Davlat rahbari 27-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan saylov natijalariga ko‘ra parlament quyi palatasi tarkibi qariyb 60 foizga yangilangani, 87 nafar yangi deputat saylanganini ta’kidladi.
Deputatlarning 11 nafari 35 yoshgacha, ilk bor yoshlar parlamentining 2 nafar vakili Qonunchilik palatasi deputati etib saylandi. Deputatlarning 38 foizini ayollar tashkil etgani “mintaqadagi eng yuqori ko‘rsatkichdir”.
Tarixda ilk bor nogironligi bo‘lgan fuqaro Qonunchilik palatasi deputati etib saylandi. “Bu — parlamentimizni tom ma’noda inklyuziv organga aylantirish, ushbu qatlam manfaatlarini yanada keng ifoda etish yo‘lida navbatdagi muhim qadam bo‘lgani e’tirof etildi”, — dedi prezident.
Shavkat Mirziyoyev o‘tgan besh yil davomida quyi palata samarali faoliyat ko‘rsatganini ta’kidladi. Avvalo, parlamentning to‘rtinchi chaqiriq deputatlari mamlakatning kelgusi taraqqiyot yo‘nalishini belgilab bergan Konstitutsiyani yangi tahrirda tayyorlash va qabul qilishda jonbozlik ko‘rsatdi.
Quyi palata tomonidan 130 dan ortiq yangi va yaxlit qonunlar qabul qilindi. Bu — oldingi davrga nisbatan 1,5 karra ko‘p.
Prezident o‘tgan chaqiriqda faoliyat ko‘rsatgan deputatlarga samarali mehnatlari uchun chin dildan minnatdorchilik bildirdi.
Parlament faoliyatining yutuqlari muhokama qilinar ekan, e’tibordan chetda qolgan masalalar ham borligi ta’kidlandi. Prezident ularning ayrimlariga to‘xtalib o‘tdi.
Xususan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishlaydigan va aniq ijro mexanizmlariga ega qonunlar ulushi kamligicha qolmoqda. Parlament nazorati to‘laqonli ta’sirchan institutga aylandi, deb hozircha aytib bo‘lmaydi, parlament va deputatlik nazorati ijtimoiy soha bilan cheklanib qolmoqda.
“Deputatlarning saylov okrugidagi faoliyati asosan uchrashuvlar tashkil etish, shikoyat va savollarga rasmiy javob berishdan iborat bo‘lib qolmoqda. Misol uchun, islohotlarning muhim qismi bo‘lgan kambag‘allikni qisqartirish masalasida deputatlarimiz hali o‘z o‘rnini topa olgani yo‘q”, — dedi davlat rahbari.
Prezident quyi palataning yangi tarkibi qayd etilgan masalalar bo‘yicha yangicha ishlashiga umid bildirdi va kelgusi besh yilda Qonunchilik palatasi oldida ulkan vazifalar turganini ta’kidladi.
Palatadagi 12 ta qo‘mita o‘rnida 10 ta yangilangan qo‘mita tashkil qilindi. Ilk bor parlamentda Tadbirkorlik, raqobat va sanoat qo‘mitasi tuzilgani ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga xizmat qiladi, deyiladi xabarda.
Prezident “endi palatadagi qo‘mitalar a’zolari bilim va tajribasini tinimsiz oshirib, mas’uliyatni chuqur his etib, yanada ko‘proq mehnat qilishlari lozimligini, puxta bilim, professional malakaga ega bo‘lgan deputatgina quruq gap va populizmdan yiroq bo‘lishini” ko‘rsatib o‘tdi.
Uning qo‘shimcha qilishicha, har bir qo‘mita qoshida fuqarolik jamiyati institutlari vakillaridan iborat jamoatchilik kengashlari tuzilishi kerak.
Mirziyoyevning aytishicha, eng katta kamchilik — vazirliklar quyi bo‘g‘inda, ayniqsa, tuman va shahar darajasida samarali ish tashkil eta olmayapti. Endi aholi bilan bevosita muloqot qilib, odamlarni qiynayotgan muammolarni joyida hal etish ular uchun bosh vazifa bo‘lishi kerak.
“Bundan buyon har bir rahbar va mutasaddi faoliyatiga aynan shu mezon asosida baho beriladi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bundan tashqari, prezident deputatlarni vakolatlari doirasida o‘z okruglaridagi tuman va shahar darajasida so‘rov va talabni hech tortinmasdan kuchaytirishga chaqirdi.
Prezident, shuningdek, deputatlarni tuman va shahar miqyosida so‘rov va talablarni kuchaytirish bo‘yicha o‘z vakolatlaridan faolroq foydalanishga chaqirdi.
