Kun tartibida Abdulla Aripovning bosh vazir lavozimiga nomzodligi va Vazirlar Mahkamasining kelgusi besh yilga mo‘ljallangan harakatlar dasturi ko‘rib chiqildi.
Davlat rahbari nutqi avvalida O‘zbekiston o‘z oldiga qo‘ygan strategik va joriy vazifalarni amalga oshirishda barcha bo‘g‘indagi ijro organlari, avvalo, hukumat va uning rahbari zimmasidagi mas’uliyat hozirgi murakkab zamonda har qachongidan ham ortib borayotganini ta’kidladi.
Prezident bugun mutlaqo yangi vakolat va vazifalarga ega bo‘lgan hukumat shakllanayotganini qayd etdi.
Buni Konstitutsiya darajasida birinchi marta kambag‘allikni qisqartirish, oziq-ovqat xavfsizligi, investitsiya, ekologiya kabi muhim yo‘nalishlarda Vazirlar Mahkamasining majburiyatlari belgilab qo‘yilgani ham tasdiqlaydi, deyiladi xabarda.
“Xalqimiz bugun ana shunday hal qiluvchi masalalar bo‘yicha yangi Hukumatdan aniq natijalarni kutmoqda”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yutuqlar
Uning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi besh yil ichida O‘zbekiston iqtisodiyoti 2 karra o‘sib, 100 milliard dollarlik tarixiy marradan oshdi. Aholi jon boshiga daromad 3 ming dollarga yetishi kutilmoqda (2018-yilda — 1 ming 600 dollar bo‘lgan).
Xususan, Jahon banki 2024-yilda O‘zbekiston Yevropa va Markaziy Osiyoda iqtisodiyoti eng tez o‘sayotgan 3 ta davlat qatoridan joy olganini e’tirof etdi.
Kambag‘allik darajasi so‘nggi 4 yilda 23 foizdan 11 foizga tushdi. Bu yil 9 foizgacha tushishi kutilmoqda.
“Eksport qariyb 2 barobar o‘sib, ilk bor 25 mlrd dollardan, oltin-valyuta zaxiralarimiz esa 40 mlrd dollardan oshdi. O‘zlashtirilgan xorijiy investitsiyalar hajmi 6 karra ko‘payib, buning hisobiga 1,5 millionta yuqori daromadli ish o‘rinlari yaratildi. Yalpi ichki mahsulotda investitsiyalar ulushi 30 foiz darajasida ta’minlandi”, — dedi prezident.
Davlat rahbarining aytishicha, oldin to‘liq davlat tasarrufida bo‘lgan sohalar, ya’ni, energetika, kimyo, aviatsiya, geologiya, metallurgiya, mashinasozlik, ta’lim va tibbiyotda xususiy sektorga va davlat-xususiy sheriklik munosabatlariga keng yo‘l ochilgani ularning rivojida kuchli omil bo‘lmoqda.
Ayniqsa, energetika sohasida tom ma’noda tarixiy ishlar amalga oshirilmoqda. Ishlab chiqarilayotgan elektr energiyasi hajmi 1,5 karra o‘sib, 83 mlrd kilovatt-soatga yetgani ham buni yaqqol ko‘rsatib turibdi.
So‘nggi uch yilda umumiy quvvati 2,7 mln kilovatt-soat bo‘lgan 10 ta yirik quyosh va shamol stansiyalari ishga tushirildi. Muqobil energiya ulushi o‘tgan yilga nisbatan 3 barobar ko‘paydi.
Prezident ijtimoiy sohada muhim o‘zgarishlar ro‘y berganini ta’kidladi. O‘tgan davrda 25 mingdan ziyod xususiy bog‘cha, 70 ga yaqin nodavlat oliygohi tashkil etilib, qamrov maktabgacha ta’limda — 74 foizdan, oliy ta’limda esa — 39 foizdan oshdi.
Barcha hududlarda “Inson markazlari” ochilib, ijtimoiy xodimlar tomonidan bevosita mahallalarda aholiga 100 dan ortiq ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi.
Parijda bo‘lib o‘tgan Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida sportchilar rekord natijalarni qayd etib, jami 39 ta medal, jumladan, 18 ta oltin medalni qo‘lga kiritdi.
“O‘zbekiston tarixida ilgari hech qachon bo‘lmagan bunday yutuqlar barchamizga yangi kuch-g‘ayrat baxsh etishi tabiiydir”, — dedi davlat rahbari.
