29-noyabr-2-dekabr kunlari O‘zbekiston hududiga nam va sovuq havo massalari kirib kelishi kutilmoqda, deya xabar berdi “O‘zgidromet” direktori Sherzodxo‘ja Habibullaxo‘ja.
Jumadan yakshanbagacha respublika bo‘yicha vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘adi, ba’zi joylarda kuchli bo‘ladi. 30-noyabr-1-dekabrda ayrim joylarda yomg‘ir qorga aylanishi mumkin.
Havo harorati asta-sekin pasayadi va 1−2-dekabrga kelib −3…+2 darajani, kunduz kunlari +3…+8 darajani, shimolda kechalari −3…−8 darajani, kunduz kunlari −2…+3 darajani tashkil etadi.
Ayrim hududlarida shamol tezligi 13−18 m/s gacha kuchayishi mumkin.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarida 29-noyabr-1-dekabr kunlari sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkin. Respublika hududi bo‘yicha yomg‘ir suvlari to‘planishi ehtimoli bor, bu esa hududlarni suv bosishiga olib kelishi mumkin.

С 29 ноября по 2 декабря на территорию Узбекистана осуществится вторжение влажной и холодной воздушной массы, сообщил директор Узгидромета Шерзодхужа Хабибуллахужа в своём Facebook.
С пятницы по воскресенье по стране временами пройдут дожди, местами сильные. В выходные в отдельных районах возможен переход дождя в снег.
Температура воздуха будет постепенно понижаться и к 1−2 декабря составит ночью −3…+2 градуса, днём +3…+8, по северу ночью −3…−8 градусов, днём −2…+3.
В отдельных районах возможно усиление ветра до 13−18 м/с.
В предгорных и горных районах 29 ноября-1 декабря возможны селе-паводковые явления. По территории страны возможно скопление дождевой воды, что может привести к подтоплению территорий, говорится в сообщении.