Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkentda xavfli virus tarqalayotgani va kasallik ko‘proq bolalarga ta’sir qilib, ularda pnevmoniyani keltirib chiqarayotganiga doir xabarlar tarqaldi. Sog‘liqni saqlash vazirligi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Nurmat Atabekovdan ushbu savolga javob oldi va o‘z Telegram kanalida e’lon qildi.
“Havo-tomchi yo‘li orqali yuqadigan respirator kasalliklar mavsumiy xarakterga ega. Kuz-qish davrida ularning ko‘tarilishi kuzatiladi va bundan zinhor xavotirga tushish kerak emas. Masalan, bir necha hafta oldin yurtimizda havo harorati keskin pasayishi qayd etildi. Bunday sharoitda ko‘pchilik xonalardagi issiqlikni mo‘’tadil saqlab turish uchun eshik-derazalar, tirqishlarni zichlab yopgani tabiiy hol. Oqibatda xonadonlar va yopiq bino-inshootlarda havo almashinuvi kamayishi hisobiga atmosferada viruslar konsentratsiyasi oshishi kuzatildi”, — deydi mutaxassis.
Nurmat Atabekovning qayd etishicha, odatda o‘tkir respirator kasalliklar bir necha klinik belgilar bilan namoyon bo‘ladi. Dastlab burun shilliq qavatida qichishish, keyinchalik hid bilish qobiliyati qisman pasayishi, aksirish, burun oqishi kuzatiladi.
Navbatdagi bosqichda tomoqda achishish, qurish, og‘riq, ovoz bo‘g‘ilishi va quruq yo‘tal paydo bo‘lishi mumkin. Kasallikdan tuzalish bosqichida esa balg‘am ko‘chishi, xastalikning yumshashi, yo‘tal chog‘ida og‘riqlar pasayishi singari holatlar qayd etiladi.
“Bu kabi patologiyalarni keltirib chiqaradigan omillar ko‘p. Gripp virusi, paragripp, rinovirus, adenovirus, koronavirus shular jumlasidandir. „Yangi viruslar paydo bo‘ldi“ degan xabarlarga kelsak, mana, hozirgacha dunyoda koronavirusning 45 mingga yaqin mutatsiyalari yuzaga keldi va hamon bu jarayon to‘xtagani yo‘q. Biroq o‘tgan davrda ulardan faqat 10−15 tasi kasallik chaqirdi, xolos. Shu ma’noda, mutatsiyalardan vahima yasash kerak emas. Hozir kuzatilayotgan o‘tkir respirator virusli infeksiyalar avj olish jarayonini esa tabiiy holat, deb qabul qilish zarur”, — deydi Nurmat Atabekov.
Atabekov O‘zbekiston hududida qaysi viruslar aylanib yurganini kuzatib boruvchi monitoring tizimi yo‘lga qo‘yilgani, tegishli laboratoriyalarda bemorlardan olingan virus namunalari doimiy ravishda tekshirilib, tahlil qilib borilishini eslatib o‘tdi.
“Shunga asoslanib aytishim mumkinki, bugungi kunda mamlakatimiz hududida tibbiyot uchun notanish va noma’lum bo‘lgan viruslar aylanib yurishi qayd etilgani yo‘q. Balki aniqlanayotgan kasalliklarning aksariyati mavsumiy respirator xastaliklardir”, — dedi u.
“Buning oldini olish va epidemiologik vaziyat barqarorligini ta’minlash uchun bemorlar jamoat joylariga chiqishdan, odamlar bilan muloqotdan imkon qadar o‘zlarini cheklashlari, ijtimoiy masofa saqlashlari, ayniqsa bemorlar va ularning parvarishi bilan shug‘ullanayotgan shaxslar tibbiy niqobda bo‘lishlari tavsiya etiladi. Xastalik belgilari kuzatilgan yurtdoshlarimiz esa shifokorga murojaat qilib, davo muolajalarini boshlashlari maqsadga muvofiqdir”, — deya qayd etdi Nurmat Atabekov.

В Комитете санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья опровергли информацию о распространении в Ташкенте неизвестного опасного вируса, поражающего преимущественно детей и вызывающего пневмонию. Информация об этом появилась в социальных сетях.
Пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана опубликовала комментарий первого заместителя председателя Санэпидкомитета Нурмата Атабекова, который заявил, что сезонный рост заболеваемости острыми респираторными вирусными инфекциями — это естественное явление.
«Респираторные заболевания, передающиеся воздушно-капельным путём, носят сезонный характер. В осенне-зимний период наблюдается их рост, и это не повод для беспокойства», — отметил специалист.
С резким снижением температуры воздуха в Узбекистане многие жители держат окна плотно закрытыми, чтобы сохранить тепло в домах и квартирах. Это же можно сказать и о разных организациях. В результате ухудшается вентиляция в квартирах и помещениях, что способствует увеличению концентрации вирусов в воздухе, сказал Нурмат Атабеков.
Обычно острые респираторные заболевания проявляются несколькими клиническими симптомами. Сначала может наблюдаться зуд в слизистой носа, затем — частичное снижение обоняния, чихание и насморк, пояснил он.
На следующем этапе могут появиться першение, сухость и боль в горле, осиплость голоса и сухой кашель. В период выздоровления отмечаются отхаркивание мокроты, ослабление симптомов болезни и снижение боли при кашле.
«Факторов, вызывающих подобные патологии, много. Это может быть грипп, парагрипп, риновирус, аденовирус и коронавирус», — отметил Нурмат Атабеков.
«Что касается сообщений о «появлении новых вирусов, надо отметить, что на данный момент в мире зарегистрировано около 45 тысяч мутаций коронавируса, и процесс их появления продолжается. Однако только 10−15 из них вызвали заболевание. Поэтому не следует подвергаться панике из-за мутаций», — сказал он.
«Нынешний рост случаев острых респираторных вирусных инфекций надо рассматривать как естественное явление», — отметил Нурмат Атабеков.
Он напомнил, что в Узбекистане действует система мониторинга вирусов, циркулирующих на территории страны. В специализированных лабораториях регулярно анализируются образцы вирусов, взятые у пациентов.
«Основываясь на этом, могу с уверенностью сказать, что на сегодняшний день на территории нашей страны не циркулируют вирусы, неизвестные или незнакомые медицине. Большинство выявленных заболеваний — это сезонные респираторные инфекции», — заявил представитель руководства комитета.
Для предотвращения распространения заболеваний и обеспечения стабильности эпидемиологической ситуации больным рекомендуется избегать посещения общественных мест и контактов с другими людьми, а также соблюдать социальную дистанцию, отметил он. Пациентам и лицам, ухаживающим за ними, рекомендуется носить медицинские маски.
Гражданам с симптомами заболевания рекомендуется обратиться к врачу и начать лечение, добавил Нурмат Атабеков.