Kelgusi besh yil uchun maqsadlar
Prezident jahon miqyosida hukm surayotgan bugungi o‘ta keskin va og‘ir sharoitda O‘zbekistonda tinchlik va hamjihatlikni saqlab, iqtisodiyotda barqaror o‘sishni ta’minlab, mana shunday marralarga erishish oson bo‘lmaganini ta’kidladi.
Kelgusi 5 yilda aholi soni 40 milliondan ortishi kutilmoqda. Bunday demografik o‘sish, albatta, katta imkoniyat, lekin, shu bilan birga bu holat oldimizga yangi-yangi, o‘tkir vazifalarni qo‘yishi ham shubhasiz.
Ayniqsa, kambag‘allikni qisqartirish, ekologiya, energetika, transport, yo‘l, ichimlik suvi ta’minoti, aholini uy-joy bilan ta’minlash kabi muhim sohalarda xalqimizning talab va ehtiyojlari tobora o‘sib borayotgani ta’kidlandi.
“Shunday dolzarb muammolarga samarali yechimlar topib, yangicha faoliyat olib borish Hukumat uchun jiddiy sinov bo‘lishi tabiiy”, — dedi davlat rahbari.
Prezident bugun ko‘rsatilgan va tasdiqlangan bosh vazir lavozimiga nomzod Abdulla Aripov ana shu masalalarning barchasini inobatga olib, ularni amalga oshirish dasturini taqdim etishi kerakligini ta’kidladi.
Iqtisodiy ko‘rsatkichlar
“O‘zbekiston-2030” strategiyasida hukumat oldiga yaqin yillar uchun katta marralar belgilab qo‘yilgan.
Xususan, mamlakat yalpi ichki mahsuloti hajmini 160 mlrd dollarga yetkazish maqsad qilib qo‘yilgan.
Prezident dastlab bunga ayrimlar shubha yoki ikkilanish bilan qaragani, lekin o‘z vaqtida zarur chora-tadbirlar amalga oshirilgani, barcha imkoniyatlar ishga solingani tufayli bu yilning o‘zida yalpi ichki mahsulot hajmi 110 mlrd dollarga yetishi kutilayotganini ta’kidladi.
“Yangi hukumat, barcha rahbarlar birgalikda qattiq ishlab, islohotlar shiddatini pasaytirmasdan, ijtimoiy, iqtisodiy va siyosiy hayotimizdagi o‘zgarishlarni jadal davom ettirsa, 2030-yilga borib, iqtisodiyot hajmini 200 mlrd dollarga yetkazish mumkinligiga ishonch bildirildi”, — deya hisoblaydi u.
“Yana bir bor aytaman, bunday natijalarga erishish uchun kuch va imkoniyatimiz ham, salohiyatimiz ham yetadi!” — dedi prezident.
Davlat rahbari hukumat faoliyatining eng muhim yo‘nalishlarini belgilab berdi.
Avvalo, makroiqtisodiy muvozanatni saqlab, kelgusi besh yilda iqtisodiy o‘sish sur’atini 6−7 foiz atrofida ta’minlash zarur. Bunda inflyatsiya darajasi 5−6 foiz, budjet taqchilligi 3 foiz doirasida bo‘lishiga erishish, yillik kreditlash hajmini 30 mlrd dollarga olib chiqish asosiy vazifa bo‘ladi.
Ushbu davrda hukumat kamida 100 mlrd dollarlik xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirishga hamda yillik eksport hajmini 45 mlrd dollarga olib chiqib, unda tayyor mahsulotlar ulushini 50 foizga yetkazishga erishishi lozimligi ta’kidlandi.
Xorijiy turistlar oqimini 5 yilda 15 mln nafarga, turizm xizmatlari eksportini 5 mlrd dollarga olib chiqish uchun barcha imkoniyatlar borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bilan birga norasmiy iqtisodiyotni “soyadan chiqarish”da raqamli texnologiyalarni tayanch vositaga aylantirish lozim. Xususan, kelgusi yilda naqd pulsiz hisob-kitoblarni yanada rag‘batlantirib, onlayn to‘lovlar ulushini 60 foizga yetkazish muhim vazifa bo‘ladi.
