KPMG xalqaro konsalting kompaniyasi xususiylashtirish bo‘yicha maslahatchi, shuningdek Deloitte kompaniyasi mustaqil baholash o‘tkazish uchun jalb qilindi.
Davaktiv ma’lumotlariga ko‘ra, mulkka 15 ta kompaniya qiziqish bildirgan, biroq ulardan faqat 3 tasi majburiy bo‘lgan takliflarni taqdim etgan.
Tenderda g‘olib bo‘lgan Alfa Invest sug‘urta kompaniyasi 20 million dollar taklif qilgan.
Investor mehmonxona tashqi ko‘rinishining arxitektura qiyofasini inobatga olgan holda kelgusida har qanday qurilish-ta’mirlash va rekonstruksiya ishlarini Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi hamda Madaniy meros agentligi bilan kelishilgan holda amalga oshirish bo‘yicha qat’iy talabni qabul qilib oldi, deyiladi xabarda.
Ta’kidlanishicha, narx Lotte`ning taxminiy qiymatidan yuqori.
Mehmonxona haqida
To‘rt yulduzli Lotte City Hotel Tashkent Palace poytaxt markazidagi 1,14 gektar maydonda joylashgan. Bino va inshootlarning umumiy maydoni 24,3 ming kvadrat metrni tashkil etadi.
Mehmonxonada mehmonlar uchun qulay sharoitlarga ega bo‘lgan 232 ta xona mavjud. Shuningdek, kompleks tarkibiga 3042 kvadrat metr maydonga ega bo‘lgan banket zal, bir nechta konferensiya zallari, ochiq basseyn va fitnes markazi kiradi.
Mehmonxona 2013-yilda Janubiy Koreyaning Lotte Hotel brendi boshqaruviga o‘tkazilgan. Kompaniya xalqaro standartlar asosida renovatsiya ishlari olib borgan va natijada mehmonxona Hotelstars Union tomonidan birinchi toifa talablarga mos deb topilgan.
Tashkent Palace mehmonxonasi Hyatt Regency Tashkent va boshqa bir qator yirik davlat obyektlari bilan birgalikda 2021-yil yozida prezident qaroriga muvofiq xususiylashtirishga mo‘ljallangan edi. Sotish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri tayyorgarlik oktabr oyida boshlangan.
Mazkur mehmonxona Janubiy Koreyaning Hotel Lotte CO., Ltd kompaniyasi tomonidan boshqariladi. Ushbu boshqaruv 2013-yilda tuzilgan mehmonxonani boshqarish bo‘yicha kelishuv asosida amalga oshiriladi.
2022-yil iyul oyida esa DABA mehmonxonani sotib olish bo‘yicha arizalarni yig‘a boshlagan.
Alfa Invest 2003-yilda tashkil etilgan bo‘lib, O‘zbekistondagi yirik sug‘urta kompaniyalaridan biri hisoblanadi. Kompaniya ixtiyoriy va majburiy sug‘urtaning barcha turlari bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatadi, shu jumladan, mehmonxona biznesi sohasida ham sug‘urta xizmatlari bilan shug‘ullanadi.

Агентство по управлению государственными активами Узбекистана (АУГА) сообщило о приватизации гостиницы Lotte City Hotel Tashkent в Юнусабадском районе Ташкента.
В качестве консультанта по приватизации выступила международная консалтинговая компания KPMG, а также Deloitte для проведения независимой оценки.
По данным Госактива, интерес к объекту проявили 15 компаний, но только 3 из них подали обязывающие предложения.
Победителем торгов стала страховая компания Alfa Invest, предложившая 20 млн долларов.
Учитывая архитектурный облик внешнего вида гостиницы, инвестор принял на себя обязательство проводить в будущем любые работы по строительству, ремонта и реконструкции строго по согласованию с Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства и Агентством культурного наследия, говорится в сообщении.
Сообщается, что цена оказалась выше оценочной стоимости Lotte.
Четырёхзвёздочная гостиница Lotte City Hotel Tashkent Palace располагается на участке в 1,14 га в центре столицы. Суммарная площадь зданий и сооружений — 24,3 тысячи кв. м.
В отеле имеются 232 комфортных номера для размещения гостей. Также комплекс Tashkent Palace включает в себя банкетный зал на 3042 кв. м., несколько конференц-залов, открытый бассейн и фитнес-центр.
Гостиница была передана под управление южнокорейского бренда Lotte Hotel в 2013 году. Компания провела реновацию по международным стандартам, после которой гостиница соответствует требованиям стандарта первого класса от Hotelstars Union.
Tashkent Palace вместе с гостиницей Hyatt Regency Tashkent и рядом других крупных госактивов была определена к приватизации летом 2021 года согласно указу президента. Непосредственная подготовка к продаже стартовала в октябре.
Управление данной гостиницей осуществляется компанией «Hotel Lotte CO., Ltd» (Республика Корея) на основании заключённого с ней в 2013 году соглашения об управлении гостиницей.
В июле 2022 года АУГА собирал заявки на покупку гостиницы.
Alfa Invest основана в 2003 году и является одной из крупных страховых компаний в Узбекистане. Компания предоставляет услуги по всем видам добровольного и обязательного страхования, в том числе занимается страхованием в индустрии гостиничного бизнеса.
Объём активов в августе 2023 года составлял 216,7 млрд сумов.
Госактив Узбекистана ранее также сообщил о приватизации гостиницы International. Её покупателем стала строительная компания Smart Fast Stroy, предложившая 26 млн долларов.