“Gazeta.uz” muxbiri Mirolim Isajonov yakshanba kuni Abu-Dabiga (BAA) uchayotgan va u yerdan qaytayotgan yo‘lovchilar bilan suhbatlashish uchun Toshkent aeroportiga bordi.
Avval xabar berganimizdek, 29-noyabr kuni kechqurun Toshkentdan uchgan va 30-noyabr kuni erta tongda Abu-Dabiga yetib kelgan Wizz Air aviakompaniyasining 31 nafar erkak yo‘lovchisi aeroportdan chiqishiga ruxsat berilmagan. Samarqanddan borgan erkaklar ham mamlakatga kiritilmagani haqida ma’lumotlar bor.
Yo‘lovchilarning bir qismi 1-dekabr kuni ertalab boshqa aviakompaniya — Air Arabia reysi bilan Toshkentga qaytib keldi. Kechqurun Abu-Dabidan navbatdagi Wizz Air reysi keladi, shundan so‘ng Abu-Dabiga qaytish reysi amalga oshiriladi.
Jurnalistimiz Abu-Dabiga ketayotganlarning ko‘p qismi Umra ziyoratini ado etish maqsadida uchayotganini aniqladi. Ko‘pchilik aeroportda bo‘layotgan voqealardan bexabar.
“Gazeta.uz”ga вазият yuzasidan Wizz Air vakili Muhammadyusuf Muhammadusmonov izoh berdi.
— Kecha Abu-Dabiga O‘zbekistondan uchgan erkaklar kiritilmadi. Bu haqda xabaringiz bormi va nima deya olasiz?
— Xabarim bor. Eshitishim bo‘yicha, kecha Abu-Dabiga uchib borishgandan keyin chegara xodimlari ularni Abu-Dabiga kiritmagan. [Toshkentdan uchgan] 31 kishi kiritilmagan, 15 soat pasporti ushlab turilgan. Qanchadiri Toshkentdan uchib borgan, qanchadiri Samarqanddan. Hozir ularni tashkillashtirishyapti, hammasiga qaytish chiptasi qilinib, qaytib O‘zbekistonga olib kelishyapti.
— Chipta kimning hisobidan sotib olinyapti? Biz bilan suhbatlashgan bir qancha erkaklar chiptani o‘zlari sotib olganini aytishdi.
— Samarqandga reysda 15−20 kishi yetib keldi. Qolganlari bugun Toshkentga yetib keladi (Wizz Air samolyoti soat 20:50 da kelishi kutilmoqda — tahr.).
Avikompaniya, agar chegara xizmati yulovchini kirgizmasa, ya’ni yulovchi INAD (inadmissible, ya’ni mamlakatga kirishi taqiqlangan) hisoblansa, qaytish chiptasi bo‘lsa, uni o‘sha kunga surib ortga jo‘natadi, chipta bo‘lmasa, chiptani aviakompaniya to‘lab beradi va olib keladi. Agar chegara xizmati kirgizmasa, bu kompaniya bo‘ynida bo‘ladi.
— Aeroportdan faqat erkaklar chiqarilmadi, degan gap rostmi?
— Ayollar kiritilyapti, oilaviy uchib borgan erkaklar bolalari bilan kiritilyapti. Mendagi ma’lumot bo‘yicha, yakka uchib borgan erkaklar, Umraga (Madinaga reysga o‘tkazilgan holda — tahr.) borganlari ham, kiritilmayapti. Aytib o‘tishim kerak, aniq ma’lumot hozircha yo‘q.
— Kompaniya faoliyatida avval ham shunday holat bo‘lganmi?
— Bunday holatlar bo‘lmagan. O‘zbekiston fuqarolari uchun vizasiz rejim yaqinda, bir necha oy oldin ochilgan edi va bu vaqt ichida birinchi marta sodir bo‘lmoqda.
— Kompaniya yo‘lovchilarni Abu-Dabida sodir bo‘lgan voqea haqida ogohlantiryaptimi?
— Abu-Dabiga kiritish-kiritmaslikka Abu-Dabidagi chegara xizmati javob beradi. Buning Wizz Air`ga hech qanday aloqasi yo‘q. Biz oddiy tashuvchimiz. Odamlar vaziyatdan xabardor bo‘lib, uchish haqidagi qarorni o‘zlari qabul qiladi.

Gazeta.uz correspondent Mirolim Isajonov on Sunday visited Tashkent airport to speak with passengers flying to Abu Dhabi (UAE) and returning from there.
As reported earlier, 31 men aboard a Wizz Air flight from Tashkent on the evening of 29 November, which arrived in Abu Dhabi early on 30 November, were denied entry into the country. Other men arriving from the city of Samarkand were similarly barred.
Some passengers returned to Tashkent in the morning of 1 December via an Air Arabia flight. Another Wizz Air flight from Abu Dhabi was scheduled to arrive on Sunday evening, with a return flight planned afterward.
The correspondent learned that a lot of passengers departing for Abu Dhabi were traveling for Umrah pilgrimage, many were unaware of the events at the destination airport.
The Wizz Air representative Muhammadyusuf Muhammadusmonov answered Gazeta.uz's questions about the situation.
— Yesterday, several male passengers were denied entry at to the UAE at Abu Dhabi airport. What do you know about this, and what is happening now?
— As far as I know, upon arrival in Abu Dhabi, the border service denied them entry. Based on the lists available [at the company], there were 31 such men. Their passports were confiscated, and they were detained for over 15 hours. There were also passengers arriving from Samarkand. The return of these men is now being arranged, with tickets provided.
— Who pays for the return tickets? Some men we spoke to said they bought their tickets themselves.
— About 15−20 passengers already in Samarkand. The rest will return to Tashkent today (Wizz Air’s flight was expected to land at 19:50 — Gazeta.uz).
If a passenger is deemed INAD, or inadmissible, by the border service, the airline either reschedules their return flight if they have a ticket or provides a new ticket at the company’s expense. This is the airline’s responsibility — when a passenger is refused entry.
— Is it true that only men are being denied entry?
— Women, men traveling with families, and elderly men are being allowed entry. However, solo male travelers, including those transiting through Abu Dhabi (for Umrah pilgrimage to Medina — Gaeta.uz), are reportedly not permitted entry. I emphasize that exact information is still unavailable.
— Has the airline faced such incidents before?
— No, this is the first time. Visa-free entry for citizens of Uzbekistan to Abu Dhabi was introduced only a few months ago. There have not been such cases since then.
— Does the airline warn passengers about the situation in Abu Dhabi?
— Border control in Abu Dhabi determines entry, and Wizz Air has no influence over this. We are the carrier. Of course, our agents are aware of the events. But passengers make their own travel decisions.