Olti oy ichida poytaxt iqtisodiyoti (yalpi hududiy mahsulot) o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 10.2 foizga o‘sib, 107,7 trln so‘m yoki 8,5 mlrd dollarga yetdi. Xizmat ko‘rsatish sohasining YAHMdagi ulushi 62,2 foizga (2023-yilning birinchi yarmida 61,1 foizni tashkil etgan), sanoatniki 29,6 foizga (22,4 foiz), qurilishniki 8,2 foizga (9,2 foiz) yetdi.
Xizmatlar hajmi 17,1 foizga oshib, 114,4 trln so‘mni tashkil etdi. Xizmatlarning katta ulushi Olmazor (18,5 foiz), Yakkasaroy (18,2 foiz), Mirzo Ulug‘bek (18 foiz) va Yangihayot (17,7 foiz) tumanlariga to‘g‘ri keladi.
Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 9,6 foizga oshib, 68,9 trln so‘mni tashkil etdi. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishning asosiy qismi Yashnobod (21 foiz), Sergeli (11,6 foiz) va Chilonzor (8,7 foiz) tumanlariga to‘g‘ri keladi.
Qurilish ishlari hajmi 19,3 trln so‘mga yetdi.
Toshkent shahrining umumiy respublika budjeti 19,35 trln so‘mni tashkil etdi, bu prognozga nisbatan 2 foizga ko‘p hisoblanadi. Respublika budjetining orttirib bajarilgan qismidan Toshkent shahar mahalliy budjetiga 25,6 mlrd so‘m mablag‘ o‘tkazib berildi.
Respublika budjetining Toshkent shahri bo‘yicha yanvar-iyun oylaridagi daromadlari 15,8 trln so‘mni tashkil etdi va bu prognoz qilingan ko‘rsatkichdan 3 foizga ko‘p.
Toshkentning mahalliy budjetlari daromadlari 4 trln 930 mln so‘mni tashkil etdi, bu prognozga nisbatan 7 foizga ko‘p. Ayni vaqtda aylanmadan olinadigan soliq bo‘yicha tushumlar prognozga nisbatan 3 foizga kam bo‘ldi — 432 mlrd so‘m (443 mlrd so‘m o‘rniga). Daromad solig‘idan 373 mlrd so‘m (-2 foiz), yig‘imlardan 141 mlrd so‘m (-18 foiz), dividendlardan — 107 mlrd so‘m tushum qayd etildi (-11 foiz).
Shu bilan birga, daromad solig‘i bo‘yicha tushumlar 818 mlrd so‘mni tashkil etdi, bu prognozga nisbatan 29 foizga ko‘p. Yuridik shaxslarning mol-mulk solig‘idan 842 mlrd so‘m (+3 foiz), yuridik shaxslardan olinadigan yer solig‘idan 484 mlrd so‘m (+8 foiz), jismoniy shaxslarning mol-mulk solig‘idan 279 mlrd so‘m (+18 foiz), yakka tartibdagi tadbirkorlar daromadlaridan olinadigan soliqdan 69 mlrd so‘m (+4 foiz), davlat bojidan 306 mlrd so‘m (+16 foiz) va boshqa daromadlardan 242 mlrd so‘m (+27 foiz) tushum qayd etildi.