Prezident Jahon savdo tashkiloti bilan hamkorlik doirasida asosiy chora-tadbirlar amalga oshirilgani va yaqin yillarda ushbu tashkilotga albatta a’zo bo‘lib kirishni qayd etdi.
“Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi
Bu yil Sayxunobod, Uychi, Zarbdor, G‘ijduvon tumanlarida “Kambag‘allikdan farovonlik sari” kompleks dasturi qabul qilingan. Endilikda ko‘p qirrali yondashuvlar asosida kambag‘al oilalarning a’zolariga sifatli ta’lim berish, ularni kasbga o‘qitish, ish bilan ta’minlash, sog‘lig‘ini yaxshilash, psixologik yordam ko‘rsatish bo‘yicha individual ko‘mak berish paketlari bo‘lishi belgilandi.
2025-yilda 1 mln aholini kambag‘allikdan chiqarish Vazirlar Mahkamasi iqtisodiy kompleksining asosiy vazifasi etib belgilanadi.
Shu maqsadda kambag‘al oilalar bolalari maktablarda chet tili, kasb-hunar va IT bo‘yicha bepul bilim olishi uchun 500 mlrd so‘m ajratiladi. Ijtimoiy ahvoli og‘ir 1 mingta mahallada infratuzilmani yaxshilash dasturi amalga oshiriladi. Bunga 2 trln so‘m yo‘naltiriladi.
Kambag‘allikni qisqartirish va aholi farovonligini oshirishga jami 46,5 trln so‘m mablag‘ sarflanadi.
Hukumat, shuningdek, 2030-yilgacha ishsizlikni xalqaro e’tirof etilgan daraja — 5−6 foizdan oshirmaslik bo‘yicha dolzarb vazifalarni ham samarali hal etishi lozimligi ta’kidlandi.
Sanoat
Prezident iqtisodiyot va aholi daromadlarini o‘stirishda yuqori qo‘shilgan qiymat yaratadigan sanoat tarmoqlariga alohida ahamiyat qaratish kerakligini qayd etdi.
Vazirlar Mahkamasining investitsiya kompleksi kelgusi yilda iqtisodiyotimiz uchun muhim bo‘lgan 300 dan ziyod yirik loyihani ishga tushirishi va to‘liq quvvatlar bilan ishlashini ta’minlashi zarur.
Xususan, “Yoshlik-I” konida birinchi bosqichga, “Muruntov” konida esa keyingi bosqichlarga start beriladi. Shuningdek, Samarqandda yiliga 910 ming tonna mineral o‘g‘itlar ishlab chiqaradigan kompleks, 600 ming tonna mahsulot beradigan metallurgiya korxonasi, Zarafshonda kaustik soda zavodi, Nukusda isitish tizimlari ishlab chiqarish quvvatlari foydalanishga topshiriladi.
“Navoiyda mikro-GESlarni barpo etish bo‘yicha barcha bosqichlar o‘z resurslarimiz asosida tashkil qilingani yurtimizda sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirish imkoniyatlarini to‘liq ishga solish uchun barcha sharoitlar mavjudligini ko‘rsatdi”, — dedi Mirziyoyev.
Shuning uchun, sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirish bo‘yicha katta dastur qabul qilinishi belgilandi.
Iqtisodiyotni energiya resurslari bilan ishonchli ta’minlash va energiya samaradorligini 2 karra oshirishga alohida e’tibor qaratish kerakligi ko‘rsatib o‘tildi.
Xususiy sektor ulushini oshirish va davlat rolini kamaytirish
Kelgusi besh yilda iqtisodiyotda xususiy sektorning ulushini 85 foizga yetkazish ham asosiy vazifalardan biri sifatida belgilandi. Bu borada 2 mingta korxonada davlat ulushini, 5 mingdan ziyod ko‘chmas mulk obyektini sotish, 16 ta yirik majmua aksiyalarini IPOga chiqarish talab etiladi.
Hukumat 30 mlrd dollarlik xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirishni ta’minlashi kerak. Vazirlar Mahkamasi 2025-yilda “tejamkorlik va barqarorlik” tamoyili asosida davlat kompaniyalarini transformatsiya qilishni tezlashtirib, ularning xarajatlarini 15−20 foizga qisqartirishi zarur.
Bu borada 1 mlrd dollarlik 18 ta davlat kompaniyasining ulushi berilgan Milliy investitsiya jamg‘armasi faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish lozim.
Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligi
Prezident aholi soni ko‘payib borayotgan hozirgi sharoitda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash eng dolzarb vazifa bo‘lib qolishini ta’kidladi.
Bu borada qishloq xo‘jaligining barcha tarmoqlari, avvalo, meva-sabzavotchilikni intensiv rivojlantirish, yangi urug‘ navlarini yaratib, importni 50 foizga qisqartirish bo‘yicha dasturlar bor.
Hukumat bu dasturlar ijrosini ta’minlab, qishloq xo‘jaligida ishlab chiqarishni 1,3 barobar oshirish, har gektar yerdan olinadigan o‘rtacha daromadni 5 ming dollarga yetkazish, sohada eksport hajmi 10 mlrd dollardan iborat bo‘lishi, suv tejaydigan texnologiyalar bilan qamrab olingan yer maydonlarini 2 karra oshirish bo‘yicha ishni samarali tashkil etishi zarur.
Yangi yilda suv tejaydigan texnologiyalarni joriy qilishga 5 trln so‘m, kanallarni betonlashga 800 mlrd so‘m yo‘naltiriladi.
Sog‘liqni saqlash, ta’lim va sport
Prezident ta’kidlaganidek, sog‘liqni saqlash, ta’lim va sportni rivojlantirish bo‘yicha katta dasturlarni samarali va to‘liq amalga oshirish — hamisha hukumatning kun tartibida turishi kerak bo‘lgan asosiy vazifalardir.
Eng avvalo, o‘rtacha umr ko‘rish darajasini 78 yoshga yetkazish uchun birlamchi tibbiy xizmatlarning aholi uchun qulayligi va sifatini oshirish zarur. Xususan, 2025-yilda birlamchi bo‘g‘inda 3 mln 700 ming nafar ayolni skriningdan o‘tkazish, bu jarayonni raqamlashtirish orqali saraton kasalini erta aniqlash ko‘rsatkichini 85 foizga yetkazish mumkinligi ta’kidlandi.
Hukumat mahallalardagi 18 mingta tibbiyot brigadalarini o‘qitish, 884 ming nafar bemorni uy sharoitida reabilitatsiya bilan qamrab olish bo‘yicha yangi tizimni joriy etadi. Shu bilan birga tug‘ruqxonalarning moddiy-texnika bazasini mustahkamlashga 100 mln dollar yo‘naltiriladi.
Davlat tibbiy sug‘urtasi va aholiga “kafolatlangan paket” asosida tibbiy yordam ko‘rsatish tizimi kelgusi uch yilda barcha shahar, tuman va qishloqlar qamrab olinishi zarurligi qayd etildi.
Shuningdek, aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzi, to‘g‘ri ovqatlanish, jismoniy tarbiya va sportni ommalashtirish kabi masalalar bo‘yicha hukumat alohida dasturlar ishlab chiqishi lozim.
Kelgusi yillarda bog‘chalarda qamrovni 80 foizga, oliygohlarda esa kamida 50 foizga yetkazish hukumat uchun asosiy vazifa bo‘lib qoladi.
Xalqaro moliya institutlarining 61 mln dollar mablag‘lari hisobidan 2025-yilda 252 ta yangi bog‘cha barpo etiladi. Shuningdek, 174 ta bog‘cha va 379 ta maktab ta’mirlanadi va yangitdan quriladi. Bu maqsadlar uchun budjetdan 4 trln so‘m ajratiladi.
Tadbirkorlarga maktab qurish uchun 20 mlrd so‘mgacha imtiyozli kredit beriladi.
Hukumat va parlament o‘rtasidagi hamkorlik
Prezident aytilgan dolzarb vazifalarni bajarishda yangi hukumatning Qonunchilik palatasi bilan yanada samarali hamkorlik olib borishi muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi va shu nuqtai nazardan Vazirlar Mahkamasi oldida turgan ustuvor vazifalarni belgilab berdi.
“Avvalambor, ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyatini odamlarga yanada yaqinlashtirish lozim”, — dedi u.
Shavkat Mirziyoyev xalq davlat idoralariga emas, aksincha, davlat tashkilotlari xalqqa, uning qonuniy manfaatlarini ta’minlashga xizmat qilishi zarur, degan talab barcha rahbar kadrlar faoliyatining asosiy mezoni ekanini eslatdi.
Qonun qabul qilindimi, u albatta ishlashi, odamlar hayotida sezilarli o‘zgarish qilishi kerakligi ko‘rsatib o‘tildi.
