Shavkat Mirziyoyev 23-noyabr kuni Toshkent shahri atrofida “yashil belbog‘” yaratish loyihasi doirasida Bektemir tumanida barpo etilayotgan yangi bog‘ga ko‘chat ekdi. “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida ko‘chat ekilayotgan bog‘ Toshkent halqa yo‘li bo‘ylab barpo etilmoqda.
Davlat rahbari matbuot xizmatining xabar berishicha, “yashil belbog” uchun 100 gektar yer ajratilgan. Ikki yilda jami 100 ming tup daraxt va buta ko‘chatlari ekiladi. Ularni parvarishlash uchun 3 ta sun’iy suv xavzasi va 12 ta quduq barpo etildi. Yana bir e’tiborli tomoni, bu yerda tabiiy o‘rmon shakli hosil qilinadi, deyiladi xabarda.
Uch yil avval yo‘lga qo‘yilgan “Yashil makon” loyihasida shaharlar yashillik darajasini 30 foizga yetkazish, xususan, ularning atrofida “yashil belbog‘” yaratish maqsadini ko‘zlamoqda.
Tadbirda hukumat a’zolari, jamoatchilik vakillari, shuningdek, xorijiy diplomatlar ishtirok etdi. Prezident ularga ushbu xayrli tashabbusga hissa qo‘shayotgani uchun minnatdorlik bildirdi. Tadbirni videoaloqa orqali Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar jamoatchiligi ham kuzatdi.
“Bu an’ana o‘zi bizda bor. Xalqimiz tabiatni „ona“ deydi, yerni, suvni e’zozlaydi. Buning zamiridagi haqiqat hozirgi ekologik muammolar ta’sirida yaqqol namoyon bo‘layapti. Shuning uchun „Yashil makon“ loyihasini boshladik. Kelgusi yil nomini ham atrof-muhitni asrash masalasiga bag‘ishladik. Endi bu tashabbuslar keng yoyilishi, ayniqsa, yoshlarimizga chuqur singishi zarur. Har bir xonadon, har bir korxona tabiatni asrashga hissa qo‘shishi kerak”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ushbu kuzgi mavsumda “Yashil makon” loyihasi doirasida 80 million tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish rejalashtirilgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, bahorda 138 million dona ko‘chat ekilgan. Vazirlik va hokimliklar 257 ta bog‘ barpo qilgan. Yirik sanoat korxonalari va chiqindi poligonlari atrofiga ham daraxtlar ekilib, “yashil belbog‘”lar tashkil qilinmoqda.
Avtomobil va temir yo‘llari, daryo va kanallarga tutash yerlar daraxt ekish uchun qariyb 10 ming aholi va tadbirkorga ijara shartnomasi asosida ajratib berildi. “Mening bog‘im” loyihasi doirasida g‘olib deb topilgan 215 ta loyiha bo‘yicha bosqichma-bosqich ekish ishlari boshlandi.
Umuman, oxirgi 3 yilda mamlakat bo‘yicha jami 646 million tup ko‘chat va butalar ekilgan. Orolbo‘yida yashil qoplama 2 million gektardan oshgan, deyiladi xabarda.
Avvalgi yillarda Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrining Yangi Toshkent, Sergeli va Chilonzor tumanlarida ko‘chatlar ekkan edi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 23 ноября посадил дерево в новом саду в Бектемирском районе, заложенном в рамках создания «зелёного пояса» вокруг Ташкента. Сад, создаваемый в рамках общенационального проекта «Яшил макон» («Зелёный край»), разбивается вдоль Ташкентской кольцевой автодороги.
Как сообщила пресс-служба главы государства, для «зелёного пояса» выделено 100 гектаров земли. За два года здесь будет посажено 100 тысяч саженцев деревьев и кустарников. Для их орошения созданы 3 искусственных водоёма и 12 колодцев. «Примечательной особенностью является то, что здесь будет создана естественная лесная экосистема», — говорится в сообщении.
Проект «Яшил макон», запущенный три года назад, ставит целью довести уровень озеленения городов Узбекистана до 30%, в том числе путём создания вокруг них «зелёных поясов».
В мероприятии участвовали члены правительства, общественности, а также иностранные дипломаты. Президент выразил благодарность за их вклад в эту благородную инициативу. За мероприятием через видеосвязь наблюдали представители Каракалпакстана и областей, где также были посажены деревья.
«Эта традиция глубоко укоренилась в нашем народе. Мы называем природу «матерью», с почтением относимся к земле и воде. Сегодня, на фоне актуальных экологических проблем, эта истина становится особенно очевидной. Именно поэтому был инициирован проект «Яшил макон», а следующий год объявлен годом охраны окружающей среды. Теперь важно, чтобы эти инициативы получили широкое распространение и глубоко укоренились, особенно среди молодёжи. Каждая семья, каждое предприятие должны внести свой вклад в сохранение природы, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Всего в этом осеннем сезоне в рамках проекта «Яшил макон» планируется посадить 80 миллионов саженцев деревьев и кустарников. Весной, по официальным данным, было посажено 138 миллионов саженцев. Министерства и хокимияты создали 257 парков. «Зелёные пояса» также создаются вокруг крупных промышленных предприятий и мусорных полигонов.
Для посадки деревьев почти 10 тысячам жителей и предпринимателей на основе договора аренды были выделены земли, прилегающие к автомобильным и железным дорогам, рекам и каналам. Начата поэтапная посадка по 215 проектам, признанным победителями в рамках проекта «Мой сад».
В целом за три года по стране высажено 646 миллионов саженцев деревьев и кустарников. В Приаралье площадь зелёных насаждений превысила 2 миллиона гектаров, говорится в сообщении.
В предыдущие годы Шавкат Мирзиёев сажал саженцы в Новом Ташкенте, а также Сергелийском и Чиланзарском районах столицы.