снова выпустил пятого защитника, а на 102-й минуте Катар забил третий гол.
Один из журналистов отметил, что все три гола команда пропустила при тактике с тремя центральными защитниками. Сречко Катанец посмеялся в ответ и заявил, что Катар выпустил нападающего, а «мы к тому времени устали», цитирует его Championat.Asia.
Специалист также прокомментировал выход на поле полузащитника Жалолиддина Машарипова (вместо Шомуродова), несмотря на простуду.
«Он хороший игрок, поэтому мы его выпустили. Он сам попросил выйти на замену во втором тайме. Я рискнул, когда выпустил его с замены», — сказал он.
Он не стал комментировать замечание СМИ о том, что, когда Файзуллаев и Машарипов играли одновременно, они часто оказывались на одной позиции.
«Почему мы пропустили такой простой гол в конце, я не знаю. Мы долго не проигрывали, поэтому это тяжело для болельщиков. У нас впереди ещё пять матчей», — заявил Катанец.
Наставник также ответил на вопрос, было ли указание играть от обороны при счёте 2:2.
«Нет, нет! Я не говорил игрокам так делать. Я не знаю, почему так получилось. Если посмотрите другие игры, то увидите подобные ситуации. Даже лучшие тренеры мира не могут объяснить это. В таких ситуациях игроки считают, что ничья — это уже хороший результат», — заявил он.
Позже также стало известно, что нападающий Элдор Шомуродов и полузащитник Отабек Шукуров, покинувшие поле из-за травм, не смогут принять участие в предстоящем матче против КНДР.
Главный тренер сборной Катара Маркес Лопес заявил, что его подопечные хорошо провели первый тайм и превосходили соперника во всех аспектах.
«Однако после перерыва в игре нашей команды произошёл спад, и Узбекистан взял инициативу в свои руки. Нет сомнений, что это была сложная игра. Я знал, что Узбекистан обладает сильной атакующей линией. Тактические изменения, которые соперник вносил по ходу игры, также создали нам сложности. Тем не менее, нам удалось забить победный гол в последние секунды. Я очень благодарен своим игрокам за проявленный характер и силу духа на протяжении всего матча», — заявил он.
Это стало вторым поражением сборной Узбекистана под руководством Сречко Катанеца в основное время (не считая поражение против Катара в четвертьфинале Кубка Азии, когда команда уступила в серии пенальти), которое прервало 17-матчевую беспроигрышную серию. Узбекистан последний раз проигрывал в основное время 9 сентября 2023 года сборной США (0:3). С тех пор команда выиграла 10 матчей и ещё 7 завершила вничью.
Под руководством Катанеца национальная команда провела 19 официальных матчей, одержав 12 побед, сыграв 5 раз вничью и потерпев 2 поражения.
После пяти туров в группе «А» единолично лидирует Иран с 13 очками, на втором месте идёт Узбекистан — 10. ОАЭ занимает третье место — 7, следом идут Катар (7), Кыргызстан (3) и КНДР (2).
Впереди ещё пять туров. Следующий матч Узбекистан проведёт против КНДР на нейтральном поле в Лаосе 19 ноября в 17:00.