Qonunlar ijrosi Oliy Majlis palatalarining tegishli qo‘mitasi va mas’ul ijro etuvchi organ bilan birgalikda o‘rganib borilishi muhim ahamiyatga ega.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 20 ноября оценил работу правительства за последние пять лет и озвучил приоритетные задачи на долгосрочную перспективу. Выдержки из выступления опубликованы в Telegram-канале пресс-секретаря главы государства Шерзода Асадова.
На повестке дня были рассмотрение кандидатуры Абдуллы Арипова на пост премьер-министра и программы действий Кабинета министров на предстоящие пять лет.
В начале своего выступления глава государства подчеркнул, что в нынешнее сложное время ответственность всех звеньев исполнительной власти, особенно правительства и его руководителя, за реализацию стратегических и текущих задач страны возрастает как никогда.
Президент отметил, что сейчас формируется правительство с совершенно новыми полномочиями и задачами.
На уровне Конституции впервые закреплены обязательства Кабмина по таким направлениям, как сокращение бедности, продовольственная безопасность, инвестиции и экология.
Народ сегодня ожидает от нового правительства конкретных результатов по этим ключевым вопросам, подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Достижения
На фото слева — члены Кабмина, справа — Администрации президента.На фото слева — члены Кабмина, справа — Администрации президента.
По его словам, за последние пять лет экономика Узбекистана выросла в два раза, преодолев рубеж в 100 млрд долларов. Доход на душу населения, который в 2018 году составлял около 1600 долларов, ожидается на уровне 3000 долларов по итогам 2024 года.
Всемирный банк признал Узбекистан в 2024 году одной из трёх стран Европы и Центральной Азии с самым быстрым ростом экономики.
Уровень бедности за последние четыре года снизился с 23% до 11%. В этом году ожидается снижение до 9%.
Экспорт почти удвоился, впервые превысив 25 млрд долларов, а золотовалютные резервы достигли 40 млрд долларов. Объём освоенных иностранных инвестиций увеличился в 6 раз, что позволило создать 1,5 миллиона высокооплачиваемых рабочих мест. Доля инвестиций в ВВП составила 30%, сообщил президент.
В таких сферах, как энергетика, химия, авиация, геология, металлургия, машиностроение, образование и медицина, открылся доступ для частного сектора и государственно-частного партнёрства, что стало мощным стимулом их развития, заявил Шавкат Мирзиёев.
В сфере энергетики объём производимой электроэнергии увеличился в 1,5 раза, достигнув 83 млрд кВт⋅ч.
За последние три года введено в эксплуатацию 10 крупных солнечных и ветровых электростанций общей мощностью 2,7 млн кВт⋅ч. Доля возобновляемой энергии выросла в три раза по сравнению с прошлым годом, указал он.
Президент также отметил изменения в социальной сфере. За этот период создано более 25 тысяч частных детских садов, около 70 негосударственных вузов, что позволило увеличить охват дошкольным образованием до 74%, а высшим образованием — до 39%.
Во всех регионах открыты центры социальной защиты «Инсон», где социальные работники предоставляют более 100 видов услуг непосредственно в махаллях.
На Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже спортсмены добились рекордных результатов, завоевав 39 медалей, из которых 18 — золотые.
«Такие достижения, которых ранее не было в истории Узбекистана, вдохновляют нас всех на новые свершения», — отметил глава государства.
Задачи на ближайшие пять лет
абдулла арипов, кабинет министров, правительство, шавкат мирзиёев
Президент подчеркнул, что в условиях сегодняшней крайне напряжённой и сложной международной ситуации сохранить мир и согласие в стране, обеспечить стабильный рост экономики и достичь таких высот было нелегко.
В ближайшие пять лет численность населения страны превысит 40 миллионов. Такой демографический рост — это большие возможности, но вместе с тем он ставит перед правительством «новые и острые задачи».
Особенно увеличиваются потребности населения в таких важных сферах, как сокращение бедности, экология, энергетика, транспорт, дороги, обеспечение питьевой водой и жильём.
Поиск эффективных решений для таких актуальных проблем и новая форма деятельности станут серьёзным испытанием для правительства, указал глава государства.
Президент подчеркнул, что кандидат на пост премьер-министра Абдулла Арипов, который выдвинут и утверждён сегодня, должен учесть все эти вопросы и представить программу их реализации.
