Deputat Akmal Saidov 18-noyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining yangi tarkibidagi birinchi majlisida so‘zlagan nutqida Shavkat Mirziyoyev parlamentga oid yana bir qancha hikmatli tushunchalarni kiritgani haqida gapirib, prezidentni Yangi O‘zbekiston parlamenti me’mori, deb atadi.
“Bugun men parlamentga oid yana bir qancha hikmatli tushunchalarni kiritganingizni eshitdim. Yangi O‘zbekiston parlamenti. Parlament — bu xalq uyi, demokratiya maktabi deganingiz. Bugun xalq xizmatchisi, xalq uyidan xalqchil qonunlar chiqishi kerak, degan yangi bir hikmatli so‘zlarni aytdingiz, shunda men o‘ylab qoldim. Yangi O‘zbekiston parlamenti. Kim Yangi O‘zbekiston parlamentining tashabbuskori, me’mori [deyishsa], men sizni aytardim”, — dedi u.
Saidov raqamlarga to‘xtalarkan, Mirziyoyev 8 yilda 14 marta Qonunchilik palatasi minbarida, 4 marta Senatda gapirganini, bundan tashqari, 4 marta parlament oldida murojaatnoma bilan chiqqanini eslatib o‘tdi. Qonunchilik palatasi bilan alohida uchrashganida palata faoliyatining dasturi va yo‘nalishlarini belgilab berganini alohida ta’kidladi. “Bugungi chiqishingiz ham parlament 2030-yilgacha faoliyat ko‘rsatadigan faoliyatlarining ustuvor yo‘nalishlarini bilib oldik”, — dedi u.
“Men bugungi ma’ruzangizni aytmoqchi edimki, sizning yaqinda chop etilgan 2-fundamental mualliflik kitobingiz — “Hozirgi zamon va O‘zbekiston”da parlamentga oid g‘oyalarning kvitessensiyasi yoki qaymog‘ini ko‘rdim, desam mubolag‘a bo‘lmasdi. Sizning mana shu butun faoliyatingiz davomida parlament har doim diqqat markazda turgan. Bu yerda siz yana bitta narsani — konstitutsiyamizda prezidentga turli davlat hokimiyati organlarning muvofiqlashtiruvchi vazifangiz berilgan. Bu ham qonun chiqaruvchi hokimiyat bilan, ham ijroiya hokimiyat bilan, ham sud hokimiyati bilan. Siz mana shu ishni haqiqatdan ham konstitutsiyaviy darajada bajarib [keldingiz]”, — dedi Saidov.
Uning aytishicha, prezident parlamentga juda ko‘p e’tibor beradi, katta parlamentlararo tashkilotlar vakillari Toshkentga kelganida ular bilan 10 marta uchrashgan. Xususan, Parlamentlararo ittifoq bo‘ladimi, hozir Dilorom opam aytgan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Parlament assambleyasi vakillari bo‘ladimi yoki Milliy parlament rahbarlarining deyarli hammasi bilan ko‘rishgan.
Akmal Saidov xorijiy mamlakatlarda bo‘lganida deyarli har doim o‘sha mamlakatning parlament rahbari bilan muloqot qilishi, bu bilan o‘rnak bo‘lib kelishini ta’kidladi.
“O‘ylaymanki, bugungi yana bitta gapingiz to‘g‘ri: bugungi parlament kechagi parlament emas, bugungi deputat kechagi deputat emas, bugungi partiya fraksiyasi, kechagi partiya fraksiyasi emas, degan qoidani juda ham to‘g‘ri aytdingiz. Bundan tashqari, har bitta chiqishingizda — bu parlamentning qonun ijodkorlik faoliyati bo‘ladimi, parlament nazorati bo‘ladimi, uning parlamentlararo aloqalari bo‘ladimi — hammasi bo‘yicha fikrlaringizni aytib kelgansiz. Bugun ham mana shu, bitta yangi parlament komissiyasini tuzish, ya’ni konstitutsiyamizda belgilangan 100 mingta fuqaro qonun tashabbusi bilan chiqishligi. Buni qanday ishlatishimiz kerak? Konstitutsiya mustahkamlamaydi, siz bugun uning tashkiliy-huquqiy yo‘lini ko‘rsatib berdingiz”, — dedi u.
Deputat Mirziyeyov tashabbusi bilan so‘nggi yillarda mayda-mayda kodekslarning o‘rniga bitta yaxlit qonun, 4 ta kodeks qabul qilinganini qo‘shimcha qildi va bu bilan “O‘zbekiston jahon parlamentlaridan oldinda borayotganini va bu haqda ko‘pgina xorijiy parlamentlarning vakillari ham aytayotganini” ta’kidladi.
“Budjet nazorati bo‘yicha yangiliklar-chi? Masalan, har bir dunyodagi parlamentning eng asosiy ishi — bu budjet nazorati. Chunki pul, davlat budjeti, asosan, qayerda taqsimlanadi? Parlamentda. Lekin ajratilgan pulni qanday nazorat qilish kerak? Ijroiya hokimiyati buni qilolmaydi. Hozir siz parlamentning 8 ta kelgusi yillardagi ustuvor yo‘nalishini ko‘rsatdingiz”, — dedi Akmal Saidov.
