O‘zbekiston ichki ishlar organlari xodimlari jinoyatchilik muammosini hal qilishda g‘ayrioddiy yondashuv bilan jamoatchilikni yana bir bor hayratda qoldirdi. Jamoatchilik bu “sa’y-harakatlar”ga yana ijobiy baho bermadi va noroziligini bildirdi.
“Tilxat bilan olib keting”
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahrining Chilonzor tumani IIB xodimi tomonidan “butun mahalladan” yig‘ilgan o‘nlab bolalar aravachalari, shuningdek, velosipedlar, samokatlar va hatto o‘yinchoq mashinalar ko‘rsatilgan video tarqaldi.
Ularga bu vositalar olib kelingan uy va podezd manzili va raqami ko‘rsatilgan qog‘ozlar yopishtirilgan.
“Ularni podezdlarga qo‘ymanglar… Hamma o‘ziga tegishli buyumlarni uyiga olib kirib qo‘ysin”, — deydi videodagi erkak. Aks holda ularni “ichki ishlar 3-bo‘limidan tilxat bilan” olib ketishga to‘g‘ri kelishini qayd etgan.
“Gezeta.uz”ga boshqa tumanlarda ham shunga o‘xshash holatlar haqida ma’lum bo‘ldi. Jurnalistlarimizdan biriga Yunusobod tumanining 6-dahasidan video jo‘natildi. Videoda ayol kishining aytishicha, agar kimdir o‘z aravachasining yo‘qolganiga guvoh bo‘lsa, ular mahalladagi uchastka nazoratchisining xonasida bo‘ladi.
“Ularni podezdda boshqa qoldirmaslik haqida tilxat bilan olib ketasiz”, — deydi ayol.
Shayxontohur tumani “Jangoh” mahallasida yashovchi fuqaroning aytishicha, uning “kolyaskasi”ni ham uchastkaga olib ketishgan. Uni olish uchun tilxat yozishga to‘g‘ri kelgan. Nima uchun bunday qilingani haqidagi savolga unga yong‘in xavfsizligini ta’minlash maqsadida shunday qilingan deb javob berishgan.
“O‘g‘rilik uchun sharoit yaratmang”
Yana bir fuqaro tanishi o‘g‘lining velosipedini odatda “kolyaska”lar va velosipedlar turadigan podezddagi maydonchadan o‘g‘irlab ketishganini aytdi. Uchastka xodimi o‘g‘rini topa olmagan va bolaga velosipedni o‘z hisobidan olib berishni taklif qilgan. Uning tan olishicha, agar yo‘qolganlik haqidagi ariza “yopilmasa”, bu uning ishiga zarar bo‘ladi.
Fuqaro mol-mulk yo‘qolgani haqidagi arizalar sonining ko‘payishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun ichki ishlar xodimlari aravacha va velosipedlarni o‘zlari olib ketishgani mumkinligini taxmin qildi.
Samarqand. Foto: Shuhrat Shokirjonov.
“Gazeta.uz” muxbiri Chilonzorning 10-mavzesidagi uyga tashrif buyurib, u yerdan aholining mulki uchastkaga olib ketilganini aniqladi. Ko‘chada suhbatlashgan PPX xodimi tumanda o‘g‘irlik holatlari ko‘payganini ma’lum qildi. Xodimning aytishicha, aholi aravachalar va boshqa narsalarni yo‘laklarda qoldirib, “o‘g‘irlik uchun sharoit yaratmoqda”. U mol-mulk uni so‘rab murojaat qilganlarga qaytariladi, deya qo‘shimcha qildi.
3-ichki ishlar bo‘limi vaziyat yuzasidan izoh berishdan bosh tortib, poytaxt IIBBga murojaat qilishni maslahat berdi.
Videoda manzili ko‘rsatilgan uyda mulki uchastkaga olib ketilgan fuqarolarni topish imkoni bo‘lmadi. Biroq, ulardan biri yaqinda bu yerda samokat o‘g‘irlanganini aytdi.