U qonunchilik faoliyati, eng avvalo, jamiyatdagi dolzarb muammolar yechimiga, xalqning og‘irini yengil qilishga qaratilishi kerakligini ta’kidladi.
Masalan, O‘zbekistonda aholi soni yiliga qariyb 1 millionga oshmoqda. Bu — yangi uy-joylarni ko‘paytirishni taqozo etmoqda. Lekin dehqonchilik uchun zarur yerlar uy-joy qurishga berib yuboraverilsa, ertaga qayerga ekin ekamiz, oziq-ovqat xavfsizligi nima bo‘ladi, degan savollar dolzarb bo‘lib bormoqda.
Shu bois, aholi va keng jamoatchilikning fikrini o‘rganib, eskirgan uylar o‘rnida zamonaviy ko‘p qavatli uy-joylar qurish uchun “Renovatsiya to‘g‘risida”gi qonunni qabul qilish kerakligi ta’kidlandi.
Prezident, shuningdek, so‘nggi paytlarda uy-joy qurib berishni va’da qilgan quruvchi va unga ishonib sarmoya kiritgan aholi o‘rtasida nizolar uchrayotgani haqida gapirdi.
Bunday holatlarning oldini olish maqsadida fuqarolarning uy-joy qurilishiga jalb etilgan mablag‘larini kafolatli himoya qilishga qaratilgan qonunni qabul qilish lozimligi qayd etildi.
Shavkat Mirziyoyev tibbiy xizmatlar sifatini oshirish, ajratilayotgan mablag‘lar o‘z egasiga yetib borishini ta’minlash uchun majburiy tibbiy sug‘urta tizimini albatta qonun bilan mustahkamlab qo‘yish vaqti kelganini ta’kidladi.
Uning fikricha, “xususiy maktab va bog‘cha quraman”, degan investorlarni qo‘llab-quvvatlash, ularga yanada keng sharoitlarni yaratib berish masalalariga e’tibor berish lozim.
Moliyaviy texnologiyalar, raqamli “market-pleys”lar, “veb-servis”, “bond omborlari” kabi yangi tijorat maydonlari kundalik hayotga jadal kirib kelmoqda. Shu nuqtai nazardan, franchayzing, kapital bozori, “startap”lar sohasidagi munosabatlarning qonuniy asoslarini yaratish zarurligi ta’kidlandi.
Deputatlar sun’iy intellektni qo‘llash orqali yuzaga keladigan munosabatlarni tartibga solishning huquqiy asoslarini yaratish masalasiga ham alohida e’tibor qaratish juda muhimligi qo‘shimcha qilindi.
Prezident 2025-yilda ilk bor elektr energiyasi onlayn ulgurji bozori ishga tushishini ma’lum qildi. Shu bois, iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashga xizmat qiladigan bu sohada bozor mexanizmlarini joriy qilishning huquqiy asoslarini yaratishni tezlashtirish zarurligi ta’kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev quyi palatada qonunchilikni Jahon savdo tashkiloti bitimlariga uyg‘unlashtirish hamda iqlim o‘zgarishi oqibatlarini kamaytirish va “yashil” iqtisodiyotga o‘tishni tezlashtirish masalalari bo‘yicha parlament komissiyalari tashkil etishni taklif qildi.
U yangi tuzilayotgan parlament komissiyasi tashabbusni qo‘lga olib, qonunlarni Jahon savdo tashkiloti qoidalariga to‘liq moslashtirishni kelgusi yilda yakuniga yetkazishiga ishonch bildirdi.
“Yangi davrda parlament chinakam xalq uyi, uning quyi palatasi esa g‘oyalar generatoriga, sog‘lom raqobat, bahs va munozaralar maydoniga aylanishi kerak”, — dedi davlat rahbari. U parlamentdagi muxolifatni jonlantirish zarurligini qayd etib, uning huquqlarini kengaytirishni taklif qildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 ноября выступил на первом заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса в новом составе.
Глава государства сообщил, что по итогам прошедших 27 октября выборов состав нижней палаты парламента обновился почти на 60%, были избраны 87 новых депутатов.
Среди депутатов 11 человек младше 35 лет, впервые два представителя Молодёжного парламента стали депутатами Законодательной палаты. 38% депутатов составляют женщины, что «является самым высоким показателем в регионе».
Впервые в истории депутатом Законодательной палаты стал гражданин с инвалидностью, что стало важным шагом к превращению парламента в по-настоящему инклюзивный орган, сказал президент.
Шавкат Мирзиёев отметил, что за последние пять лет нижняя палата парламента показала высокую эффективность. Прежде всего, депутаты четвёртого созыва проделали значительную работу по подготовке и принятию новой редакции Конституции, определившей дальнейшее направление развития страны.
