Shavkat Mirziyoyev 18-noyabrdagi farmoni bilan ikki nafar rossiyalik artist — Moskva drama teatri badiiy rahbari, teatr va kino aktyori Sergey Bezrukov hamda balet raqqosasi va rejissyor Andris Liyepani “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirladi.
Mukofot “O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik, ittifoqchilik munosabatlarini rivojlantirish, xalqlarimizning an’anaviy do‘stlik va hamjihatlik aloqalarini mustahkamlash borasidagi katta xizmatlari, o‘zining yorqin va betakror iste’dodi, xususan, kino va teatr yo‘nalishidagi sermahsul ijodiy faoliyati bilan madaniyat va san’at sohalarida hamkorlikni kengaytirish, ma’naviy qadriyatlarimizni asrab-avaylash va boyitishga qo‘shayotgan munosib hissasi uchun” berildi.
Shu kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin ham O‘zbekistonning ikki nafar san’atkorini Do‘stlik ordeni bilan taqdirlash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi.
Mukofot “Rossiya va O‘zbekiston madaniyatlarini yaqinlashtirish va o‘zaro boyitish borasidagi samarali faoliyati uchun” “Yalla” vokal ansambli badiiy rahbari Farrux Zokirov va taniqli xonanda Sevara Nazarxonga berildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев указом от 18 ноября наградил орденом «Дустлик» («Дружбы») двух российских артистов — Сергея Безрукова, художественного руководителя Московского драматического театра, актёра театра и кино, и Андриса Лиепу, артиста балета и режиссера.
Награда присуждена за «большие заслуги в развитии отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и союзничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией, укреплении традиционных уз дружбы и взаимопонимания наших народов, достойный вклад, внесённый ярким и неповторимым талантом, плодотворной творческой деятельностью в кино и театре, в расширение сотрудничества в сферах культуры и искусства, сохранение и обогащение духовных ценностей».
В этот же день указ о награждении орденом Дружбы двух артистов Узбекистана подписал президент РФ Владимир Путин.
«За плодотворную деятельность по сближению и взаимообогащению культур России и Узбекистана» награда присуждена Фарруху Закирову, художественному руководителю вокального ансамбля «Ялла», и Севаре Назархан, известной певице.