Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Ukraina armiyasi Rossiya tomonidan bosib olingan hududlarni, shu jumladan, Qrimni ozod qilish uchun yetarli resurslarga ega emasligini tan oldi. Bu haqda u Kyodo News nashriga bergan intervyusida aytib o‘tdi.
“Bizning armiyamiz buni amalga oshirish uchun yetarli kuchga ega emas, bu — haqiqat. Biz haqiqatan ham diplomatik yechim topishimiz kerak”, — dedi Zelenskiy.
Ukraina bunday qadamni “yetarli darajada kuchli ekanini tushunganidan keyingina” ko‘rib chiqadi, shunda Rossiya yangi bosqinni boshlamaydi, deya qo‘shimcha qildi Ukraina rahbari Ukrainani NATOga taklif qilishga yana bir bor chaqirib. Avvalroq Zelenskiy o‘z mamlakatining NATOga a’zoligini Rossiya bilan urushni to‘xtatishning yagona yo‘li deb atagan edi.
Intervyuda Zelenskiy, shuningdek, saylangan prezident Donald Tramp lavozimga kirishganidan keyin AQShning qo‘llab-quvvatlashi masalasini ham muhokama qildi. Saylovoldi kampaniyasi davomida Tramp AQShning Ukrainaga ko‘rsatayotgan harbiy va moliyaviy yordami ko‘lamini bir necha bor tanqid qilgan va urushni yanvar oyida inauguratsiyasidan oldin to‘xtatishga va’da bergan, biroq buni qanday amalga oshirishni rejalashtirayotganini aytilmagan.
Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, Tramp va uning jamoasi Ukrainaning pozitsiyasini biladi va Ukraina rahbari ilgari taqdim etgan “g‘alaba rejasi”ni o‘rganmoqda.
“Ular rejani o‘rganmoqda va biz ularning fikrini kutmoqdamiz. Ammo Ukraina taslim bo‘lmaydi”, — dedi u. “Bu fakt va, men o‘ylaymanki, u [Tramp] buni tushunadi”.
Zelenskiy avvalroq urushda harbiy jihatdan g‘alaba qozonish mumkin emasligi haqida gapirgan edi. “Biz Ukrainaning birorta ham okkupatsiya qilingan hududini Rossiyaniki deb tan ololmaymiz. Gap [shu jumladan] 2014-yildan buyon Putin tomonidan to‘liq bosqingacha bosib olingan hududlar haqida ketmoqda. Yuridik jihatdan biz buni tan olmaymiz, buni qabul qilmaymiz. Boshqa tomondan, biz hali ham Putinni 1991-yildagi chiziqlarga uloqtirish uchun yetarli kuchga ega emasligimizni tushunamiz”, — dedi Zelenskiy noyabr oyida Fox News nashriga bergan intervyusida.
Telekanal jurnalisti Zelenskiydan “ushbu urushga chek qo‘yish va Yevropada qon to‘kilishini to‘xtatish maqsadida” tinchlik kelishuvi uchun Qrimdan voz kechishga tayyormisiz, deb so‘radi.
“Biz Qrimni diplomatik yo‘l bilan qaytarishga tayyormiz, deb aytdim. Biz Qrimni qaytarish uchun o‘n minglab odamlarimizning hayotini sarflay olmaymiz. Biz Qrimni diplomatik yo‘l bilan qaytarish mumkinligini tushunamiz”, — dedi Ukraina prezidenti.
BBC rus xizmatining ta’kidlashicha, deyarli uch yillik keng ko‘lamli urush davomida Zelenskiyning o‘zi ham, uning vakillari ham 1991-yil chegaralariga qaytish maqsadi haqida gapirishgan, ammo so‘nggi paytlarda bu tezis frontdagi murakkab vaziyat va Ukraina jamiyatining charchog‘i fonida kamroq yangray boshladi.

Президент Украины Владимир Зеленский признал, что украинской армии не хватает ресурсов для того, чтобы освободить оккупированные Россией территории, включая Крым. Об этом он сказал в интервью Kyodo News.
«У нашей армии не хватает сил сделать это, так и есть. Нам действительно нужно найти дипломатическое решение», — заявил Зеленский.
Такой шаг Украина рассмотрит «только после того, как мы поймём, что мы достаточно сильны», чтобы Россия не смогла начать новое вторжение, добавил украинский лидер, вновь призвав пригласить Украину в НАТО. Ранее Зеленский называл членство своей страны в НАТО единственным способом прекратить войну с Россией.
В ходе интервью Зеленский также обсудил вопрос поддержки США после вступления в должность избранного президента Дональда Трампа. Во время предвыборной кампании Трамп неоднократно критиковал масштабы военной и финансовой помощи, которую США оказывают Украине, и обещал остановить войну ещё до своей инаугурации в январе, но не уточнял, как он собирается это сделать.
По словам Зеленского, Трамп и его команда знают позицию Украины и изучают «план победы», ранее представленный украинским лидером.
«Они изучают план, и мы ждём услышать их мнение. Но со стороны Украины капитуляции не будет», — сказал он. «Это факт, и я думаю, что он [Трамп] это понимает».
Зеленский ранее уже говорил о невозможности военной победы в войне. «Мы не можем юридически признать ни одну оккупированную территорию Украины российской. Речь идёт [в том числе] о территориях, оккупированных Путиным до полномасштабного вторжения, с 2014 года. Юридически мы этого не признаем, мы этого не принимаем. С другой стороны, мы понимаем, что пока не имеем такой силы, чтобы с оружием в руках отбросить Путина на линию 1991 года», — заявил Зеленский в интервью Fox News в ноябре.
Журналист телеканала спросил у Зеленского, готов ли он отказаться от Крыма ради мирного соглашения, «чтобы положить конец этой войне и остановить кровопролитие в Европе».
«Я уже говорил, что мы готовы вернуть Крым дипломатическим путём. Мы не можем тратить [жизни] десятков тысяч наших людей на то, чтобы они погибли ради возвращения Крыма. Мы понимаем, что Крым можно вернуть дипломатическим путём», — ответил президент Украины.
Русская служба Би-би-си отмечает, что почти все три года полномасштабной войны и сам Зеленский, и его представители говорили о цели возвращения к границам 1991 года, но последнее время этот тезис стал звучать реже на фоне сложной ситуации на фронте и усталости украинского общества.