IIBB matbuot xizmatining “Gazeta.uz” so‘roviga javoban tasdiqlashicha, IIB xodimlari “yopiq binoda yoki kameralar ostida, qulflanadigan yo‘laklarda turgan narsalar emas, balki aynan qarovsiz qoldirilgan buyumlar”ni olib ketishgan. Idora ta’kidlashicha, mulk egalariga hech qanday jarimalarsiz qaytariladi.
“Bu mol-mulkni o‘g‘irlashning oldini olish maqsadida amalga oshirilmoqda. Afsuski, o‘g‘irlik holatlari mavjud”, — deyiladi xabarda.
Shaharning turli tumanlarida mol-mulk “yo‘qolib qolayotgani” sababli kim bunday ko‘rsatma bergan bo‘lishi mumkin, degan savolga IIBB: “Hech qanday ko‘rsatma bo‘lmagan. Ayrim joylardagi rahbarlar, masalan, ichki ishlar bo‘limi boshlig‘i o‘z hududlarida bunday mol-mulk o‘g‘irlanmasligi uchun o‘z tashabbusini ko‘rsatgan”, deya javob berdi.
Bunaqangi voqeani o‘ylab topish ham qiyin
Jurnalist Muhrim A’zamxo‘jayev o‘zining Telegram kanalida quyidagi savollarni berdi: “Kimda-kim o‘ziga tegishli mulk haqida O‘zbekiston huquq-tartibot organlariga yuqoridagi kabi mazmunda ariza/tilxat yozib bersa va mulkini o‘g‘irlatib yo yo‘qotib qo‘ysa, O‘zbekiston huquq-tartibot organlari o‘sha mulkni qidirmaslikka haqli bo‘ladimi? G‘alati emasmi? Fuqarolar va ularning mol-mulki xavfsizligini ta’minlay olmay, ularga „narsamni yo‘qotsam, o‘zim sababchi bo‘laman“ deb ariza yozdiradigan huquq-tartibot organlarining nima keragi bor?”
Jurnalist oilasi uchinchi qavatda yashaydigan va qo‘shnilari kabi podezdda “kolyaska”sini qoldirgan toshkentlik fuqaroning hikoyasini e’lon qildi. Fuqaroning so‘zlariga ko‘ra, sentabr oyida, u xizmat safarida bo‘lganida, “kolyaska” yo‘qolgan. Lekin qo‘shni podezddagi “kolyaska”lar joyida qolgan. Oila aravachani o‘g‘irlashgan deb o‘ylagan.
Uch-to‘rt haftadan so‘ng qo‘shnisi ularga aravachani uchastka noziri olib ketgan bo‘lishi mumkinligini aytgan. Nozir savolga javoban olib ketilgan o‘sha aravacha ham bor bo‘lgan suratlarni yuborgan. U “aravacha bazada” ekanini ma’lum qilgan va manzilni bergan. Fuqaro ko‘rsatilgan manzilga borgan, qabulxonada aravachani qaytarib berishni aytishgan.
Kechqurun unga bir kishi begona raqamdan qo‘ng‘iroq qilib, aravachani egasi chiqmagani uchun ehson qilib yuborilganini aytgan. Keyinroq aravachani olgan ayol qo‘ng‘iroq qilgan. U aravachani yaqinda farzandli bo‘lgan qiziga berganini aytgan. “Xullas, buyog‘i mana shunaqa kasha!” — deya yozadi fuqaro.
Keyinroq u aravachani olib ketish haqidagi buyruqni qandaydir boshliq berganini aniqlagan. Uni topishga urinib, bir hafta sarflagan, ammo u bilan uchrasha olmagan. “Oxiri kechdim, lekin rozi emasman, dedim. U kolyaska sovg‘a edi, farzandli bo‘lganimda bobosi olib bergandi”, — deydi u. Uning taxminicha, aravachalar va egalari kelmaydigan boshqa narsalar xuddi shunday tarzda ehson qilib yuboriladi.
“Ochig‘i, voqealarning bunaqangi rivojini o‘ylab topish ham qiyin” — deya ta’kidladi jurnalist.
