Tbilisi va Gruziyaning boshqa shaharlarida bosh vazir Irakliy Kobaxidze mamlakat 2028-yil oxirigacha Yevropa Ittifoqiga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralardan voz kechishini e’lon qilganidan keyin ommaviy norozilik namoyishlari beshinchi kun davom etmoqda.
Tbilisidagi mitingchilar parlament oldida Rustaveli prospektida yig‘ildi. BBC hisob-kitoblariga ko‘ra, ushbu kunlarda aksiyalarda o‘n minglab odamlar ishtirok etgan.
Politsiya birinchi oqshomdanoq namoyishchilarga qarshi suv va ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz qo‘llamoqda. Bunga javoban namoyishchilar barrikadalar qurdi, olov yoqdi va kuch ishlatuvchilarga mushaklardan “pulemyot” uloqtirdi.
Gruziya Ichki ishlar vazirligi norozilik namoyishlarining dastlabki uch kunida politsiya jami 224 kishini hibsga olganini ma’lum qildi. Ularni mayda bezorilikda va politsiyaga qarshilik ko‘rsatishda ayblashmoqda.
Shuningdek, harakatlar davomida IIVning 113 nafar xodimi jarohatlangan, ulardan 4 nafari tibbiyot muassasalarida davolanmoqda.
Gruziya 2023-yil dekabr oyida Yevropa Ittifoqiga nomzod maqomini olgandi. Gruziyaning Yevropa Ittifoqiga to‘liq integratsiyalashuvi zarurligi mamlakat konstitutsiyasida ham qayd etilgan.
Shu kunlarda Gruziyada yana nimalar sodir bo‘ldi:
• Namoyishchilarni Gruziyaning amaldagi prezidenti Salome Zurabishvili qo‘llab-quvvatladi. U mamlakat parlamentini noqonuniy deb atadi va yangi saylovlar o‘tgunga qadar o‘z lavozimini tark etishdan bosh tortdi. Namoyishlarning birinchi kunida u aksiyalarga qo‘shildi.
• Hukumatning Yevropa integratsiyasini to‘xtatish to‘g‘risidagi qaroridan so‘ng Gruziya elchilari iste’foga chiqdi. AQSh, Niderlandiya, Bolgariya, Italiya va Litvaga elchilar o‘z lavozimlaridan ketdi.
• Gruziyaning bir qancha shaharlarida maktab o‘quvchilari norozilik namoyishlari uyushtirdi. Mudofaa va ta’lim vazirliklari, shuningdek, boshqa qator davlat tashkilotlari xodimlari hukumat harakatlaridan noroziligi haqida bayonot berdi.
• Bosh vazir Irakliy Kobaxidze 30-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan brifingda yevropalik siyosatchilar va muxolifatni noroziliklarni qo‘zg‘atishda aybladi. U, shuningdek, namoyishchilar tomonidan politsiyaga nisbatan zo‘ravonlik sodir etilganini aytdi.
• AQSh Davlat departamenti “Gruzin orzusi” hukmron partiyasining “turli antidemokratik harakatlari” tufayli Gruziya bilan strategik sheriklikni to‘xtatganini e’lon qildi.

В Тбилиси и других городах Грузии пятый день продолжаются массовые протесты, вспыхнувшие после того, как премьер-министр Ираклий Кобахидзе заявил, что страна отказывается от переговоров о вступлении в Евросоюз до конца 2028 года.
Митингующие в Тбилиси собирались перед парламентом на проспекте Руставели. По оценке Би-би-си, участие в акциях в эти дни принимали десятки тысяч людей.
С первого вечера полиция разгоняла протестующих водомётами и слезоточивым газом. В ответ протестующие возводили баррикады, разжигали огни и бросали в силовиков «пулемёт» из фейерверков.
МВД Грузии сообщило, что за первые три дня протестов полиция задержала в общей сложности 224 человека. Их обвиняют в мелком хулиганстве и сопротивлении полиции.
Также в ходе акций пострадали 113 сотрудников МВД, четверо из них находятся в медицинских учреждениях.
Грузия получила статус кандидата в члены ЕС в декабре 2023 года. Необходимость полной интеграции Грузии в Евросоюз также прописана в конституции страны.
Что ещё происходило в Грузии в эти дни:
- Протестующих поддержала действующий президент Грузии Саломе Зурабишвили. Она назвала парламент страны нелегитимным и отказалась покидать пост, пока не пройдут новые выборы. В первый день протестов она присоединилась к демонстрантам.
- За решением властей о приостановке евроинтеграции последовали отставки грузинских послов. Со своих постов ушли послы в США, Нидерландах, Болгарии, Италии и Литве.
- В нескольких городах Грузии на протесты вышли школьники. С заявлением о несогласии с действиями правительства выступили сотрудники министерств обороны и образования, а также ряда других госорганизаций.
- Премьер-министр Ираклий Кобахидзе на брифинге 30 ноября обвинил в провоцировании протестов европейских политиков и оппозицию. Он также заявил о насилии со стороны протестующих против полиции.
- Госдепартамент США объявил о приостановке стратегического партнёрства с Грузией из-за «различных антидемократических действий» правящей партии «Грузинская мечта».