Mehribonlik uyining sobiq rahbari Yulduz Xudaybergenova, shuningdek, Xorazm viloyati adliya boshqarmasining sobiq boshlig‘i Oybek Masharipov va Yangiariq tumani favqulodda vaziyatlar boshqarmasining sobiq boshlig‘i Anvar Kuryazovlar “odam savdosi va gender zo‘ravonlik, jumladan, davlat mehribonlik uyidagi bolalarga nisbatan jismoniy va jinsiy zo‘ravonlik”da ayblanmoqda.
“Yulduz Xudaybergenova, Anvar Kuryazov va Oybek Masharipovlar davlat xizmatchisi bo‘lib ishlaganlarida muntazam ravishda jismoniy zo‘ravonlik, jinsiy zo‘ravonlik va bolalar savdosi bilan shug‘ullangan. Xudaybergenova davlat mehribonlik uyi direktori bo‘lib turgan vaqtida kamida uch nafar voyaga yetmagan qizni kamida 10 oy davomida pul va mol evaziga olti erkak bilan jinsiy aloqa qilishga majburlagan. U ularning itoatkorligini ta’minlash uchun jismoniy zo‘ravonlik, tahdid, ochlik va izolyatsiyadan foydalangan. Masharipov va Kuryazov mehribonlik uyi uchun „sovg‘a“ evaziga bolalar bilan jinsiy aloqa qilishni talab qilgan va shu maqsadda muassasaga muntazam tashrif buyurgan”, — deyiladi xabarda.
Uchalasi ham butun dunyo bo‘ylab inson huquqlarining jiddiy buzilishiga mas’ul shaxslarni nishonga oladigan global Magnitskiy qonuni sanksiyalari ro‘yxatiga kiritildi.
Ushbu shaxslarning AQShda joylashgan yoki amerikalik shaxslarning nazorati ostidagi barcha aktivlari va mulkiy manfaatlari muzlatiladi. Ularning ulushi 50% yoki undan yuqori bo‘lgan har qanday kompaniyalar ham bloklanishi mumkin.
Shu bilan birga, bu shaxslarga AQSh Davlat departamenti tomonidan viza cheklovlari qo‘yildi.
Rossiyalik huquq maslahatchisi Sergey Magnitskiy nomi bilan atalgan qonun 2012-yilda uning tergov izolyatoridagi o‘limiga aloqador shaxslarni jazolash uchun qabul qilingan. To‘rt yil o‘tgach, qonun “global” maqomini oldi va AQShga butun dunyo bo‘ylab inson huquqlarini buzuvchilar va korrupsionerlarga qarshi viza va moliyaviy cheklovlarni joriy etish imkonini berdi.
Xorazm ishi
Eslatib o‘tamiz, 2022-yil sentabr oyida jinoyat ishlari bo‘yicha Xiva tumani sudi Yulduz Xudaybergenovani 5,5 yilga, Anvar Kuryazov va Oybek Masharipovni esa 1,5 yilga ozodlikdan cheklashga hukm qilgandi, bu faqat 22:00 dan 6:00 gacha uydan chiqishni, shuningdek, probatsiya organlari bilan kelishmagan holda yashash joyini o‘zgartirishni taqiqlash degani.
Nemolchi.uz o‘sha yilning 31-mart kuni e’lon qilgan xabaridan keyin jamoatchilik mehribonlik uyi rahbari minimum 10 oy davomida kamida 3 nafar tarbiyalanuvchining jinsiy aloqa xizmatlarini taklif qilganidan xabar topdi.
Ommaviy norozilikdan so‘ng ish qayta ko‘rib chiqish uchun qaytarildi.
Ular moddaning eski tahririda nazarda tutilgan eng yuqori jazoni oldi — 3 yil qamoq. Ayblanuvchilarga nisbatan qo‘llangan “garov” tarzidagi ehtiyot chorasi bekor qilindi, sobiq mansabdor shaxslar sud zalida qamoqqa olindi.
Faol Irina Matviyenko moddalar malakasi bo‘yicha savol berdi va jabrlangan qizlar qaram holatda bo‘lgani va jinsiy aloqaga to‘liq rozilik bera olmaganini, shuning uchun ayblanuvchilarning xatti-harakatlari “voyaga yetmaganlarni jinoiy til biriktirib, guruh bo‘lib zo‘rlash” sifatida kvalifikatsiya qilinishi kerakligini ta’kidladi. Bu ayblovlar bo‘yicha moddalar 15 yilgacha qamoq jazosini nazarda tutadi.