№ | Xarajatlar yo‘nalishi | Reja | Ijro | Necha foizga bajarilgani |
I | Ijtimoiy soha va aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash | 2464.30 | 2390.4 | 97% |
1 | Maorif | 515.6 | 476.3 | 92% |
1.1 | — Maktabgacha ta’lim | 161.4 | 150.2 | 93% |
1.2 | — Umumiy ta’lim | 292.4 | 273.5 | 94% |
1.3 | — Kadrlar tayyorlash | 61.8 | 52.6 | 85% |
2 | Sog‘liqni saqlash | 1053.1 | 1047.5 | 99% |
3 | Madaniyat va sport | 152.4 | 131.1 | 86% |
3.1 | — Madaniyat | 66.1 | 54.5 | 82% |
3.2 | — Sport | 86.3 | 76.6 | 89% |
4 | Fan | 1.3 | 1.2 | 90% |
5 | Ozodlikdan mahrum etish jazosini o‘tab bo‘lgan fuqarolarga dastlabki ijtimoiy-moddiy yordam paketi | 0.5 | 0.1 | 18% |
6 | Davlat mukofotlari | 4.5 | 1.2 | 28% |
7 | Pensionerlar uchun metroda bepul harakatlanish xarajatlari | 293 | 289.6 | 99% |
8 | Jamoat transporti uchun subsidiyalar | 406.2 | 405.8 | 100% |
9 | Davlat organlari yoki ularning mansabdorlarining noqonuniy harakatlar tufayli yetkazilgan zararni qoplash | 35 | 35 | 100% |
10 | Chernobil falokatini bartaraf etishda qatnashganlarni ijtimoiy himoya qilish | 0 | 0 | 0% |
11 | Ijtimoiy ko‘nikma markazlari | 2.7 | 2.5 | 95% |
II | Iqtisodiyot (obodonlashtirish) | 1929.20 | 1872.5 | 97% |
III | Markazlashtirilgan investitsiyalar | 223.2 | 158.6 | 71% |
IV | Davlat boshqaruv organlarini saqlash | 360.1 | 364.1 | 101% |
V | Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarini saqlash | 2.9 | 2.9 | 100% |
VI | Zaxira jamg‘armasi | 93.5 | 65.8 | 70% |
VII | Boshqa xarajatlar | 1262 | 1324.8 | 105% |
JAMI XARAJATLAR | 6335.2 | 6179 | 98% |
Mahalliy budjet xarajatlari 6,18 trln so‘mni (prognozdan 2,5 foizga kam) tashkil etdi, shundan 2,39 trln so‘mi (barcha xarajatlarning 38,9 foizi) ijtimoiy xarajatlarni moliyalashtirishga yo‘naltirildi, bu 2023-yilning birinchi yarmiga nisbatan 17,1 foizga ko‘proq (2,04 trln so‘m). Shunga qaramay, bu yo‘nalishdagi xarajatlarga rejalashtirilgan prognozdagidan 73,9 mlrd so‘m (-3 foiz) kamroq pul sarflandi.
Jumladan, ta’lim sohasiga yil boshida rejalashtirilganidan 39,3 mlrd so‘m kamroq — 476,3 mlrd so‘m (-7,6 foiz) yo‘naltirildi:
- maktabgacha ta’lim — 150,2 mlrd so‘m (-11,2 mlrd so‘m yoki -6,9 foiz);
- umumiy ta’lim — 273,5 mlrd so‘m (-18,9 mlrd so‘m yoki -6,5 foiz);
- kadrlar tayyorlash — 52,6 mlrd so‘m (-9,2 mlrd so‘m yoki -14,9 foiz).
Hisobotda 4 ta maktabni qurish, rekonstruksiya qilish va kapital ta’mirlash uchun mahalliy budjetdan 34 mlrd so‘m ajratilgani qayd etilgan. Bu 2023-yilning birinchi yarmida shu kabi ishlar uchun ajratilgan mablag‘dan uch baravar kam. O‘shanda maktablarni qurish va ta’mirlash ishlariga 107,1 mlrd so‘m ajratilgandi (bu ham rejalashtirilgan ko‘rsatkichdan 21 foizga kam bo‘lgan).
Birinchi yarim yillikda 5 ta tibbiyot muassasasidagi qurilish-ta’mirlash ishlariga 14,4 mlrd so‘m mablag‘ ajratildi. O‘tgan yilning shu davrida bu ishlar uchun 6 ta tibbiyot muassasasi va tibbiy-ijtimoiy muassasasiga 49,9 mlrd so‘m (3,5 barobar ko‘p) mablag‘ ajratilgan.
Sog‘liqni saqlash sohasi xarajatlari prognozi deyarli to‘liq (99 foiz) bajarilgan — 1,05 trln so‘m.
Madaniyat va sport sohasiga 131,1 mlrd so‘m yoki prognozga nisbatan 21,3 mlrd so‘m yoki 14 foizga kam mablag‘ ajratildi.
Pensionerlarning metropolitenda bepul harakatlanishi uchun 289,6 mlrd so‘m, jamoat transportiga subsidiyalar uchun 405,8 mlrd so‘m ajratildi.
Obodonlashtirishga xarajatlar 1,87 trln so‘mni tashkil etib, rejalashtirilganidan 56,7 mlrd so‘mga yoki 3 foizga kamroq bo‘ldi.
Shu bilan birga, davlat organlarini saqlash 4 mlrd so‘mdan ko‘proqqa tushdi — prognozda 364,1 mlrd so‘m (+1 foiz) edi.
Qanday xarajatlar ekaniga aniqlik kiritilmagan “boshqa xarajatlar” bandi 62,8 mlrd so‘mga — 1,32 trln so‘mgacha (+5 foiz) oshdi.
