“Gazeta.uz” muxbiri Mirolim Isajonov yakshanba kuni Abu-Dabiga (BAA) uchayotgan va u yerdan qaytayotgan yo‘lovchilar bilan suhbatlashish uchun Toshkent aeroportiga bordi.
Avval xabar berganimizdek, 29-noyabr kuni kechqurun Toshkentdan uchgan va 30-noyabr kuni erta tongda Abu-Dabiga yetib kelgan Wizz Air aviakompaniyasining 31 nafar erkak yo‘lovchisi aeroportdan chiqishiga ruxsat berilmagan. Samarqanddan borgan erkaklar ham mamlakatga kiritilmagani haqida ma’lumotlar bor.
Yo‘lovchilarning bir qismi 1-dekabr kuni ertalab boshqa aviakompaniya — Air Arabia reysi bilan Toshkentga qaytib keldi. Kechqurun Abu-Dabidan navbatdagi Wizz Air reysi keladi, shundan so‘ng Abu-Dabiga qaytish reysi amalga oshiriladi.
Jurnalistimiz Abu-Dabiga ketayotganlarning ko‘p qismi Umra ziyoratini ado etish maqsadida uchayotganini aniqladi. Ko‘pchilik aeroportda bo‘layotgan voqealardan bexabar.
“Gazeta.uz”ga вазият yuzasidan Wizz Air vakili Muhammadyusuf Muhammadusmonov izoh berdi.
— Kecha Abu-Dabiga O‘zbekistondan uchgan erkaklar kiritilmadi. Bu haqda xabaringiz bormi va nima deya olasiz?
— Xabarim bor. Eshitishim bo‘yicha, kecha Abu-Dabiga uchib borishgandan keyin chegara xodimlari ularni Abu-Dabiga kiritmagan. [Toshkentdan uchgan] 31 kishi kiritilmagan, 15 soat pasporti ushlab turilgan. Qanchadiri Toshkentdan uchib borgan, qanchadiri Samarqanddan. Hozir ularni tashkillashtirishyapti, hammasiga qaytish chiptasi qilinib, qaytib O‘zbekistonga olib kelishyapti.
— Chipta kimning hisobidan sotib olinyapti? Biz bilan suhbatlashgan bir qancha erkaklar chiptani o‘zlari sotib olganini aytishdi.
— Samarqandga reysda 15−20 kishi yetib keldi. Qolganlari bugun Toshkentga yetib keladi (Wizz Air samolyoti soat 20:50 da kelishi kutilmoqda — tahr.).
Avikompaniya, agar chegara xizmati yulovchini kirgizmasa, ya’ni yulovchi INAD (inadmissible, ya’ni mamlakatga kirishi taqiqlangan) hisoblansa, qaytish chiptasi bo‘lsa, uni o‘sha kunga surib ortga jo‘natadi, chipta bo‘lmasa, chiptani aviakompaniya to‘lab beradi va olib keladi. Agar chegara xizmati kirgizmasa, bu kompaniya bo‘ynida bo‘ladi.
— Aeroportdan faqat erkaklar chiqarilmadi, degan gap rostmi?
— Ayollar kiritilyapti, oilaviy uchib borgan erkaklar bolalari bilan kiritilyapti. Mendagi ma’lumot bo‘yicha, yakka uchib borgan erkaklar, Umraga (Madinaga reysga o‘tkazilgan holda — tahr.) borganlari ham, kiritilmayapti. Aytib o‘tishim kerak, aniq ma’lumot hozircha yo‘q.
— Kompaniya faoliyatida avval ham shunday holat bo‘lganmi?
— Bunday holatlar bo‘lmagan. O‘zbekiston fuqarolari uchun vizasiz rejim yaqinda, bir necha oy oldin ochilgan edi va bu vaqt ichida birinchi marta sodir bo‘lmoqda.
— Kompaniya yo‘lovchilarni Abu-Dabida sodir bo‘lgan voqea haqida ogohlantiryaptimi?
— Abu-Dabiga kiritish-kiritmaslikka Abu-Dabidagi chegara xizmati javob beradi. Buning Wizz Air`ga hech qanday aloqasi yo‘q. Biz oddiy tashuvchimiz. Odamlar vaziyatdan xabardor bo‘lib, uchish haqidagi qarorni o‘zlari qabul qiladi.

Корреспондент «Газеты.uz» Миролим Исажонов в воскресенье посетил аэропорт Ташкента, чтобы поговорить с пассажирами, вылетающими в Абу-Даби (ОАЭ) и возвращающимися оттуда.
Как мы писали, 31 мужчине — пассажирам рейса Wizz Air, вылетевшего из Ташкента вечером 29 ноября и прибывшего в Абу-Даби рано утром 30 ноября, — не разрешили покинуть аэропорт. Имеется также информация о том, что в страну не впустили и мужчин, прибывших из Самарканда.
Часть пассажиров утром 1 декабря вернулась в Ташкент рейсом другой авиакомпании — Air Arabia. Вечером из Абу-Даби прибывает очередной рейс Wizz Air, после чего будет совершён обратный рейс в Абу-Даби.
Наш журналист увидел, что большое количество отбывающих в Абу-Даби летят с целью совершения паломничества Умра. Многие не слышали о происходящем в аэропорту назначения.
Ситуацию для «Газеты.uz» прокомментировал представитель Wizz Air Мухаммадюсуф Мухаммадусмонов.
— Вчера часть пассажиров-мужчин не была выпущена из аэропорта Абу-Даби. Что вам об этом известно? И что происходит сейчас?
— Насколько мне известно, по прибытии в Абу-Даби их в страну не пустили сотрудники пограничной службы. Я знаю, согласно спискам, что таких мужчин было 31. У них забрали паспорта и держали больше 15 часов. Были ещё пассажиры, прилетевшие из Самарканда. Сейчас организуется их возврат, всем приобретается обратный билет, чтобы они вернулись в Узбекистан.
— За чей счёт приобретается билет? Несколько мужчин, с которыми мы говорили, сказали, что сами приобрели билет.
— Рейсом в Самарканд прибыли 15−20 человек. Остальные сегодня прибудут в Ташкент (прибытие самолёта Wizz Air ожидалось в 19:50 — ред.).
Если пограничная служба не впускает в страну пассажира, то есть если пассажир считается INAD (inadmissible, отказ во въезде в страну), авиакомпания при наличии обратного билета сдвигает его дату на ближайший рейс для отправки пассажира, при отсутствии билета компания приобретает билет и возвращает пассажира. Это ответственность компании — если пассажира в страну не допускает пограничная служба.
— Правда, что из аэропорта не выпускают только мужчин?
— Выпускают женщин, мужчин, прилетевших с семьёй, мужчин в возрасте. Насколько я знаю, не пускают мужчин, прилетевших в одиночку, в том числе тех, кто летел совершать паломничество Умра (с пересадкой в Абу-Даби на рейс в Медину — ред.). Я подчёркиваю, что точной информации всё ещё нет.
— Бывало ли такое в деятельности компании раньше?
— Таких случаев не было. Безвизовый режим для граждан Узбекистана был открыт недавно, несколько месяцев назад, и это первый случай за это время.
— Предупреждает ли компания пассажиров о том, что произошло в Абу-Даби?
— За допуск или недопуск в Абу-Даби отвечает пограничная служба. Wizz Air отношения к этому не имеет, мы перевозчик. Конечно, наши агенты в курсе происходящего. Но люди сами принимают решение о полёте.