Ularning so‘zlariga ko‘ra, Oq uy bu qadamni Kiyev mudofaasini mustahkamlash va rus qo‘shinlarining Donetsk viloyatida oldinga siljishini cheklash uchun qilgan, chunki Amerika rasmiylari Rossiyaning so‘nggi haftalardagi yutuqlaridan xavotirda.
Gazeta suhbatdoshlaridan birining aytishicha, gap bir necha hafta ichida o‘zini-o‘zi yo‘q qiladigan yoki batareya quvvatini yo‘qotadigan, bu orqali tinch aholi uchun xavfni kamaytiradigan “doimiy bo‘lmagan” minalar haqida ketmoqda.
“Rossiya, yo‘qotishlardan qat’i nazar, Ukrainaning sharqdagi chiziqlariga qo‘shin to‘lqinlari bilan hujum qilmoqda. Yanada ko‘proq shahar va qishloqlar qulash xavfi ostida. Bu minalar aynan shunga qarshi kurashish uchun yaratilgan”, — deya ta’kidladi nashr manbasi.
WaPo manbalarining ta’kidlashicha, yangi minalardan foydalanish faqat Ukraina hududi bilan chegaralanadi va mamlakat sharqida jamlanishi kutilmoqda. Ulardan biriga ko‘ra, Ukraina rasmiylari aholi zich joylashgan hududlarga mina qo‘ymaslikka va’da bergan.
WaPo’ning ta’kidlashicha, Bayden tinch aholi xavfsizligiga xavf tug‘dirishi sababli dastlab Ukrainaga minalar yetkazib berishga qarshi bo‘lgan. Shu sababli u 2022-yilda Amerikaning piyodalarga qarshi minalarini Koreya yarimorolidan tashqariga yuborish va foydalanishni taqiqlagandi.
2022-yil holatiga ko‘ra, AQShdagi piyodalarga qarshi minalar zahirasi taxminan 3 million donani tashkil etadi. Ulardan 1991-yildagi Fors ko‘rfazi urushidan beri, agar 2002-yilda Afg‘onistonda bitta o‘q-dori ishlatilganini hisobga olmasa, foydalanilmagan, dedi AQSh Davlat departamenti.
Ukraina 1997-yilda 164 davlat tomonidan imzolangan piyodalarga qarshi minalarni taqiqlovchi Ottava konvensiyasining a’zosi hisoblanadi. Ishtirokchi davlatlar hech qachon piyodalarga qarshi minalardan foydalanmaslik, ishlab chiqmaslik, ishlab chiqarish yoki sotib olmaslik va o‘z tasarrufidagi barcha zaxiralarni yo‘q qilishga va’da bergan. Rossiya va AQSh shartnomaga qo‘shilmagan.

Президент США Джо Байден разрешил поставлять Украине противопехотные мины, сообщает Washington Post со ссылкой на два источника среди американских чиновников. Решение последовало за снятием ограничений на применение американских ракет ATACMS для ударов по территории России.
По их словам, Белый дом пошёл на такой шаг, чтобы укрепить обороноспособность Киева и сдержать наступление российских войск в Донецкой области, поскольку американские власти обеспокоены продвижением России в последние недели.
Один из собеседников газеты рассказал, что речь идёт о так называемых «непостоянных» минах, которые самоликвидируются или теряют заряд батареи в течение нескольких недель, что снижает опасность для мирного населения.
«Россия атакует украинские линии на востоке волнами войск, невзирая на потери. Все больше городов и посёлков подвергаются риску падения. Эти мины были созданы специально для борьбы именно с этим», — отметил источник издания.
Источники WaPo утверждают, что применение новых мин будет ограничено украинской территорией и, как ожидается, будет сосредоточено на востоке страны. По словам одного из них, украинские власти обещали не устанавливать мины в густонаселённых районах.
Как отмечает WaPo, Байден изначально был против поставок мин Украине из-за рисков для безопасности мирных жителей. Так, в 2022 году он запретил передавать и применять американские противопехотные мины за пределами Корейского полуострова.
На 2022 год запасы противопехотных мин в США составляли около 3 млн единиц. Они не применялись со времён войны в Персидском заливе в 1991 году и за исключением инцидента в Афганистане в 2002 году с использованием одного боеприпаса, сообщал Госдепартамент США.
Украина — участница Оттавской конвенции о запрете противопехотных мин, которую в 1997 году подписали 164 страны. Государства-участники обязались никогда не применять, не разрабатывать, не производить и не приобретать противопехотные мины, а также уничтожить все имеющиеся у них запасы. Россия и США к договору не присоединились.