Экономические показатели
Стратегия «Узбекистан — 2030» ставит перед правительством большие цели на предстоящие годы.
В частности, планируется довести объём ВВП страны до 160 млрд долларов.
Президент отметил, что изначально некоторые относились к этому с сомнением, но благодаря своевременным мерам, задействованию всех возможностей уже в этом году ожидается объём ВВП на уровне 110 млрд долларов.
Если новое правительство и все руководители будут усердно работать, сохраняя темп реформ, продолжая социальные, экономические и политические изменения, то к 2030 году возможно увеличить объём экономики до 200 млрд долларов, считает он.
«Ещё раз повторяю: у нас есть силы, возможности и потенциал, чтобы достичь этих целей!» — заявил президент.
Глава государства обозначил ключевые направления деятельности правительства.
Прежде всего, необходимо сохранить макроэкономический баланс и обеспечить темпы экономического роста на уровне 6−7% в ближайшие пять лет. При этом уровень инфляции должен быть удержан на уровне 5−6%, дефицит бюджета — в пределах 3%, а объём ежегодного кредитования доведён до 30 млрд долларов.
В этот период правительство должно освоить не менее 100 млрд долларов иностранных инвестиций и довести ежегодный объём экспорта до 45 млрд долларов, при этом увеличить долю готовой продукции до 50%.
Учитывая все возможности, предполагается увеличение потока иностранных туристов до 15 миллионов человек за пять лет и рост экспорта туристических услуг до 5 млрд долларов.
Вместе с тем необходимо активизировать процесс легализации неформальной экономики, опираясь на цифровые технологии. В частности, в 2025 году важно стимулировать безналичные расчёты и довести долю онлайн-платежей до 60%.
Президент отметил, что ключевые мероприятия в рамках сотрудничества с Всемирной торговой организацией уже выполнены, и в ближайшие годы страна непременно станет членом этой организации.
Программа по выведению из бедности
В нескольких районах была принята программа «От бедности к процветанию». Теперь, на основе многостороннего подхода, будут разработаны индивидуальные программы поддержки для членов малообеспеченных семей, включающие качественное образование, профессиональное обучение, трудоустройство, улучшение здоровья и психологическую помощь.
К 2025 году планируется вывести из бедности 1 миллион человек. Это будет основной задачей экономического блока Кабинета Министров, сказал Шавкат Мирзиёев.
Для реализации этих целей из бюджета выделят 500 млрд сумов на бесплатное обучение детей из малообеспеченных семей в школах иностранным языкам, профессиональным навыкам и IT-технологиям. Также будет реализована программа по улучшению инфраструктуры в 1 000 махаллях с тяжёлым социальным положением, на которую направят 2 трлн сумов.
В общей сложности на сокращение бедности и повышение благосостояния населения планируется выделить 46,5 трлн сумов.
Правительство также будет обязано удерживать уровень безработицы в пределах 5−6% к 2030 году, что является международно признанным стандартом.
Промышленность
Президент подчеркнул необходимость уделять особое внимание промышленным отраслям, создающим высокую добавленную стоимость.
Инвестиционному блоку Кабинета министров в следующем году поручено ввести в эксплуатацию более 300 крупных проектов, важных для экономики страны, и обеспечить их полное функционирование.
В частности, начнутся этапы разработки месторождений «Ёшлик-I» и «Мурунтау». Также в Самарканде запустят комплекс по производству 910 тысяч тонн минеральных удобрений, металлургический завод мощностью 600 тысяч тонн, завод по производству каустической соды в Зарафшане и мощности по производству систем отопления в Нукусе.
Президент сообщил, что в Навои все этапы строительства микро-ГЭС были организованы на основе собственных ресурсов, что демонстрирует «наличие всех условий для полного использования возможностей промышленной кооперации и локализации в нашей стране».
В связи с этим решено принять крупную программу по развитию промышленной кооперации и локализации.
Также планируется уделить внимание обеспечению надёжного снабжения экономики энергетическими ресурсами и увеличению энергоэффективности в два раза.
Увеличение доли частного сектора и снижение роли государства
В ближайшие пять лет долю частного сектора в экономике планируется увеличить до 85%. Для этого предполагается продать государственные доли в 2000 компаниях, реализовать свыше 5000 объектов недвижимости и вывести на IPO акции 16 крупных предприятий.
