“O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati Rossiyadan Toshkentdan shahar atrofi qatnovlari uchun foydalaniladigan yangi elektropoyezd oldi. Bu haqda kompaniya raisi Zufar Narzullayev seshanba kuni Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashuv yakunlari bo‘yicha “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
“Rossiyadan xalqqa xizmat qiladigan “O‘zbekiston temir yo‘llari”ga shaharlararo elektropoyezd olib kelindi. Buni ham xalqimizga xizmat qilishga qo‘yishga topshiriq berildi”, — dedi Zufar Narzullayev.
20-noyabr kuni Telegram`dagi “Ko dnu” kanali Rossiyada ishlab chiqarilgan EP3D elektropoyezdining sinovlari haqida xabar bergandi. EP3D — Rossiya yo‘lovchi elektropoyezdlari bo‘lib, u 2016-yildan buyon Demixov mashinasozlik zavodida ishlab chiqariladi.
Prezident 2022-yilning yozida Toshkentdan Xojikent, Bekobod va Angren yo‘nalishida zamonaviy tezyurar elektropoyezdlar qatnovini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriq bergandi. Davlat rahbari huzuridagi taqdimotda hozirgi poyezdlar parki eskirgani va yo‘lovchilar oqimiga bardosh bera olmasligi ta’kidlangan.
O‘shanda elektropoyezdlarning harakat tezligi pastligi, vokzallar va jamoat transporti o‘rtasi o‘zaro bog‘lanmagani, xizmat ko‘rsatish darajasi pastligi, tariflarni erkin boshqarish imkoniyati yo‘qligi va va boshqa kamchiliklari qayd etilgan.
2021-yilning bahorida “O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyasi Toshkentda shahri atrofi qatnovi uchun elektropoyezdlar parkini yangilash rejasini e’lon qilgandi. Xojikent yo‘nalishiga to‘rtta yangi tezyurar elektropoyezdini qo‘yish rejalashtirilgan, bu esa yo‘l vaqtini 2 soat 15 daqiqadan 1 soatga qisqartirishi bildirilgan.
2021-yilda “Gazeta.uz” katta talabga qaramay, hali ham yaxshi rivojlanmagan shahar atrofidagi temiryo‘l qatnovi haqida reportaj e’lon qilgan.
Zufar Narzullayev, shuningdek, prezident yangi yil arafasida elektrlashtirilgan Buxoro — Miskin — Urganch — Xiva (465 km) temiryo‘lini ochib berishini ma’lum qildi. Davlat rahbari, shuningdek, 2025-yilda 196 kilometrlik Miskin — Nukus liniyasini elektrlashtirish bo‘yicha ishlarni boshlashga ruxsat beradi (uni 2026-yil yakuniga qadar tugatish reja qilingan).
Elektrlashtirish Toshkent — Nukus yo‘nalishida yuqori tezlikda harakatlanishni yo‘lga qo‘yish imkonini beradi. Shu maqsadda Koreyadan oltita Hyundai Rotem elektropoyezdi xarid qilinmoqda.
2022-yil oxirida Buxoro, Miskin, Urganch va Xiva shaharlarini bog‘lovchi 465 kilometr temiryo‘l liniyasini elektrlashtirish loyihasining qiymati 445 mln dollarga baholangandi. Shundan 270 mln dollari Osiyo taraqqiyot banki va Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki tomonidan ajratilgan.

Компания «Узбекистон темир йуллари» получила новый электропоезд из России, который будет использоваться на пригородных направлениях из Ташкента. Об этом в интервью телеканалу «Узбекистан 24» по итогам совещания у президента Шавката Мирзиёева во вторник сообщил председатель компании Зуфар Нарзуллаев.
«Из Российской Федерации привезена междугородняя электричка, которая будет служить народу на железных дорогах Узбекистана. Дано поручено поставить на рейс для обслуживания населения», — сказал Зуфар Нарзуллаев.
Фото: t.me/KoDnu.Фото: t.me/KoDnu.
На днях Телеграм-канал «Ко дну» сообщил о тестовых испытаниях электропоезда ЭП3Д российского производства. ЭП3Д выпускается Демиховским машиностроительным заводом (Московская область) с 2016 года.
Летом 2022 года президент Шавкат Мирзиёев поручил наладить курсирование современных скоростных электричек из Ташкента в Ходжикент, Бекабад и Ангрен. Текущий парк поездов устарел и не справляется с потоком пассажиров, говорилось на презентации у главы государства.
Отмечались низкая скорость электропоездов, отсутствие связности между железнодорожными станциями и общественным транспортом, низкий уровень сервиса, отсутствие гибкости в тарифах и другие недостатки.
Весной 2021 года «Узбекистон темир йуллари» сообщала о планах обновить парк электропоездов для пригородного сообщения Ташкента. На направление в Ходжикент планировалось поставить четыре новых скоростных электропоезда, что позволило бы сократить время поездки с 2 часов 15 минут до 1 часа.
В 2021 году «Газета.uz» публиковала репортаж о пригородном железнодорожном сообщении, которое до сих пор развито плохо, несмотря на высокий спрос.
Зуфар Нарзуллаев также рассказал, что президент должен открыть электрифицированную железную дорогу «Бухара — Мискин — Ургенч — Хива» (465 км) в преддверии Нового года. Тогда же должен быть дан старт строительным работам по электрификации 196-километровой ветки «Мискин — Нукус» (завершить проект планируется до конца 2026 года).
Электрификация позволит запустить на направлении «Ташкент — Нукус» высокоскоростное движение. Для этого закупается шесть электропоездов Hyundai Rotem из Республики Корея.
В конце 2022 года сообщалось, что стоимость проекта по электрификации линии «Бухара — Мискин — Ургенч — Хива) составляет 445 млн долларов. Из них 270 млн долларов выделили Азиатский банк развития и Азиатский банк инфраструктурных инвестиций.