Toshkent va O‘zbekistonning boshqa shaharlarida so‘nggi yillarda turar joylarning podezdlarida “kolyaska” va velosipedlarni qarovsiz qoldirmaslikka chaqiruvchi shunday e’lonlar (qog‘oz shaklida va trafaret orqali bo‘yoq bilan yozilgan) osib qo‘yilgan.
Toshkentdagi podezdlardan birida olingan surat.
Ichki ishlar vazirligi “o‘g‘rilik uchun sharoit yaratmaslik” degan shunga o‘xshash shiorni ko‘pdan beri kalitni o‘t oldirish blokida unutishi yoki qimmatbaho narsalarni mashinada saqlashi mumkin bo‘lgan avtomobil egalari orasida targ‘ib qilib keladi.
Shu vaqt avvalgi yillardagi IIB binolari, mahalla va uylarda, shuningdek, IIV mashinalarida uchraydigan “O‘z uyingni o‘zing asra” shiori esga tushdi.
IIV avtobusidagi “O‘z uyingni o‘zing asra” yozuvi. 2015-yil, Toshkent.
Ichki ishlar organlari vakillari yangi bosqichga — “jinoyatni oldini olish”ga o‘tganiga qaraganda, fuqarolarga qaratilgan chaqiriq va ta’nalar ishlamayapti. Ammo huquqni muhofaza qilish organlarining odamlar noroziligi va turli savollariga sabab bo‘luvchi bunday xatti-harakatlar qanchalik to‘g‘ri va qonuniy?
Bir narsa aniq: odamlarning hayoti va mol-mulki xavfsizlikda ekanigiga ishontirish, bu g‘oyani targ‘ib qilish va buning uchun sharoit yaratish ancha murakkab vazifa hisoblanadi.

Сотрудники органов внутренних дел Узбекистана в очередной раз удивили общественность неординарным подходом к решению проблемы преступности. Общественность в очередной раз старания не оценила и возмутилась.
«Заберёте под расписку»
В социальных сетях появилось видео, записанное сотрудником ОВД в Чиланзарском районе Ташкента, на котором он показывает собранные «со всего квартала сотрудниками ППС» десятки детских колясок, а также велосипеды, самокаты и даже машинки.
На них приклеены бумажки с указанием дома и подъезда, откуда были доставлены средства перевозки и передвижения детей.
«Не оставляйте их в подъездах… Пусть все свои вещи заносят домой», — говорит голос на видео. Иначе забирать их придётся «из 3-го отдела внутренних дел с распиской».
«Газете.uz» стало известно о похожих случаях и в других районах. Одному из наших журналистов прислали видео с 6-го квартала Юнусабадского района. На нём женский голос сообщает, что если кто-то обнаружит пропажу своих колясок, то они находятся в комнате участкового в махалле.
«Будете забирать их под расписку, что больше не будете оставлять коляску в подъезде», — заявляет женщина.
Житель махалли «Жангох» Шайхантахурского района сообщил, что его коляску также забрали к участковому. Ему пришлось написать расписку, чтобы её забрать. На вопрос, почему это было сделано, ему ответили: в целях обеспечения пожарной безопасности.
«Не создавайте условия для краж»
Ещё один читатель сообщил, что у сына его знакомого украли велосипед с площадки в подъезде, где обычно стоят коляски и велосипеды. Участковый не смог найти укравшего и предложил купить ребёнку велосипед за свой счёт. Он признался, что если заявление о пропаже не будет «закрыто», это будет минус его работе. Читатель предположил, что сотрудники ОВД могут забирать коляски и велосипеды сами, чтобы избежать роста количества заявлений о пропаже имущества.
Самарканд. Фото: Шухрат Шокиржонов.
Корреспондент «Газеты.uz» посетил дом на 10-м квартале Чиланзара, откуда в участок забрали имущество жителей. Сотрудник ППС, с которым он пообщался на улице, сказал, что в районе участились случаи краж. Оставляя коляски и другие вещи в подъездах, жители, по его словам, «создают условия для краж». Имущество возвращают тем, кто за ним обращается, добавил он.