Qo‘shimcha manbalar hisobidan xarajatlar (mlrd so‘m)
№ | Xarajat bandi | Ijrosi |
I | Ijtimoiy soha va aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash — jami | 29 |
1 | Maorif | 13,1 |
2 | Maktabgacha ta’lim muassasalarini ta’mirlash va moddiy-texnik jihozlash | 1,2 |
3 | Umumta’lim muassasalarini ta’mirlash va moddiy-texnik jihozlash | 11,9 |
4 | Sog‘liqni saqlash muassasalarini ta’mirlash va moddiy-texnik jihozlash | 0,9 |
5 | Madaniyat va sport | 14,4 |
6 | Madaniyat muassasalarini ta’mirlash va moddiy-texnik jihozlash | 6,7 |
7 | Sport muassasalarini ta’mirlash va moddiy-texnik jihozlash | 7,7 |
8 | Toshkent metrosida pensionerlarni tashish uchun kompensatsiya | 0,2 |
9 | Ijtimoiy moslashuv markazlari | 0,4 |
II | Iqtisodiy xarajatlar | 23,6 |
1 | Toshkent shahridagi obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlari | 23,6 |
III | Markazlashtirilgan investitsiyalar | 43,4 |
1 | Markazlashtirilgan investitsiyalar | 16,5 |
2 | Toshkent shahridagi obyektlarni ta’mirlash va qurish | 4,2 |
3 | Mahalla budjetining qo‘shimcha manbalari hisobidan qurilish | 22,6 |
IV | Davlat organlarini saqlash (moddiy-texnik bazasini rivojlantirish va moddiy rag‘batlantirish) | 107,7 |
V | Boshqa xarajatlar | 670 |
1 | Ichki ishlar organlarining moddiy-texnika bazasini modernizatsiya qilish | 0,6 |
2 | Mudofaa boshqarmasi va bo‘limlarini saqlash xarajatlari | 7,3 |
3 | Open Budget loyihasi | 75,2 |
4 | Toshkent shahri mahalliy budjetiga respublika budjetidan jalb qilingan ssudalarni qaytarish | 404,4 |
5 | Hokimlik qoshidagi “Yoshlar daftari” va “Ayollar daftari” jamg‘armalariga yo‘naltirilgan mablag‘lar | 8,1 |
6 | Boshqa muassasalar va tadbirlarni mahalliy budjet hisobidan moliyalashtirish | 172,9 |
7 | Toshkent shahrida ichki yo‘llarni qurish va ta’mirlash xarajatlari | 1,5 |
UMUMIY XARAJATLAR | 873,5 |
Kengash mahalliy budjetning qo‘shimcha manbalari hisobidan yanvar-iyun oylarida qilingan xarajatlarni ham e’lon qildi.
Bolalar bog‘chalarini ta’mirlash va ularning moddiy-texnik bazasini yaxshilashga qo‘shimcha 1,2 mlrd so‘m, maktablarga 11,9 mlrd so‘m, tibbiyot muassasalariga 0,9 mlrd so‘m mablag‘ ajratildi.
Obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlariga qo‘shimcha 23.6 mlrd so‘m, davlat apparatini saqlash xarajatlari uchun 107,7 mlrd so‘m mablag‘ yo‘naltirildi.
“Boshqa xarajatlar”ga qo‘shimcha 670 mlrd so‘m yo‘naltirildi, shu jumladan, respublika budjetiga ilgari jalb qilingan ssudani qaytarish uchun 404,4 mlrd so‘m, shuningdek, boshqa muassasa va tadbirlarni moliyalashtirish uchun 172,9 mlrd so‘m sarflandi.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yilning olti oyi yakuni bo‘yicha hokimlik obodonlashtirish ishlariga rejalashtirilgan 572 mlrd so‘m (+37 foiz) o‘rniga 784 mlrd so‘m sarflagandi. 2023-yilning 1-yarim yilligida bu xarajatlar 456.1 mlrd so‘mgacha (-160,7 mlrd co‘m, -26 foiz) qisqardi. Shu bilan birga, oshkor etilmaydigan, 293.6 mlrd so‘m sarflangan (rejaga nisbatan 99.3 mlrd so‘m ko‘p, +51 foiz) “boshqa xarajatlar”dan mablag‘ tejalmagan. O‘shanda davlat organlariga (247 mlrd so‘m, +11,9 mlrd so‘m yoki +5 foiz), mahallalar infratuzilmasini yaxshilashga (92,2 mlrd so‘m, +20,6 mlrd yoki +29 foiz) va mahalliy budjetning qo‘shimcha manbalari hisobidan qurilish ishlariga (134,5 mlrd so‘m, +35,2 mlrd so‘m yoki +35 foiz) xarajatlar ham oshgan.

