Xususiylashtirish jarayonida Deloitte xalqaro konsalting kompaniyasi maslahatchi sifatida, Ernst & Young esa mustaqil baholash ishlarini amalga oshirish uchun jalb etildi.
Davaktiv ma’lumotlariga ko‘ra, obyektga oltita kompaniya qiziqish bildirgan, ammo ularning faqat uchtasi majburiy takliflarni taqdim etgan.
Savdolar g‘olibi 26 million dollar taklif qilgan Smart Fast Stroy kompaniyasi bo‘ldi. Xabarga ko‘ra, investor mehmonxonaning tegishli bank oldidagi 14,7 million yevro miqdoridagi kredit qarzdorligini ham o‘z zimmasiga oladi, shuningdek, 41 million dollardan ortiq mablag‘ yo‘naltirish majburiyatini olmoqda.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligining tasdiqlashicha, narx baholangan qiymatdan ancha yuqori bo‘lgan.
Mehmonxonani xususiylashtirish jarayoni joriy yilning may oyida boshlangandi.
Mehmonxona haqida
Mehmonxona 1997-yilda Toshkent shahrining Yunusobod tumanida qurilib, dastlab InterContinental tomonidan boshqarilgan. U O‘zbekistondagi birinchi besh yulduzli mehmonxona bo‘lgan.
2012-yil may oyida, 15 yillik faoliyatdan so‘ng, mehmonxona brendi O‘zbekistonni tark etdi va mehmonxona International nomini olib, davlat tasarrufiga o‘tdi (2022-yilda InterContinental O‘zbekistonga qaytib, shahar markazidagi yangi mehmonxonani boshqarishni boshladi).
Binoda 232 ta xona, 7 ta konferens-zal, 2 ta restoran, barlar va ochiq ayvon, shuningdek, basseynli fitnes-klub mavjud. Bino va inshootlarning umumiy maydoni 45 ming kvadrat metrni, yer maydoni esa 3 gektarni tashkil etadi.
Mehmonxona Accor guruhi bilan sublitsenziya shartnomasini imzolagan bo‘lib, u Shveysariyaning Mövenpick brendidan, shuningdek, bron qilish tizimlari va TARS Accor Hotels tarmog‘ining boshqa IT-tizimlaridan foydalanish imkoniyatini beradi.
KTYADR ma’lumotlariga ko‘ra, Smart Fast Stroy 2023-yil avgust oyida ro‘yxatdan o‘tgan va noturar joy binolari qurilishi bilan shug‘ullanadi. Ilgari kompaniyaning ta’sischisi Muhiddin Usmon o‘g‘li Muhiddinov bo‘lgan, hozirda esa Aleksandr Valerevich Zaxaryan, rahbar — Timur Zokirov.
Zaxaryan, shuningdek, Octo (IT-kompaniya), Octopay (to‘lov xizmati), Finance Invest Brok brokerlik kompaniyasi, Octotelecom (banklar, do‘konlar, to‘lov tizimlari va davlat tashkilotlari uchun SMS-xabarnomalar), kompyuter o‘yinlari ishlab chiqaruvchi Octo Games, Octo Smp, Octo Integro kompaniyalarida ham ulushlarga ega.
2023-yil sentabr oyida, tashkil etilganidan bir hafta o‘tib, kompaniya Toshkent shahrining Mirzo Ulug‘bek tumanida, Mudofaa vazirligi Markaziy harbiy gospitalidan uncha uzoq bo‘lmagan hududda 1 gektar yer maydonini 48 milliard so‘mga sotib olgan. Auksion 6-sentabr kuni bo‘lib o‘tdi va 10 daqiqadan sal ko‘proq davom etgan.

Агентство по управлению государственными активами Узбекистана сообщило о приватизации гостиницы International (Inter Hotel) в Юнусабадском районе Ташкента.
В качестве консультанта по приватизации выступила международная консалтинговая компания Deloitte, а также Ernst & Young для проведения независимой оценки.
По данным Госактива, интерес к объекту проявили шесть компаний, но только трое из них подали обязывающие предложения.
Победителем торгов стала компания Smart Fast Stroy, предложившая 26 млн долларов. Сообщается, что инвестор также принимает задолженность гостиницы по кредитам перед соответствующим банком в размере 14,7 млн евро, а также обязуется инвестировать более чем 41 млн долларов.
АУГА утверждает, что цена оказалась значительно выше оценочной стоимости.
О начале приватизации отеля стало известно в мае этого года.
Гостиница была построена в 1997 году в Юнусабадском районе Ташкента и сначала управлялась InterContinental. Она стала первым пятизвёздочным отелем в Узбекистане.
В мае 2012 года после 15 лет работы гостиничный бренд покинул Узбекистан, и отель перешёл государству, получив название International (в 2022 году InterContinental вернулся в Узбекистан, начав управлять новым отелем в центре города).
Здание включает 232 номера, 7 конференц-залов, 2 ресторана, бары и открытую террасу, а также фитнес-клуб с бассейном. Общая площадь зданий и сооружений составляет 45 тысяч кв. м, площадь земельного участка — 3 га.
Гостиница имеет подписанное сублицензионное соглашение с группой Accor, которое предусматривает возможность использования бренда швейцарского Mövenpick, а также системы бронирования и других IT-систем сети TARS Accor Hotels.
Согласно данным ЕГРПО, Smart Fast Stroy зарегистрирована в августе 2023 года, занимается строительством нежилых зданий. Ранее учредителем компании был Мухиддин Усмон угли Мухиддинов, сегодня — Александр Валерьевич Захарян, руководитель — Тимур Закиров.
Захарян также владеет долями в компаниях Octo (IT-компания), Octopay (платёжный сервис), брокерская компания Finance Invest Brok, Octotelecom (SMS-уведомления для банков, магазинов, платёжных систем и государственных организаций), разработчике компьютерных игр Octo Games, Octo Smp, Octo Integro.
В сентябре 2023 года, спустя неделю после своего создания, компания приобрела 1 га земли в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента, недалеко от Центрального военного госпиталя Минобороны, за 48 млрд сумов. Аукцион состоялся 6 сентября и продлился чуть больше 10 минут.
Госактив ранее сообщил о приватизации гостиницы Lotte Hotel за 20 млн долларов. Её покупателем стала страховая компания Alfa Invest.