2025-yilning may oyida M360 GSMA Yevroosiyo sammiti ilk bor Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadi. 18−19-noyabr kunlari Qatarda bo‘lib o‘tgan sammitda ushbu ramziy estafetani raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov qabul qildi, deya xabar qilmoqda vazirlik matbuot xizmati.
beeline uzbekistan, m360 eurasia, m360 gsma, raqamli texnologiyalar vazirligi
M360 sammitlar seriyasi — global telekommunikatsiya tadbirlari bo‘lib, ularni GSM assotsiatsiyasi (GSMA) tashkil qiladi. Ular mintaqalarga bo‘linadi: MENA (Shimoliy Afrika va Yaqin Sharq), APAC (Osiyo-Tinch okeani), LATAM (Lotin Amerikasi) va Yevroosiyo. Bu platformalar mobil sanoat ishtirokchilari o‘rtasida hamkorlik uchun yaratilgan.
“Mobil va yondash tarmoqlar vertikallaridagi top-menedjerlar o‘z muammo va yutuqlarini muhokama qilish hamda hamkasblari bilan muloqot qilish uchun tashrif buyurishadi”, — deyiladi tadbir saytida.
Beeline Uzbekistan kompaniyasining ma’lum qilishicha, 2025-yilning 20−21-may kunlari Toshkentda M360 Eurasia sammitini o‘tkazish bo‘yicha M360 GSMA ma’muriyati, Raqamli texnologiyalar vazirligi va Beeline Uzbekistan tomonidan o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
“Biz M360 Yevroosiyo uchun mintaqamizning chorrahasida bo‘lgan Toshkent shahrida mobil ekotizimni qabul qilishdan mamnunmiz. O‘zbekistonda nafaqat mamlakatimizning gullab-yashnashiga hissa qo‘shadigan, balki mintaqamizning iqtisodiy o‘sishini tezlashtiradigan ulkan raqamlashtirish dasturi mavjud. Biz buni amalga oshirishda mobil tarmoqning rolini qadrlaymiz”, — dedi vazir Sherzod Shermatov.
“M360 Yevroosiyo ekotizimimiz uchun aloqa, raqamli xizmatlar va texnologiyalar yordamida o‘sishni qanday oshirishimiz mumkinligini o‘rganish uchun eng muhim mintaqaviy platformalardan biridir. Markaziy va Janubiy Osiyoning dinamik bozorlarida raqamli transformatsiyani amalga oshirish imtiyoziga ega bo‘lgan guruh sifatida biz ushbu muhim tadbirni Toshkentga olib kelish uchun GSMA va Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan hamkorlik qilishdan mamnunmiz”, — dedi Beeline Uzbekistan direktorlar kengashi raisi va VEON Group bosh direktori Kaan Terzioglu.
“M360 Eurasia 2025`ning Toshkentda ilk bor o‘tkazilishi Markaziy Osiyoda raqamli transformatsiyani ilgari surish borasidagi sa’y-harakatlarimizda muhim bosqich bo‘ldi. Tadbir barqaror iqtisodiy o‘sish va raqamli inklyuzivlikni rag‘batlantirish uchun mobil aloqadan foydalanishning yangi usullarini o‘rganadi, mintaqada innovatsiyalar va hamkorlikni rag‘batlantirish uchun platforma yaratadi”, — dedi GSMA bosh direktori Mats Granryd.
Sammit O‘zbekistonning ijobiy imijini mustahkamlash, ko‘proq kompaniya va investorlarni jalb etish, shuningdek, biznes, iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanish uchun yangi imkoniyatlar yaratishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Саммит M360 GSMA Eurasia впервые пройдёт в Ташкента в мае 2025 года. Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов принял эту символическую эстафету на саммите, прошедшем в Катаре 18−19 ноября, сообщила пресс-служба министерства.
Серия саммитов M360 — глобальные телекоммуникационные мероприятия, организуемые Ассоциацией GSM (GSMA). Они подразделяются по регионам — MENA (Северная Африка и Ближний Восток), APAC (Азиатско-Тихооокеанский регион), LATAM (Латинская Америка) и Eurasia. Эти платформы созданы для взаимодействия игроков мобильной индустрии. «Топ-менеджеры в мобильных и смежных отраслевых вертикалях приезжают, чтобы обсудить свои проблемы и успехи, а также пообщаться с коллегами», — говорится на сайте мероприятия.
Меморандум о взаимопонимании касательно проведения M360 Eurasia в Ташкенте 20−21 мая 2025 года на полях прошедшего саммиста подписали администрация M360 GSMA, Министерство цифровых технологий и Beeline Uzbekistan, сообщила пресс-служба компании.
«Мы рады приветствовать глобальную систему, объединяющую всю индустрию мобильной связи в Ташкенте, который всегда находился в центре деловых связей нашего региона, и принимать конференцию M360 Eurasia. У Узбекистана большие планы по цифровой трансформации, которые не только нацелены на развитие нашей страны, но и помогут ускорить экономический рост Центральной Азии в целом», — отметил Шерзод Шерматов.
«M360 Eurasia — одна из важнейших региональных платформ, которая объединяет нашу экосистему для обсуждения возможностей роста с помощью связи, цифровых услуг и технологий. Для нашей группы, которая способствует цифровой трансформации в динамично развивающихся рынках Центральной и Южной Азии, большая честь сотрудничать с GSMA и Министерством цифровых технологий, чтобы провести это важное мероприятие в Ташкенте», — отметил председатель совета директоров Beeline Uzbekistan и генеральный директор VEON Group Каан Терзиоглу.
«Проведение M360 Eurasia 2025 впервые в Ташкенте является важным шагом в нашем стремлении продвигать цифровую трансформацию в Центральной Азии. Мероприятие будет исследовать новые способы использования мобильной связи для стимулирования устойчивого экономического роста и цифрового включения, предоставляя платформу для продвижения инноваций и сотрудничества в регионе», — сказал генеральный директор GSMA Матс Гранрид.
Как ожидается, саммит станет будет способствовать укреплению положительного имиджа Узбекистана, привлечению большего числа компаний и инвесторов, а также созданию новых возможностей для развития бизнеса, экономики и социальной сферы.