Кенгаш народных депутатов Ташкента 3 октября опубликовал итоги исполнения бюджета города за первую половину 2024 года. «Газета.uz» изучила документ.
За шесть месяцев экономика столицы (валовый региональный продукт) по сравнению с аналогичным периодом прошлого года выросла на 10,2% — до 107,7 трлн сумов, или до 8,5 млрд долларов. Доля сферы услуг в ВРП достигла 62,2% (в первой половине 2023 года было 61,1%), промышленности — 29,6% (22,4%), строительства — 8,2% (9,2%).
Объём услуг увеличился на 17,1% — до 114,4 трлн сумов. Большая доля в услугах приходится на Алмазарский (18,5%), Яккасарайский (18,2%), Мирзо-Улугбекский (18%) и Янгихаётский районы (17,7%).
Производство промышленных товаров выросло на 9,6% — до 68,9 трлн сумов. Большая часть промышленного производства приходятся на Яшнабадский (21%), Сергелийский (11,6%) и Чиланзарский районы (8,7%).
Объём строительных работ достиг 19,3 трлн сумов.
Общий республиканский бюджет Ташкента составил 19,35 трлн сумов, что на 2% выше прогноза. Хокимият также получил 25,6 млрд сумов из перевыполненной части республиканского бюджета.
Доходы республиканского бюджета по Ташкенту за январь-июнь составили 15,8 трлн сумов, что 3% выше прогноза.
Доходы местных бюджетов Ташкента составили 4,93 трлн сумов, что на 7% выше прогноза. При этом поступления с оборотного налога оказались на 3% ниже прогноза — 432 млрд сумов (вместо 443 млрд), с налога на прибыль — 373 млрд сумов (-2%), со сборов — 141 млрд (-18%), дивидендов — 107 млрд сумов (-11%).
В то же время доходы с подоходного налога составили 818 млрд сумов, что на 29% выше прогноза, с налога на имущество юридических лиц — 842 млрд сумов (+3%), земельного налога для юрлиц — 484 млрд сумов (+8%), налога на имущество физлиц — 279 млрд сумов (+18%), налога с выручки индивидуальных предпринимателей — 69 млрд сумов (+4%), госпошлин — 306 млрд сумов (+16%) и другие поступления — 242 млрд сумов (+27%).
Направление расходов
План
Исполнение
% выполнения
I
Социальная сфера и социальная поддержка населения
2 464,30
2 390,40
97%
515,6
476,3
92%
1.1
— Дошкольное образование
161,4
150,2
93%
1.2
— Общее образование
292,4
273,5
94%
1.3
— Подготовка кадров
61,8
52,6
85%
1 053,10
1 047,50
99%
Культура и спорт
152,4
131,1
86%
3.1
— Культура
66,1
54,5
82%
3.2
— Спорт
86,3
76,6
89%
Наука
1,3
90%
Соцпомощь лицам, освободившимся из заключения
0,5
0,1
18%
Государственные награды
4,5
28%
Бесплатный проезд пенсионеров в метро
293
289,6
Субсидии для общественного транспорта
406,2
405,8
100%
Компенсация ущерба из-за незаконных действий
35
Соцзащита участников ликвидации аварии на ЧАЭС
0%
Центры социальной адаптации
2,7
2,5
95%
II
Экономика (благоустройство)
1 929,20
1 872,50
III
Централизованные инвестиции
223,2
158,6
71%
IV
Содержание органов госуправления
360,1
364,1
101%
V
Содержание органов самоуправления граждан
2,9
VI
Резервный фонд
93,5
65,8
70%
VII
Прочие расходы
1 262,00
1 324,80
105%
ИТОГО РАСХОДОВ
6 335,20
6 179,00
98%
Расходы местного бюджета составили 6,18 трлн сумов (на 2,5% ниже прогноза), из этой суммы 2,39 трлн сумов (38,9% всех расходов) были направлены на финансирование социальных затрат, что на 17,1% больше, чем за первую половину 2023 года (2,04 трлн). При этом они оказались ниже запланированного прогноза на 73,9 млрд сумов (-3%).
