Yangilandi: Rossiya prezidenti Vladimir Putin 21-noyabr kuni kechqurun Rossiya Ukrainaga ballistik raketa bilan hujum qilganini tasdiqladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, gap eng yangi o‘rta masofali ballistik raketa “Oreshnik” haqida ketmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, zarba “Yujmash” harbiy-sanoat majmuasiga qaratilgan va Ukrainaga Rossiya hududida uzoq masofali G‘arb qurollarini ishlatishga ruxsat berilishiga javob bo‘lgan. Havo hujumidan mudofaa vositalarining zamnaviylari ham, Putinning ta’kidlashicha, “Oreshnik” raketalarini tutib qololmaydi.
Ukraina havo kuchlari 21-noyabr kuni ertalab Dneprni o‘qqa tutish paytida Rossiya qo‘shinlari mamlakat hududi bo‘ylab qit’alararo ballistik raketa (QBR) uchirganini ma’lum qildi.
Zarba Astraxan viloyatida amalga oshirilgan, deyiladi Ukraina harbiylari bayonotida. Unda boshqa tafsilotlar keltirilmagan.
Ukraina Qurolli kuchlari ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya Dnepr bo‘ylab “Kinjal” aeroballistik raketasi va yettita X-101 qanotli raketalarini uchirgan. Havo hujumidan mudofaa ishlari natijasida oltita X-101 raketasi urib tushirilgan.
“Boshqa raketalar bo‘yicha jiddiy oqibatlar kuzatilmadi”, deya ta’kidlanadi Ukraina Qurolli kuchlari hisobotida.
CNN nashrining qayd etishicha, agar ma’lumot tasdiqlansa, bu Rossiya tomonidan urush davomida bunday turdagi raketalardan birinchi marta foydalanish bo‘ladi. Telekanal sharhlovchisining fikricha, Rossiyaning QBRdan foydalanishi AQSh Ukrainaga Amerika ATACMS raketalari bilan Rossiya hududiga zarba yo‘llashga ruxsat berganidan keyin imkoniyatlarini namoyish qilishidir.
“Bugun Rossiyaning yangi raketasi kelib tushdi. Barcha xarakteristikalar — tezlik, balandlik — qit’alararo ballistik raketaniki. Hozirda ekspertizalar davom etmoqda”, — dedi Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy.
Rossiya Mudofaa vazirligi Dneprga raketa hujumi haqidagi ma’lumotlarga izoh bermadi.
Amerika rasmiylari orasidagi New York Times manbalarining ta’kidlashicha, uchirilgan raketa ballistik edi, ammo qit’alararo emas. Nomlari oshkor etilmagan yuqori martabali amaldorning so‘zlariga ko‘ra, raketa, ehtimol, o‘rtacha masofaga uchgan. “Ammo bu biz kuzatayotgan yangi tur”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Dnepropetrovsk viloyati harbiy ma’muriyati rahbari Sergey Lisakning ma’lum qilishicha, Dneprda raketa zarbasi oqibatida sanoat korxonasi, nogironligi bo‘lgan shaxslarni reabilitatsiya qilish markazi, xususiy uylar va yana bir nechta joylar zararlangan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ikki kishi jarohat olgan.
Qit’alararo ballistik raketa — 5500 km dan 9000 km gacha bo‘lgan masofani bosib o‘ta oladigan uzoq masofali qurol. QBR shaxtalardan yoki ko‘chma ishga tushirish qurilmalaridan uchiriladi va qattiq yoki suyuq yoqilg‘i bilan ishlashi mumkin.
• 20-noyabr arafasida AQSh, Ispaniya, Italiya va Gretsiyaning Kiyevdagi elchixonalari “ehtimoliy havo hujumi” tahdidi tufayli yopilgandi. Shu fonda mahalliy Telegram kanallarda Rossiya Ukrainaga qit’alararo ballistik raketa uchirishi mumkinligi haqida xabarlar paydo bo‘lgandi.

Обновление: Президент России Владимир Путин вечером 21 ноября подтвердил, что Россия атаковала Украину баллистической ракетой. По его словам, речь идёт о новейшей баллистической ракете средней дальности «Орешник». Удар был нанесён по военно-промышленному комплексу «Южмаш» и стал ответом на разрешение Украине применять дальнобойное западное оружие по территории России, заявил он. Современные средства ПВО, как утверждает Путин, не перехватывают ракеты «Орешник».
Воздушные силы Украины сообщили, что утром 21 ноября во время обстрела Днепра российские войска выпустили по территории страны межконтинентальную баллистическую ракету (МБР).
Запуск был осуществлён из Астраханской области, говорится в заявлении украинских военных. Других подробностей они не приводят.
По информации ВСУ, Россия также запустила по Днепру аэробаллистическую ракету «Кинжал» и семь крылатых ракет Х-101. В результате работы ПВО удалось сбить шесть ракет Х-101.
«По другим ракетам — без существенных последствий», — утверждается в сводке ВСУ.
CNN отмечает, что если эта информация подтвердится, то это будет первое применение Россией такого типа ракет за все время войны. Обозреватель телеканала считает, что возможное использование Россией МБР — это демонстрация возможностей после того, как США разрешили Украине бить американскими ракетами ATACMS по российской территории.
«Сегодня была новая российская ракета. Все характеристики — скорость, высота — межконтинентальной баллистической. Сейчас продолжаются экспертизы», — заявил президент Украины Владимир Зеленский.
Министерство обороны РФ информацию о ракетной атаке по Днепру не комментировало.
Источники New York Times среди американских официальных лиц утверждают, что выпущенная ракета была баллистической, но не межконтинентальной. По словам неназванного высокопоставленного чиновника, ракета, скорее всего, была средней дальности. «Но это новый тип, который мы отслеживаем», — добавил он.
Межконтинентальная баллистическая ракета — это оружие большой дальности, которое может преодолевать расстояния от 5500 до более чем 9000 км. МБР запускаются из шахт или мобильных пусковых установок и могут быть на твёрдом или жидком топливе. МБР могут нести как обычный, так и ядерный заряд.
Глава Днепропетровской областной военной администрации Сергей Лысак сообщил, что при ракетном ударе в Днепре повреждения получило промышленное предприятия, центр реабилитации людей с инвалидностью, частные дома и ещё несколько мест. По предварительным данным, пострадали два человека.
Накануне, 20 ноября, посольства США, Испании, Италии и Греции в Киеве закрылись из-за угрозы «значительной воздушной атаки». На этом фоне в местных Telegram-каналах появились сообщения, что Россия может запустить по Украине межконтинентальную баллистическую ракету РС-26 «Рубеж» без ядерного заряда.