В 3-м отделе внутренних дел отказались комментировать ситуацию и посоветовали обратиться в ГУВД столицы.
В доме, адрес которого виден на видео, не удалось найти жителей, чьё имущество забрали в участок. Но один из жителей рассказал, что недавно здесь украли самокат.
В пресс-службе ГУВД в ответ на запрос «Газеты.uz» подтвердили, что сотрудники ОВД забирали «оставленные без присмотра вещи», уточнив: «именно оставленные без присмотра, а не те, которые стоят в закрытом помещении или под камерами, в запирающийся подъездах. Имущество возвращается владельцам без каких-либо штрафов, подчеркнули в ведомстве.
«Это делается с целью предотвращения краж этого имущества. К сожалению, есть факты краж», — сказали в пресс-службе.
На вопрос, кто мог дать такое указание, ведь имущество «пропадает» в разных районах города, в ГУВД ответили: «Никакого указания не было. Некоторые руководители на местах, такие как, например, начальник отдела внутренних дел, проявили собственную инициативу, чтобы на их территории не было краж такого имущества».
Нарочно не придумаешь
Журналист Мухрим Аъзамхужаев в своём Telegram-канале задал вопросы: Если гражданин, написавший объяснительную или расписку, беря на себя вину за возможную кражу имущества, обратится в ОВД в случае кражи, будут ли правоохранительные органы вправе не заниматься поиском этого имущества? Разве правоохранительные органы не обязаны гарантировать безопасность граждан и их имущества, не возлагая ответственность за возможную кражу на них самих?
Он опубликовал рассказ жителя Ташкента, чья семья живёт на третьем этаже и оставляла коляску в подъезде, как и их соседи. По его словам, в сентябре, когда он был в командировке, коляска пропала. Другие коляски были на месте. Семья решила, что коляску украли.
Через три-четыре недели соседка сказала им, что коляску мог забрать участковый. Тот в ответ на вопрос скинул фотографии колясок, среди которых была пропавшая. Участковый сообщил, что «коляска находится на базе», и дал адрес. Житель приехал по адресу, в приёмной его попросили оставить заявление и пообещали вернуть коляску на следующий день.
Вечером ему позвонили и сказали, что коляску отдали на благотворительность, потому что её владелец так и не объявился. Позже позвонила женщина, которой передали коляску. Она сказала, что отдала её недавно родившей дочери.
Мужчина выяснил, что приказ забрать коляску отдал некий начальник. Он потратил неделю, пытаясь его застать, но так и не смог встретиться. В итоге он решил ситуацию «отпустить».
«Если честно, сложно даже придумать такое развитие событий», — отметил читатель. Он предположил, что и в данном случае коляски и другие вещи, за которыми не придут владельцы, таким же образом уйдут на благотворительность.
В Ташкенте и других городах Узбекистана в последние годы в подъездах жилых домов висят похожие объявления — в бумажном виде и нанесённые через трафарет краской — с призывом не оставлять коляски и велосипеды без присмотра.
В одном из подъездов в Ташкенте.
Аналогичный месседж — «не создавать условия для краж» — МВД давно продвигает среди владельцев автомобилей, которые могут забыть ключ в замке зажигания или хранить ценные вещи в машине.
Вспоминается привычный в прежние годы лозунг, который встречался на зданиях ОВД, махаллей и домах, а также на машинах МВД: «Береги свой дом сам».
Надпись на автобусе ОВД «Береги свой дом сам». 2015 год, Ташкент.
Судя по тому, что представители ОВД перешли на новый этап — «упреждение», призывы и упрёки в адрес граждан не работают. Однако насколько правильны и правомерны такие действия, вызывающие недовольство людей и вопросы к деятельности правоохранителей?
Очевидно одно: намного сложнее создать условия, продвигать месседж и убедить людей в том, что их жизни и имущество находятся в безопасности, которую обеспечивают сотрудники ОВД.