В частности, на сферу образования выделено на 39,3 млрд сумов меньше, чем было запланировано в начале года — 476,3 млрд сумов (-7,6%):
• дошкольное образование — 150,2 млрд сумов (-11,2 млрд сумов, или -6,9%);
• общее образование — 273,5 млрд сумов (-18,9 млрд сумов, или -6,5%);
• подготовка кадров — 52,6 млрд сумов (-9,2 млрд сумов, или -14,9%).
В отчёте отмечается, что из местного бюджета выделено 34 млрд сумов на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт 4 школ. Это в три раза меньше суммы, которая была выделена на аналогичные работы в первой половине 2023 года. Тогда на строительно-ремонтные работы школ было выделено 107,1 млрд сумов (хотя это было на 21% меньше планируемого показателя).
За первое полугодие было выделено 14,4 млрд сумов на строительно-ремонтные работы 5 медицинских учреждений. За аналогичный период прошлого года было выделено 49,9 млрд сумов (в 3,5 раза больше) на эти работы для 6 медицинских и медико-социальных учреждений.
Прогноз по расходам в сфере здравоохранения практически полностью выполнен (на 99%) — 1,05 трлн сумов.
Сфера культуры и спорта получила 131,1 млрд сумов — на 21,3 млрд, или на 14%, меньше прогноза.
На бесплатный проезд пенсионеров в метро выделено 289,6 млрд сумов, а на субсидии общественного транспорта — 405,8 млрд сумов.
Расходы на благоустройство составили 1,87 трлн сумов, что на 56,7 млрд, или на 3% ниже, чем планировалось.
При этом содержание органов госуправления обошлось дороже на 4 млрд сумов — 364,1 млрд сумов (+1%).
«Другие расходы», которые не уточняются, выросли на 62,8 млрд сумов — до 1,32 трлн сумов (+5%).
Расходы из дополнительных источников (млрд сумов)
Статья расходов
Социальная сфера и соцподдержка населения — всего
29
13,1
Ремонт и материально-техническое оснащение дошкольных образовательных учреждений
Ремонт и материально-техническое оснащение учреждений общего образования
11,9
Ремонт и материально-техническое оснащение учреждений здравоохранения
0,9
14,4
Ремонт и материально-техническое оснащение учреждений культуры
6,7
Ремонт и материально-техническое оснащение учреждений спорта
7,7
Компенсация за перевозку пенсионеров в Ташкентском метрополитене
0,2
0,4
Экономические расходы
23,6
Благоустройство и озеленение в Ташкенте
43,4
16,5
Ремонт и строительство объектов в городе Ташкент
4,2
Строительство за счёт дополнительных источников махаллинского бюджета
22,6
Содержание органов государственного управления (развитие материально-технической базы и материальное поощрение)
107,7
670
Модернизация материально-технической базы органов внутренних дел
0,6
Расходы на содержание министерств обороны
7,3
Проект Open Budget
75,2
Возврат ссуд, привлечённых в местный бюджет Ташкента из республиканского бюджета
404,4
Средства, направленные в фонды «Молодёжной тетради» и «Женской тетради» при хокимияте
8,1
Финансирование других учреждений и мероприятий из местного бюджета
172,9
Расходы на строительство и ремонт внутренних дорог в городе Ташкент
873,5
Кенгаш также опубликовал расходы из дополнительных источников местного бюджета за январь-июнь.
На ремонт и улучшение материально-технической базы детских садов выделено дополнительно 1,2 млрд сумов, для школ — 11,9 млрд сумов, для медучреждений — 0,9 млрд сумов.
На работы по благоустройству и озеленению направлено дополнительно 23,6 млрд сумов, на содержание госаппарата — 107,7 млрд сумов.
На «другие расходы» направлено дополнительно 670 млрд сумов, в том числе 404,4 млрд сумов на возвращение в республиканский бюджет ранее привлечённой ссуды, а также 172,9 млрд сумов — на финансирование других учреждений и мероприятий.
Напомним, что по итогам шести месяцев 2022 года хокимият потратил на благоустройство 784 млрд вместо запланированных 572 млрд сумов (+37%). За первую же половину 2023 года расходы снизились до 456,1 млрд сумов (-160,7 млрд, -26%). При этом экономии не было по прочим расходам, которые не раскрываются и которые составили 293,6 млрд сумов (на 99,3 млрд сумов больше плана, +51%). Тогда также выросли затраты на государственные органы управления — 247 млрд сумов (+11,9 млрд, 5%), на улучшение инфраструктуры махаллей — 92,2 млрд сумов (+20,6 млрд, 29%) и строительные работы за счёт дополнительных источников местного бюджета — 134,5 млрд сумов (+35,2 млрд, 35%).