28-noyabr kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent viloyati sudi iyul oyida Yangiyo‘l tumanida bir oilani o‘ldirganlikda ayblanayotgan shaxsga nisbatan hukm chiqardi. Bu haqda Oliy sud matbuot kotibi Aziz Abidov ma’lum qildi.
Mazkur ish sudya Baxtiyor Roziqov raisligida yopiq sud majlisida ko‘rildi.
Sud Sodig‘aliyevni Jinoyat kodeksining quyidagi moddalari bilan aybdor deb topdi:
- 97-modda 2-qismi “a”, “v”, “j”, “z”, “i” bandlari (Tamagirlik niyatida ojiz ahvoldagi ikki yoki undan ortiq shaxsni nomusga tegish yoki jinsiy ehtiyojni zo‘rlik ishlatib g‘ayritabiiy usulda qondirish bilan bog‘liq holda o‘ta shafqatsizlik bilan o‘ldirish);
- 118-moddaning 1-qismi (Nomusga tegish, ya’ni zo‘rlik ishlatib, qo‘rqitib yoki jabrlanuvchining ojizligidan foydalanib, jinsiy aloqa qilish);
- 134-modda (Qabrni tahqirlash);
- 164-modda 3-qismining “v”, “g” bandlari (Uy-joyga, omborxona yoki boshqa binolarga g‘ayriqonuniy ravishda kirib badanga og‘ir shikast yetkazgan holda bosqinchilik qilish);
- 173-moddasi 2-qismining “b” bandi (Atrofdagilar uchun xavfli usulda mulkni qasddan nobud qilish yoki unga zarar yetkazish).
Sud unga nisbatan umrbod ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinladi. Ayblanuvchi jazoni maxsus tartibli koloniyalarda o‘tashi belgilandi.
Zokirjon Sodig‘aliyev o‘zi o‘ldirgan 33 yoshli erkakning qarindoshi bo‘lgan. U bilan birga bir ayolni (25 yoshli) va uchta bolani (6, 3 va 2 yoshli) o‘ldirgan. Qotillikdan keyin sudlanuvchi ularning uyini yoqib yuborgan. Tergov jarayonida u marhumning qarzi borligi sababli jinoyatga qo‘l urganini aytgan.

Ташкентский областной суд по уголовным делам на заседании 28 ноября вынес приговор в отношении мужчины, обвиняемого в убийстве семьи в Янгиюльском районе в июле. Об этом сообщил пресс-секретарь Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
Подсудимому Зокиржону Содигалиеву (1995 года рождения, родился в Наманганской области) были предъявлены обвинения по статьям 97 (умышленное убийство), 118 (изнасилование), 134 (надругательство над могилой), 164 (разбой) и 173 (умышленное уничтожение или повреждение имущества) Уголовного кодекса Узбекистана.
Дело рассматривалось в закрытом судебном заседании под председательством судьи Бахтиёра Розикова.
Суд признал Содигалиева виновным по следующим статьям УК:
- пунктам «а», «в», «ж», «з», «и» части 2 статьи 97 (умышленное убийство при отягчающих обстоятельствах, то есть: двух или более лиц; лица, заведомо для виновного находившегося в беспомощном состоянии; с особой жестокостью; сопряжённое с изнасилованием или насильственным удовлетворением половой потребности в противоестественной форме; из корыстных побуждений);
- части 1 статьи 118 (изнасилование, то есть половое сношение с применением насилия, угроз или с использованием беспомощного состояния потерпевшего);
- статье 134 (надругательство над могилой);
- пунктам «в», «г» части 3 статьи 164 (разбой, совершенный с противоправным проникновением в жилище, хранилище или иное помещение; с причинением тяжкого телесного повреждения);
- пункту «б» части 2 статьи 173 (умышленное уничтожение или повреждение имущества общеопасным способом).
Ему назначено наказание в виде пожизненного лишения свободы в колонии особого режима.
Зокиржон Содигалиев был родственником мужчины (33 года), которого убил. Вместе с ним он убил женщину (25 лет) и троих детей (6, 3 и 2 лет). После убийства подсудимый поджёг их дом. В ходе расследования он заявил, что совершил преступление из-за долга, который был у покойного.