Saidov nutqida davom etarkan, Parlamentlararo ittifoqning bosh kotibi Martin Chungongning davlat rahbari borasidagi fikrlari bilan bo‘lishdi: “U kishi aytadiki, BMT bosh assambleyasining salkam 79 yillik tarixida biror marta milliy parlamentlar to‘g‘risida rezolyutsiya qabul qilmagan ekan. Bu sizlarning prezidentingiz tashabbusi. Ikkinchidan, prezidentingiz ijroiya hokimiyat yoki davlat boshlig‘i bilan parlamentga bo‘lgan munosabatlarda o‘rnak bo‘ladigan munosabatda. Odatda, davlat boshliqlari parlamentdan qo‘rqadi, parlamentning imkon qadar imkoniyatlarini cheklaydi. Lekin sizning prezidentingiz parlamentni qo‘llab, 3 ta tarmoqniyam — qonun chiqaruvchi, ijroiya va sudni bittada olib boradi. Bu ham jahonda o‘rganiladigan ijobiy narsalardan biri, deb aytgandi”.
“Shuning uchun, men o‘ylaymanki, baxtimizga omon bo‘ling, sog‘ bo‘ling. Alloh va aziz avliyolarning o‘zi sizni qo‘llasin”, — deya so‘zini yakunladi Saidov.

Депутат Акмал Саидов на первом заседании нового состава Законодательной палаты Олий Мажлиса 18 ноября назвал президента Шавката Мирзиёева «архитектором парламента Нового Узбекистана».
«Сегодня я услышал от вас несколько мудрых высказываний о парламенте. Парламент Нового Узбекистана. Парламент — это народный дом, школа демократии, сказали вы. Сегодня вы также произнесли глубокие слова о том, что из народного дома должны исходить законы, ориентированные на народ. Тогда я задумался. Если спросят, кто инициатор и архитектор парламента Нового Узбекистана, я бы назвал вас», — заявил парламентарий.
Он напомнил, что за последние восемь лет Шавкат Мирзиёев 14 раз выступал с трибуны Законодательной палаты, 4 раза — в Сенате и ещё 4 раза обращался с посланиями к парламенту. Акмал Саидов подчеркнул, что во время отдельных встреч с Законодательной палатой президент определял программу и направления её работы.
«Ваше сегодняшнее выступление также дало нам понимание приоритетных направлений деятельности парламента до 2030 года», — добавил он.
«Я хотел бы сказать о вашем сегодняшнем выступлении: в недавно изданной вами фундаментальной книге „Современность и Узбекистан“ я увидел квинтэссенцию идей о парламенте. Это не преувеличение. На протяжении всей вашей деятельности парламент всегда находился в центре вашего внимания. Здесь важно отметить ещё одно: в нашей Конституции президент выполняет координирующую роль между органами государственной власти. Это касается и законодательной, и исполнительной, и судебной властей. И вы действительно выполняете эту роль на конституционном уровне», — подчеркнул Акмал Саидов.
Он отметил, что президент уделяет большое внимание парламенту. За последние годы глава государства провёл 10 встреч с представителями крупных межпарламентских организаций, включая Межпарламентский союз, Парламентскую ассамблею ОБСЕ, а также руководителей национальных парламентов.
Акмал Саидов отметил, что во время зарубежных поездок президент показывает пример и почти всегда встречается с председателями парламентов этих стран.
«Я считаю, что вы правильно сказали: сегодняшний парламент — это не вчерашний парламент, сегодняшний депутат — это не вчерашний депутат, сегодняшняя партийная фракция — это не вчерашняя партийная фракция. Каждое ваше выступление охватывало важные аспекты законотворческой деятельности парламента, его контрольных функций, межпарламентских связей. Сегодня вы предложили создать новую парламентскую комиссию, связанную с закреплённым в нашей Конституции правом 100 тысяч граждан выступать с законодательной инициативой. Как мы должны использовать это право? Конституция не определяет механизм его реализации, но сегодня вы указали его организационно-правовой путь», — сказал депутат.
Парламентарий добавил, что по инициативе Шавката Мирзиёева в последние годы вместо множества мелких кодексов были приняты единый закон и четыре крупных кодекса, что, по его мнению, демонстрирует, что «Узбекистан опережает многие мировые парламенты, о чём также говорили и представители зарубежных парламентов».
«А нововведения в бюджетный контроль? Например, в любой стране мира одной из главных задач парламента является контроль за бюджетом. Потому что где распределяются основные средства? В парламенте. Но как контролировать их использование? Исполнительная власть это сделать не может. Сегодня вы указали восемь приоритетных направлений для парламента на ближайшие годы», — подчеркнул он.
Продолжая своё выступление, Акмал Саидов поделился словами генерального секретаря Межпарламентского союза Мартина Чунгонга о президенте Узбекистана:
«Он сказал, что за почти 79-летнюю историю Генеральной ассамблеи ООН ни разу не принималась резолюция о национальных парламентах. Это была инициатива вашего президента. Более того, ваш президент демонстрирует образцовое отношение к парламенту, что должно стать примером для других глав государств. Обычно главы государств боятся парламентов и стараются ограничить их возможности. Но ваш президент поддерживает парламент и гармонично работает с законодательной, исполнительной и судебной ветвями власти. Это позитивный пример, который стоит изучить в мире».