Sud Netanyahu va Gallantni 2023-yil 8-oktabrdan 2024-yil 20-mayga qadar G‘azo sektorida sodir etilgan insoniyatga qarshi jinoyatlar va harbiy jinoyatlarda ayblayapti.
“Har ikki shaxs G‘azodagi tinch aholini yashash uchun zarur bo‘lgan narsalardan, jumladan, oziq-ovqat, suv, dori-darmon va tibbiy buyumlardan, shuningdek, yoqilg‘i va elektr energiyasidan qasddan va ongli ravishda mahrum qilgan deb taxmin qilishga asoslar bor”, — deyiladi sud bayonotida.
Sud Netanyahu va Gallantning xatti-harakatlari G‘azo aholisining katta qismini asosiy huquqlaridan, jumladan, yashash va sog‘liqni saqlash huquqidan mahrum qilgan deb hisoblaydi.
Bundan tashqari, sud Netanyahu va Gallantni G‘azo aholisiga qasddan harbiy hujumlar uyushtirganliklari uchun jinoiy javobgar deb hisoblaydi.
исроил, ғазо
Yoav Gallant (chapda) va Binyamin Netanyahu. Foto: Yoav Gallant / X.
• Netanyahu va Gallantni hibsga olish uchun order berishni 2024-yil may oyida Xalqaro jinoiy sudi prokurori Karim Xon so‘ragandi. U, shuningdek, HAMAS guruhining yetakchilari, jumladan, Ismoil Haniya va Yahyo Sinvarni hibsga olish uchun order berishni talab qilgan, ammo ular keyinchalik o‘ldirilgan.
• 2024-yil iyul oyida AQSh Kongressidagi nutqida Netanyahu XJSni “Isroilning qo‘lini kishanlashga urinish”da ayblab, bunday qadam “barcha demokratik mamlakatlarning terrorizmga qarshi kurashish qobiliyatiga” tahdid solishini aytgan.
• Yoav Gallant 2024-yil noyabr oyi boshida Isroil mudofaa vaziri lavozimidan iste’foga chiqarilgan edi. Netanyahu buni o‘zaro ishonchning yo‘qligi va G‘azo hamda Livanda urush olib borish bo‘yicha kelishmovchiliklar bilan izohlagan.
Gaagadagi sud 1998-yilda imzolangan Rim statuti asosida tashkil etilgan. Bu harbiy jinoyatlar, genotsid va insoniyatga qarshi jinoyatlarda ayblangan jismoniy shaxslarni sud qilish vakolatiga ega bo‘lgan yagona suddir. Sudning o‘z politsiyasi yo‘q, shuning uchun u o‘z yurisdiksiyasini tan olgan mamlakatlarning yordamiga tayanadi. XJS ishlarni sirtdan ko‘rib chiqmaydi — ayblanuvchi sud binosida bo‘lishi kerak. 2024-yil holatiga ko‘ra, XJSning Rim statuti 124 davlat tomonidan imzolangan. Isroil, AQSh va Rossiya ular qatoriga kirmaydi.

Международный уголовный суд (МУС) в Гааге выдал ордера на арест премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и бывшего министра обороны страны Йоава Галанта, сообщается на сайте суда.
Суд обвиняет Нетаньяху и Галанта в преступлениях против человечности и военных преступлениях, совершенных в секторе Газа в период с 8 октября 2023 года по 20 мая 2024 года.
«Есть разумные основания полагать, что оба лица намеренно и сознательно лишили гражданское население в Газе предметов, необходимых для их выживания, включая продукты питания, воду, лекарства и медицинские принадлежности, а также топливо и электроэнергию», — говорится в заявлении суда.
Суд счёл, что поведение Нетаньяху и Галанта лишило значительную часть населения Газы их основных прав, включая права на жизнь и здоровье, и полагает, что население было выбрано по политическим и/или национальным мотивам.
Кроме того, суд считает, что Нетаньяху и Галант несут уголовную ответственность за преднамеренные военные атаки против населения Газы.
биньямин нетаньяху, газа, израиль, йоава галант, мус
Йоава Галлант (слева) и Биньямин Нетаньяху. Фото: Yoav Gallant / Х.
• Выдачи ордеров на арест Нетаньяху и Галанта запросил в мае 2024 года прокурор Международного уголовного суда Карим Хан. Он также потребовал выдать ордера на арест лидеров палестинской группировки ХАМАС, включая Исмаила Ханию и Яхъю Синвара, которые с тех пор были убиты.
• Во время выступления в Конгрессе США в июле 2024 года Нетаньяху обвинил МУС в «попытке сковать руки Израиля», заявив, что такой шаг поставит под угрозу «способность всех демократических стран бороться с терроризмом».
• Йоава Галант был отправлен в отставку с пост министра обороны Израиля в начале ноября 2024 года. Нетаньяху объяснил это отсутствием взаимного доверия и разногласиями по поводу ведения войны в Газе и Ливане.
Суд в Гааге был учреждён на основании Римского статута, подписанного в 1998 году. Это единственный суд, наделённый полномочиями судить физических лиц, обвиняемых в военных преступлениях, геноциде и преступлениях против человечности. У суда нет собственной полиции, поэтому он рассчитывает на помощь стран, признающих его юрисдикцию. МУС не рассматривает дела заочно — нужно, чтобы обвиняемый физически присутствовал в здании суда. По состоянию на 2024 год Римский статут МУС подписали 124 страны. Израиль, США и Россия в это число не входят.