Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-noyabr kuni yoshlarni sportga keng jalb etish bo‘yicha takliflar bilan tanishdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Hozir mamlakatda 10 milliondan ortiq kishi ommaviy sport bilan shug‘ullanib, ta’lim va mehnat jamoalarida musobaqalar muntazam o‘tkazilmoqda. Jamoaviy sport turlarini rivojlantirish bo‘yicha qator tashabbuslar ishlab chiqildi, deyiladi xabarda.
“Mahalla ligasi” va “Maktab ligasi” sport turlari bo‘yicha musobaqalar tashkil etish taklif etilmoqda. Davlat oliy ta’lim muassasalarida sport klublarini tashkil etish va ular o‘rtasida “Talabalar ligasi”, “Vazir kubogi”, “Rektor kubogi” kabi musobaqalarni o‘tkazish rejalashtirilmoqda.
Har payshanbani “Jismoniy tarbiya va sport kuni” sifatida belgilash taklif etildi. Sport maktablarida yoshlarni jalb etish natijalariga qarab ustama to‘lash tizimi joriy etiladi. Muassasalar infratuzilmasi bosqichma-bosqich sportga ixtisoslashtiriladi.
Bundan tashqari, jamoaviy sport turlari bo‘yicha milliy ligalar qo‘llab-quvvatlanadi. Mahalliy hokimliklar huzurida hududiy sport klublari tuziladi. ERP Sport elektron tizimida iqtidorli yoshlarni aniqlash, tanlash va seleksiya qilish joriy etiladi. Tizim maktablarida ommaviy sport bo‘yicha trener-seleksioner lavozimini joriy etilib, ularga beshtagacha mahalla va ta’lim muassasalari biriktiriladi. Mahallalarda to‘garaklar tashkil etgan trenerlar qo‘shimcha rag‘batlantiriladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 ноября ознакомился с предложениями по вовлечению молодёжи в спорт, сообщила пресс-служба главы государства.
Сейчас в стране более 10 миллионов человек занимаются массовым спортом, а в образовательных и трудовых коллективах регулярно проводятся соревнования. Для развития командных видов спорта разработан ряд инициатив, говорится в сообщении.
спорт, молодежь
Предлагается организовать соревнования по командным видам спорта «Махаллинская лига» и «Школьная лига». Предусматривается создание в государственных высших учебных заведениях спортивных клубов, проведение между ними таких соревнований, как «Студенческая лига», «Кубок министра» и «Кубок ректора».
Каждый четверг предложено сделать «Днём физической культуры и спорта». Для спортивных школ введут систему надбавок, основанную на результатах привлечения молодёжи. Инфраструктура учреждений постепенно будет специализирована по видам спорта.
Кроме того, национальные лиги по командным видам спорта получат поддержку. При местных хокимиятах создадут региональные спортивные клубы. Для отбора и селекции талантливых молодых спортсменов будет использоваться система ERP Sport. В спортивных школах появятся тренеры-селекционеры, закреплённые за махаллями и учебными учреждениями. Они будут получать дополнительные поощрения за организацию кружков в махаллях.