Bosh prokuror o‘rinbosari Svetlana Artikova mehribonlik uyi tarbiyalanuvchilari bilan jinsiy aloqada bo‘lgan sobiq amaldorlarga nisbatan qo‘yilgan ayblovlar to‘g‘ri saralanganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, zo‘rlash faktlari tasdiqlanmagan.

Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Министерства финансов США объявило санкции против трёх бывших должностных лиц Узбекистана, осуждённых за половые преступления в отношении воспитанниц детского дома в Ургенче. Санкции введены 2 декабря, в Международный день борьбы за отмену рабства.
Бывшая заведующая детским домом Юлдуз Худайберганова (1979 г. р.), а также бывшие начальники управления юстиции Хорезмской области Айбек Машарипов (1979) и Янгиарыкского районного отдела по чрезвычайным ситуациям Анвар Курязов (1984) обвиняются «в торговле людьми и гендерном насилии, включая физическое и сексуальное насилие над детьми в детском доме, управляемом государством».
«Во время работы в качестве госслужащих Юлдуз Худайберганова, Анвар Курязов и Айбек Машарипов участвовали в систематическом физическом насилии, сексуальных домогательствах и торговле детьми. Худайберганова, будучи директором государственного детского дома, в течение не менее 10 месяцев принуждала минимум троих несовершеннолетних девочек к сексуальным контактам с шестью мужчинами в обмен на деньги и товары. Она использовала физическое насилие, угрозы, голод и изоляцию для обеспечения их повиновения. Машарипов и Курьязов требовали сексуального доступа к детям в обмен на „подарки“ для детского дома и регулярно посещали учреждение с этой целью», — говорится в сообщении.
Все трое включены в санкционный список в рамках глобального закона Магнитского, который направлен против лиц, виновных в серьёзных нарушениях прав человека по всему миру.
Все активы и имущественные интересы указанных лиц, находящиеся в США или под контролем американских лиц, будут заморожены. Любые компании, где их доля составляет 50% и выше, также подлежат блокировке.
Одновременно эти лица подпадают под визовые ограничения, введённые Государственным департаментом США.
«Сегодняшнее решение подчёркивает трагические последствия, когда государственные служащие используют свою власть и положение для поддержки системы гендерного насилия и торговли людьми», — сказал и. о. заместителя министра финансов по борьбе с терроризмом и финансовой разведке США Брэдли Т. Смит.
Закон, названный в честь российского юрисконсульта Сергея Магнитского, приняли в 2012 году, с целью наказать людей, причастных к его смерти в СИЗО. Через четыре года закон получил приставку «глобальный» и дал возможность США вводить визовые и финансовые ограничения против нарушителей прав человека и коррупционеров по всему миру.
«Хорезмское дело»
В сентябре 2022 года суд по уголовным делам Хивинского района приговорил Юлдуз Худайбергенову к 5,5 годам тюрьмы, а Анвара Курязова и Айбека Машарипова — к 1,5 годам ограничения свободы, что означало лишь запрет выходить из дома с 22:00 до 6:00, а также менять место жительства без согласования с органами пробации и покидать регион проживания.
Общественность Узбекистана узнала о том, что заведующая детдомом предлагала сексуальные услуги минимум трёх воспитанниц на протяжении минимум 10 месяцев, из публикации Nemolchi.uz 31 марта 2023 года.
После общественного резонанса дело было отправлено на повторное рассмотрение.
В ноябре 2023 года решением апелляционной инстанции суда два бывших чиновника получили максимальное наказание, предусмотренное старой редакцией статей Уголовного кодекса, — по 3 года лишения свободы. Мера пресечения в виде «залога», применённая к подсудимым, была отменена, бывшие чиновники взяты под стражу в зале суда.
Основательница проекта Nemolchi.uz Ирина Матвиенко ставила вопрос касательно квалификации статей и отмечала, что пострадавшие девочки находились в зависимом состоянии и не могли дать полноценное согласие на секс, поэтому действия обвиняемых необходимо квалифицировать как «преступный сговор и групповое изнасилование несовершеннолетних». Статьи по этим обвинениям предусматривают до 15 лет лишения свободы.
Замгенпрокурора Светлана Артикова заявила, что статьи обвинения по делу об экс-чиновниках квалифицированы верно. По её словам, факты изнасилования не были подтверждены.