O‘zbekistonning Istanbuldagi bosh konsulxonasi aldov yo‘li bilan Turkiyaga olib kelingan odam savdosi qurboniga yordam ko‘rsatdi, deb xabar berdi muassasa matbuot xizmati.
20 yoshli O‘zbekiston fuqarosi F.H. bosh konsulxonaga murojaat qilib, xolasining qizi A.M. uni mehmonxonada farrosh bo‘lib ishlash bahonasida Turkiyaga taklif qilganini ma’lum qilgan. Biroq u yerga borgach, qizni fohishalik bilan shug‘ullanishga majburlay boshlashgan. Jabrlanuvchining pasportini tortib olib, tahdid orqali bo‘ysundirishga urinishgan.
Tutqunlikda ushlab turganlar chiqib ketganidan foydalanib, o‘zbekistonlik qiz mamlakat bosh konsulxonasi bilan telefon orqali bog‘lana olgan. Uning aytishicha, konsullik xodimlari tezda harakat qilib, unga Izmirdan Istanbulga chipta sotib olishda yordam berishgan, uni kelganida kutib olishgan va xavfsiz joyga joylashtirgan.
F.H.ni mehmonxonadan olib chiqish, tashish va joylashtirish Turkiyada faoliyat yuritayotgan “O‘zbekiston madaniyati, birdamlik va hamkorlik” hamda “O‘zbek xotin-qizlari huquqlarini himoya qilish” jamoat tashkilotlari bilan hamkorlikda amalga oshirilgani ta’kidlangan.
Mahalliy huquq-tartibot idoralari tomonidan mazkur holatga aloqador bo‘lgan va Turkiyada odam savdosi bilan shug‘ullanuvchi uyushgan jinoiy guruh qo‘lga olindi. Hozirda mazkur holat yuzasidan tergov harakatlari olib borilmoqda.

Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле помогло жертве торговли людьми, обманом вывезенной в Турцию, сообщила пресс-служба учреждения.
20-летняя гражданка Узбекистана Ф. Х. обратилась в генконсульство с заявлением о том, что её двоюродная сестра А. М. пригласила её в Турцию под предлогом работы уборщицей в отеле. Однако на месте девушку стали принуждать заниматься проституцией. У пострадавшей отобрали паспорт и пытались подчинить угрозами.
Воспользовавшись моментом, когда похитители отлучились, узбекистанка смогла связаться по телефону с генконсульством страны. По её словам, сотрудники консульства быстро отреагировали — помогли ей приобрести билет из Измира в Стамбул, встретили её по прибытии и разместили в безопасном месте.
Вызволение Ф. Х. из гостиницы, её транспортировка и размещение были организованы в сотрудничестве с базирующимися в Турции общественными организациями «Узбекистон маданияти бирдамлик ва хамкорлик» («Культура, солидарность и сотрудничество Узбекистана») и «Узбек хотин-кизлари хукукларини химоя килиш» («Защита прав узбекских женщин»), отмечается в сообщении.
Местные правоохранительные органы задержали организованную преступную группу, занимавшуюся торговлей людьми. Ведётся следствие.