O‘zbekistonda qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rishda yo‘l qo‘yilgan xatolar uchun bir qancha rahbarlar intizomiy javobgarlikka tortildi. Bu haqda bosh vazir matbuot kotibi Bekzod Hidoyatov ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hukumat rahbari Abdulla Aripov “qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish va uni betalafot o‘tkazish, iste’molchilarga yoqilg‘i-energiya resurslarini barqaror yetkazib berish hamda ularni tejash bo‘yicha berilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlashda sustkashlikka yo‘l qo‘ygan” ayrim rahbarlarning shaxsiy mas’uliyatini oshirish bo‘yicha farmoyish qabul qilgan.
Xususan, elektr energiyasi va tabiiy gazni tejash bo‘yicha belgilangan rejalarga rioya etmagani, energiya resurslaridan foydalanish limitlarini oshirib yuborgani (tejamkorlik rejalari va limitlari ochiq holda mavjud emas) va yetarlicha nazorat o‘rnatmagani uchun quyidagi hokimlarga hayfsan e’lon qilindi:
- Komiljon Ernazarov — Sirdaryo viloyati Oqoltin tumani hokimi;
- Orif Rahmonqulov — Sirdaryo viloyati Mirzaobod tumani hokimi;
- Jo‘rabek Axmedov — Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumani hokimi;
- Shuhrat Dusbekov — Toshkent viloyati Bekobod tumani hokimi;
- Erkin Rustamov — Toshkent viloyati Zangiota tumani hokimi;
- Sardor Ergashev — Toshkent tumani hokimi;
- Odiljon Ataullayev — Yangiyo‘l tumani hokimi;
- Ma’ruf Usmonov — Farg‘ona viloyati Qo‘qon shahri hokimi;
- G‘anixon Soliyev — Farg‘ona viloyati Bag‘dod tumani hokimi;
- Rasuljon Jurayev — Farg‘ona viloyati Beshariq tumani hokimi;
- Sayidbahrom Sayidmusayev — Farg‘ona viloyati So‘x tumani hokimi;
- Elorbek Asronqulov — Furqat tumani hokimi.
Bundan tashqari, Qoraqalpog‘iston suv xo‘jaligi vaziri Baxtiyor Juzboyev, Andijon viloyati hokimining yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari Komiljon Komilov, Namangan viloyati hokimining ham shu masalalar bo‘yicha o‘rinbosari G‘ulomjon Murodxo‘jayev, Toshkent viloyati hokimi o‘rinbosari Boburbek Sultonbekov, Andijon tumani hokimi Bobirbek Yuldashev va Beruniy tumani hokimi Ikrom Xidirovga elektr energiyasi va tabiiy gaz talon-toroj qilinishiga yo‘l qo‘ygani uchun hayfsan e’lon qilindi.
“O‘zbekko‘mir” AJ bosh direktori o‘rinbosari Erkin Yoqubovga ko‘mirni aholi o‘rtasida taqsimlashda kechikish va sifatsiz ko‘mirni tarqatish holatlari ko‘pligi va bu jarayon ustidan yetarli nazorat o‘rnatilmagani uchun “oxirgi marta ogohlantirish” berildi.
Farmoyishda tegishli vazirlik va idoralarga mazkur shahar va tumanlar sektor rahbarlari faoliyatiga baho berib, tegishli chora-tadbirlar ko‘rish va natijasi bo‘yicha bir kun muddatda Vazirlar Mahkamasiga axborot berish topshirildi.
Kuz-qish mavsumida O‘zbekiston iste’molchilariga 21 mlrd kub metr gaz yetkazib berish rejalashtirilgan, deyiladi prezidentning 15-noyabrdagi yig‘ilishida. Keskin sovish holatida harakat rejasi va ijtimoiy muassasalarni uzluksiz energiya bilan ta’minlash choralari ishlab chiqilgan. Hududlarda gazni tejash imkoniyatlarini ishga solish bo‘yicha topshiriqlar berilgan.
Avvalroq energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik doirasida bazaviy va pessimistik ssenariylar ishlab chiqilganini ma’lum qilgandi. -20 darajadan yuqori haroratda yirik iste’molchilar va yonilg‘i quyish shoxobchalari uchun gaz ta’minoti cheklanadi, mazutdan foydalanish ko‘paytiriladi, yirik korxonalarga energiya resurslari yetkazib berish cheklanadi va boshqalar.

A number of officials in Uzbekistan were held disciplinarily accountable for shortcomings in preparing for the winter season, prime minister’s spokesperson Bekzod Khidoyatov said.
According to him, prime minister Abdulla Aripov issued an order to strengthen the accountability of officials who “demonstrated negligence in implementing measures for winter season preparation”. The document aims at ensuring stable supply of fuel and energy resources to consumers in the cold season, as well as resource conservation.
For failing to meet energy-saving plans, exceeding electricity and natural gas usage limits (savings plans and limits are not publicly available), and insufficient oversight, the following hokims received official reprimands:
- Komiljon Ernazarov — hokim of Akaltyn district, Syrdarya region;
- Orif Rakhmonkulov — hokim of Mirzaabad district, Syrdarya region;
- Jurabek Akhmedov — hokim of Bostanlik District, Tashkent region;
- Shukhrat Dusbekov — hokim of Bekabad district, Tashkent region;
- Erkin Rustamov — hokim of Zangiata district, Tashkent region;
- Sardor Ergashev — hokim of Tashkent district, Tashkent region;
- Odiljon Ataullayev — hokim of Yangiyul district, Tashkent region;
- Maruf Usmonov — hokim of Kokand city, Fergana region;
- Ganijon Soliyev — hokim of Baghdad district, Fergana region;
- Rasuljon Juraev — hokim of Besharyk district, Fergana region;
- Sayidbahrom Sayidmusayev — hokim of Sokh district, Fergana region;
- Elyorbek Asronkulov — hokim of Furkat district, Fergana region.
Additionally, for permitting electricity and gas theft, reprimands were issued to minister of water resources of Karakalpakstan Bakhtiyar Juzbayev, deputy hokim of Andijan region for youth policy, social development and spiritual issues Komiljon Komilov, deputy hokim of Namangan region for similar issues Gulomjon Murodkhojaev, deputy hokim of Tashkent region Otabek Sultonbekov, hokim of Andijan district Boburbek Yuldashev, and hokim of Beruni district Ikrom Khidirov.
Deputy general director of O’zbekko’mir (UzbekCoal) company Erkin Yakubov received a “final warning” for delays in coal distribution to the population, distribution of substandard coal and inadequate oversight of this process.
Relevant ministries and agencies have been instructed to evaluate the performance of sector leaders in these cities and districts, take necessary measures and report the results to the Cabinet of Ministers within one day.
For the autumn-winter season, Uzbekistan plans to supply consumers with 21 billion cubic meters of gas, the president said at a 15 November meeting. An action plan for severe cold weather was announced, ensuring uninterrupted energy supply to social institutions and promoting gas conservation.
Energy minister Jurabek Mirzamakhmudov previously stated that baseline and pessimistic scenarios were developed for the season. In critical moments, such as temperatures dropping to -20 degrees Celsius, gas supplies to large consumers and refueling stations will be restricted, the use of fuel oil will be increased, energy supplies to major enterprises will be limited, he said. However, these scenarios have not yet been made public.