Toshkent viloyatining Bo‘ka tumanida homilador qiz operatsiya vaqtida vafot etdi, deb xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati.
Holat yuzasidan tezkor o‘rganish natijasida 17-noyabr kuni soat 14:30 atrofida Bo‘ka tumani Yangiobod mahallasida yashovchi 2004-yilda tug‘ilgan N.S.ni onasi tuman tibbiyot birlashmasining tug‘uruq bo‘limiga olib kelgani aniqlandi.
Bemor dastlabki tashxis bilan kasalxonaga yotqizilgan: “Homiladorlik-I, 30 hafta, siydik yo‘li infeksiyasi, semizlik-III daraja”. Biroq o‘sha kuni soat 17:10 larda u tilxat asosida shifoxonadan chiqib ketgan.
Oradan 3 kun o‘tib, 20-noyabr kuni soat 4:50 larda bemor N.S. ushbu tug‘uruq bo‘limiga qayta murojaat qilgan va tanasida shishlar hamda sariqlik belgilari bilan og‘ir ahvolda qabul qilingan. Unga “Homiladorlik-I, 30 hafta, siydik yo‘li infeksiyasi, o‘tkir yog‘li gepatoz, anemiya o‘rta og‘ir daraja, semizlik-III daraja” tashxisi qo‘yilgan.
O‘sha kuni soat 13:10 atrofida qizning ahvoli og‘irlashgan va shifokorlar maslahatidan so‘ng bemor reanimatsiya bo‘limiga yotqizilgan. Uning holati bo‘yicha viloyat perinatal markaziga xabar berilgan.
Bemorning sog‘lig‘i inobatga olinib, operatsiya soat taxminan 14:55 da boshlangan. SSVning ta’kidlashicha, operatsiya chog‘ida bemorda barcha in’eksion muolajalar tibbiy ko‘rsatmaga muvofiq bajarilgan.
Biroq jarrohlik amaliyoti vaqtida N.S.ning umumiy ahvoli yomonlashib, klinik o‘lim sodir bo‘lgan. Tegishli reanimatsion muolajalar bajarilishiga qaramay, bemorda soat 17:50 atrofida biologik o‘lim qayd etilgan.
Dastlabki xulosaga ko‘ra, qizning o‘limiga “o‘pka arteriyasining tromboembolik sindromi, og‘ir gepatoz, o‘tkir jigar yetishmasligi, urosepsis, septik shok” sabab bo‘lgan. Taxminan soat 20:00 da shifoxona prokuraturaga bemorning o‘limi haqida xabar bergan.
Vazirlik munosabatida ижтимоий tarmoqlarda tarqalgan videoda aytilganidek homila ham vafot etganiga aniqlik kiritilmagan.
Daryo nashri marhum qizning yaqinlari bilan suhbatlashdi. Ularning aytishicha, qiz va uning bolasi kunduzi vafot etgan bo‘lsa-da, ularning yaqinlariga o‘lim haqida faqat kechqurun xabar berilgan.
O‘limidan oldin qiz onasiga qo‘ng‘iroq qilib, unga qandaydir ukol qilinganini, shundan keyin uning ahvoli yomonlashganini aytgan.
“U menga soat 13:30 larda qo‘ng‘iroq qilib: „Menga qandaydir ukol qilishdi, shundan keyin o‘zimni yomon his qilyapman, qon ketyapti“, dedi”, — dedi marhumning onasi.
Qizning qarindoshi marhumni tibbiy muassasada qanday topganini ham aytib berdi. “Kasalxonaga keldim, uchinchi qavatga chiqdim (operatsiya bo‘lgan joyga) — hech kim yo‘q. O‘zim eshikni ochib kirsam, o‘lik yotibdi, yoniga „odeyalo“ tashlab qo‘yilgan. Shunday yuzini ochsam, qonga belangan, postelgacha qon. Uning yonida bir bola yotibdi. O‘limdan keyin ular shundayligicha tashlab chiqib ketishgan”.
SSVning ma’lum qilishicha, ushbu holat yuzasidan vazirlik bosh akusher-ginekologi boshchiligidagi ishchi guruh tomonidan ichki tekshiruv o‘tkazilmoqda. O‘z navbatida, Bo‘ka tumani prokuraturasi qizning o‘limi yuzasidan tergov olib bormoqda.

В Букинском районе Ташкентской области беременная женщина скончалась во время операции, подтвердила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана. Ранее информация об этом появилась в социальных сетях.
Сообщается, что 17 ноября около 14:30 жительница махалли «Янгиабад» Н. С., 2004 года рождения, была доставлена матерью в родильное отделение районного медицинского объединения.
Пациентка была госпитализирована с предварительным диагнозом «Беременность, 30 недель, инфекция мочевыводящих путей». В этот же день около 17:10 она покинула больницу под расписку.
Спустя три дня, 20 ноября, около 4:50 Н. С. вновь поступила в это же родильное отделение, уже в тяжёлом состоянии, с отёками и желтушностью кожи.
В тот же день около 13:10 состояние женщины ухудшилось, и после консилиума врачей пациентка была переведена в отделение реанимации. О её состоянии сообщили в областной перинатальный центр.
С учётом состояния здоровья пациентки около 14:55 была начата операция. В Минздраве отметили, что все инъекционные процедуры выполнялись в соответствии с медицинскими показаниями.
Однако во время операции общее состояние Н. С. ухудшилось, наступила клиническая смерть. Несмотря на проведение реанимационных процедур, около 17:50 была зафиксирована биологическая смерть пациентки.
Согласно предварительному заключению, причиной смерти девушки стали «тромбоэмболический синдром лёгочной артерии, тяжёлый гепатоз, острая печёночная недостаточность, уросепсис, септический шок». Около 20:00 клиника уведомила о смерти пациентки органы прокуратуры.
В комментарии министерства не уточняется, погиб ли плод, в распространённом в соцсетях видео утверждается, что ребёнок скончался.
Издание Daryo поговорило с родственниками покойной. Они заявили, что, несмотря на то что женщина и её ребёнок скончались днём, родные узнали о смерти только поздно вечером.
Перед смертью девушка позвонила матери и сообщила, что ей сделали какой-то укол, после чего её состояние ухудшилось.
«Она позвонила мне примерно в 13:30 и сказала: „Мне сделали какой-то укол, после этого я чувствую себя плохо, идёт кровь“», — рассказала мать покойной.
Родственница девушки также рассказала, как нашла покойную в медучреждении. «Прихожу в больницу, поднимаюсь на третий этаж [где проходила операция] — никого нет. Открываю дверь — лежит тело. Откидываю покрывало с лица — всё в крови, постель в крови. Рядом с ней лежит ребёнок. После смерти их просто так оставили и ушли».
По данным Минздрава, рабочая группа под руководством главного акушера-гинеколога министерства проводит служебную проверку по этому случаю. Прокуратура Букинского района также ведёт расследование.