Законодательная палата приняла более 130 новых законов, что в 1,5 раза больше, чем за предыдущий период.
Президент выразил благодарность депутатам прошлого созыва за их плодотворную работу.
При обсуждении успехов парламента было отмечено, что есть и нерешённые проблемы, которые требуют внимания. Президент указал на некоторые из них.
В частности, остаётся низкой доля законов с чёткими механизмами реализации. Пока рано говорить, что парламентский контроль стал полноценным эффективным инструментом. Парламент и депутатский надзор остаются сосредоточенными преимущественно на социальных вопросах.
Работа депутатов в избирательных округах в основном сводится к организации встреч, ответам на жалобы и запросы. Например, в вопросах, связанных с сокращением бедности, что является важной частью реформ, депутаты пока не нашли своего места, отметил глава государства.
Президент выразил надежду, что новый состав нижней палаты сможет иначе подойти к этим вопросам и подчеркнул, что в следующие пять лет перед Законодательной палатой стоят большие задачи.
На смену 12 прежним комитетам было создано 10 обновлённых. Впервые в парламенте появился Комитет по предпринимательству, конкуренции и промышленности, что призвано способствовать улучшению бизнес-климата в стране.
Президент отметил, что члены комитетов должны непрерывно повышать свои знания и навыки, осознавая свою ответственность, работать ещё усерднее. Только депутаты с глубокими знаниями, профессиональной квалификацией и высоким интеллектом могут избегать «пустых слов и популизма», заявил он.
Он добавил, что парламентские комитеты должны уделять больше внимания тесному сотрудничеству с министерствами.
По его словам, самая большая проблема — это неэффективная работа министерств на низовом уровне, особенно в районах и городах. Теперь их главной задачей должно стать непосредственное взаимодействие с населением и оперативное решение возникающих проблем на местах.
Отныне деятельность каждого руководителя и должностного лица будет оцениваться именно по этому критерию, подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Помимо этого, президент предложил создавать при каждом комитете общественные советы с участием представителей институтов гражданского общества.
Президент также призвал депутатов активнее использовать свои полномочия, чтобы в округах на районном и городском уровнях усиливать запросы и требования.
Он подчеркнул, что законотворческая деятельность должна быть направлена, прежде всего, на решение актуальных проблем общества и облегчение жизни народа.
Например, ежегодный прирост населения почти на 1 миллион человек требует строительства новых жилых домов. Как отметил глава государства, остаётся актуальным вопрос, где будут выращиваться продукты и как обеспечена продовольственная безопасность, если сельскохозяйственные земли будут отводиться под строительство.
В этой связи депутатам предложено изучить мнение населения и общественности и принять закон «О реновации», чтобы строить современные многоквартирные дома на месте старых построек.
Также президент отметил участившиеся конфликты между строительными компаниями, обещавшими жильё, и гражданами, которые вложили свои средства. Для предотвращения таких ситуаций предлагается принять закон, гарантирующий защиту вложенных средств граждан в строительство жилья.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость законодательно закрепить обязательное медицинское страхование, чтобы улучшить качество медицинских услуг и гарантировать целевое использование выделяемых средств.
По его мнению, также необходимо поддерживать инвесторов, которые планируют строить частные школы и детские сады, создавая для них благоприятные условия.
В связи с активным внедрением в повседневную жизнь финансовых технологий, цифровых маркетплейсов, веб-сервисов, «бондовых складов» и других коммерческих платформ необходимо разработать правовую базу для регулирования отношений в сферах франчайзинга, рынка капитала и стартапов.
Депутатов призвали уделить особое внимание созданию правовых основ для регулирования отношений, связанных с использованием искусственного интеллекта.
Президент сообщил, что в 2025 году впервые в онлайн-режиме заработает оптовый рынок электроэнергии. В этой связи нужно ускорить разработку правовой базы для внедрения рыночных механизмов в этой сфере, способствующих обеспечению экономической стабильности.
Шавкат Мирзиёев предложил создать в нижней палате парламентские комиссии по гармонизации законодательства с соглашениями Всемирной торговой организации, а также по вопросам смягчения последствий изменения климата и ускорения перехода к «зелёной» экономике.
Он выразил уверенность, что новая парламентская комиссия возьмёт на себя инициативу и в 2025 году завершит процесс полной адаптации национального законодательства к правилам ВТО.
В новую эпоху парламент Узбекистана должен стать настоящим народным домом, а его нижняя палата — генератором идей, ареной здоровой конкуренции и дебатов, заявил президент. Он отметил необходимость активизации оппозиции в парламенте и предложил расширить её права.