Правительству поручено обеспечить реализацию проектов государственно-частного партнёрства на сумму 30 млрд долларов. Кроме того, до 2025 года государственные компании должны быть трансформированы в рамках принципа «эффективность и устойчивость». Это предусматривает сокращение их расходов на 15−20%.
Особое внимание будет уделено работе Национального инвестиционного фонда, который должен эффективно управлять активами на сумму 1 млрд долларов, включая доли 18 госкомпаний.
Сельское хозяйство и продовольственная безопасность
Президент подчеркнул, что в условиях увеличения численности населения обеспечение продовольственной безопасности остаётся важнейшей задачей.
В этой связи необходимо интенсивное развитие всех направлений сельского хозяйства, особенно плодоовощеводства, внедрение новых сортов семян и снижение импорта на 50%.
Правительство должно обеспечить рост сельскохозяйственного производства в 1,3 раза, увеличить средний доход с гектара до 5000 долларов и довести экспорт сельхозпродукции до 10 млрд долларов. Площадь земель, охваченных водосберегающими технологиями, должна быть увеличена в два раза.
На внедрение водосберегающих технологий в следующем году будет выделено 5 трлн сумов, а на бетонирование каналов — 800 млрд сумов.
Здравоохранение, образование и спорт
Президент подчеркнул, что эффективная реализация масштабных программ в здравоохранении, образовании и спорте должна быть приоритетом для правительства.
Для повышения средней продолжительности жизни до 78 лет необходимо улучшить доступность и качество первичной медицинской помощи. В частности, в 2025 году планируется провести скрининг 3,7 миллиона женщин, повысив уровень раннего выявления рака до 85% благодаря цифровизации.
Правительству поручено внедрить новую систему, которая обеспечит обучение 18 тысяч медицинских бригад в махаллях и охват реабилитацией 884 тысяч пациентов на дому. Кроме того, 100 миллионов долларов будут направлены на укрепление материально-технической базы родильных домов.
Система государственного медицинского страхования и оказания медицинской помощи в рамках гарантированного пакета должна охватить все города, районы и сельские местности в течение ближайших трёх лет.
Президент отметил важность пропаганды здорового образа жизни, правильного питания и физической активности среди населения. В этом направлении правительство должно разработать специальные программы.
В предстоящие годы основными задачами правительства станут увеличение охвата дошкольным образованием до 80% и высшим образованием до как минимум 50%.
На средства международных финансовых институтов в размере 61 млн долларов в 2025 году будут построены 252 новых детских сада. Также планируется отремонтировать и построить 174 детских сада и 379 школ. На эти цели из бюджета будет выделено 4 трлн сумов.
Предприниматели смогут получать льготные кредиты до 20 млрд сумов для строительства школ.
Сотрудничество правительства и парламента
Президент подчеркнул важность эффективного сотрудничества нового правительства с Законодательной палатой в выполнении поставленных задач.
В первую очередь, необходимо сделать деятельность органов исполнительной власти ближе к людям, сказал он.
Шавкат Мирзиёев напомнил, что государственные учреждения должны служить народу, а не наоборот, и обеспечивать защиту его законных интересов. Это требование должно стать главным критерием работы всех руководящих кадров.
Принятые законы должны обязательно работать и приводить к ощутимым изменениям в жизни людей.
Исполнение законов должно изучаться в сотрудничестве между соответствующими комитетами палат Олий Мажлиса и ответственными органами исполнительной власти.
Президент отметил, что органы исполнительной власти должны обеспечивать законность и обоснованность принимаемых решений.
Завершая своё выступление, президент подчеркнул, что выполнение обозначенных задач требует от нового правительства высокой ответственности, эффективного управления и полной отдачи. Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что слаженная работа всех звеньев государственной власти позволит добиться поставленных целей, повысить уровень жизни граждан и укрепить позиции Узбекистана на мировой арене.
Граждане Узбекистана и Кыргызстана с сентября получили возможность пересекать границу с ID-картами. Аналогичный порядок планируется внедрить с Казахстаном и Таджикистаном, сообщил президент. По его словам, необходимо также обновить Концепцию внешней политики страны.
Шавкат Мирзиёев выдвинул на пост премьер-министра кандидатуру действующего главы правительства Абдуллы Арипова. «Правительство должно организовать свою деятельность на совершенно новой основе, для чего ему необходим сильный лидер», — сказал он.