Shavkat Mirziyoyev 3-dekabr kuni Farg‘ona viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, investitsiya muhiti va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash chora-tadbirlariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
So‘nggi 7 yilda sanoat korxonalari qariyb 3 barobar ko‘payib, 13 mingtaga yetgan. Investitsiya loyihalari natijasida 116 mingta ish o‘rni yaratilgan.
Bu yil 10 oyda xorijiy investitsiyalar hajmi 1,5 milliard dollarni, eksport ko‘rsatkichi 910 million dollarni tashkil qildi.
Yig‘ilishda prezident investitsiya, ish o‘rinlari va eksportni ko‘paytirish imkoniyatlarini ta’kidladi.
Yaqinda “Qo‘qon” erkin iqtisodiy zonasi Quvasoy shahri hisobidan 210 gektarga kengaytirildi. Bu hududda umumiy qiymati 1 milliard dollarlik 185 ta loyihani joylashtirib, qariyb 12 mingta ish o‘rni yaratish mumkin. Shuningdek, Qo‘qonda 71 gektarda texnopark tashkil etilishi birinchi bosqichda 900 million dollarlik, 5 ming ishchilik korxonalarga yo‘l ochadi.
Xitoylik ishbilarmonlar bilan 1 milliard dollarlik, Janubiy Koreya bilan 240 million dollarlik investitsiyaviy kelishuvlarga erishilgan. Ularni amalga oshirish uchun viloyat tuman va shaharlarida 1 ming 210 gektarda sanoat zonalari tashkil qilishga zarurat bor. Bo‘lajak korxonalarda 30 ming kishi, jumladan, kambag‘al oila vakillari ish bilan ta’minlanadi.
Tojikiston bilan chegaradagi Beshariq tumanida savdo-logistika markazi qurilishi boshlangan. U, xuddi Termizdagidek, erkin savdo zonasiga aylantirilib, do‘konlar tadbirkorlarga ijaraga beriladi. Buning samarasida viloyat eksporti qo‘shimcha 50 million dollarga, ish o‘rinlari esa 2 mingga ko‘payadi. Shunday majmuani Quvasoy shahrida ham qurish mumkin.
Qishloq xo‘jaligi sohasida Farg‘onada aholi ixtiyorida, yo‘l va dala chetlarida, suv va o‘rmon fondida jami 91 ming gektar yer mavjud bo‘lib, yig‘ilishda ta’kidlanishicha, ulardan unumli foydalanib, mahsulotlarni hamda qayta ishlashni ko‘paytirish zarur.
Masalan, Farg‘ona tumanidagi 15 ta mahallada yiliga 6 ming tonna malina yetishtiriladi. Ularga yaqin hududdan yer berilsa, tadbirkor malinani saqlash, qayta ishlash va qadoqlashni yo‘lga qo‘yib, qo‘shilgan qiymatni 2,5 karra oshirish taklifini bildirgan. Boshqa bir tashabbuskor So‘xdagi o‘rmon yerini ijaraga olib, 800 gektarda kavrak, 50 gektarda za’faron yetishtirmoqchi, deyiladi xabarda.
Oltiariqdagi ikkita nasos stansiyasiga 9 kilometr quvur tortib, quvvatini oshirish orqali 1 ming 400 gektarda intensiv bog‘ qilsa bo‘ladi. Unda qo‘shimcha 55 ming tonna eksportbop meva yetishtiriladi.
Yig‘ilishda Farg‘ona viloyati hokimi shu kabi imkoniyatlarni ishga solish bo‘yicha rejalarini taqdimot qildi. Xususan, kelgusi yilda 3,7 milliard dollar investitsiya olib kelish, eksportni 1,5 milliard dollarga yetkazish mo‘ljallangan. Vazifa — 500 ming fuqaroning bandligini ta’minlash, 22 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish.
Davlat rahbari bu takliflarni takomillashtirib, viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish bo‘yicha qaror tayyorlashga ko‘rsatma berdi. Eksportchilarga barcha qulayliklarni yaratish, bandlikka ko‘maklashib, ishsizlikni kamaytirish zarurligi ta’kidlandi. Hokimlar va boshqa mutasaddilarning bu boradagi mas’uliyatini oshirish shartligi belgilandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3 декабря провёл совещание по мерам социально-экономического развития, улучшения инвестиционного климата и деловой среды в Ферганской области, сообщила пресс-служба главы государства.
За последние семь лет количество промышленных предприятий в регионе увеличилось почти в три раза и достигло 13 тысяч. В результате инвестиционных проектов создано 116 тысяч рабочих мест.
За 10 месяцев с начала года объем иностранных инвестиций в области составил 1,5 млрд долларов, региональный экспорт — 910 млн долларов.
На совещании президент указал на возможности по увеличению инвестиций, рабочих мест и объёма экспорта.
ферганская область
Недавно свободная экономическая зона «Коканд» была расширена на 210 га за счёт города Кувасая. На этой территории можно разместить 185 проектов общей стоимостью 1 млрд долларов и создать около 12 тысяч рабочих мест. Организация технопарка на 71 га в Коканде на первом этапе позволит создать предприятия на сумму 900 млн долларов и 5000 рабочих мест.
С китайскими бизнесменами достигнуты инвестиционные соглашения на 1 млрд долларов, с Южной Кореей — на 240 млн долларов. Для их реализации необходимо создать промышленные зоны в районах и городах области площадью 1210 га. На будущих предприятиях будут трудоустроены 30 тысяч человек, в том числе представители бедных семей.
В Бешарыкском районе начато строительство торгово-логистического центра. Он будет превращён в зону свободной торговли, аналогичную действующей в Термезе, — район находится на границе с Таджикистаном. В результате к экспорту области прибавится 50 млн долларов, а количество рабочих мест увеличится на 2000. Такой комплекс можно построить и в Кувасае.
Что касается сельского хозяйства, в Фергане в распоряжении населения, вдоль дорог и по краям полей, в водном и лесном фондах имеется 91 тысяча га земли, на которых, как отмечалось на совещании, нужно увеличить производство и переработку продукции.
Например, в 15 махаллях Ферганского района ежегодно выращивается 6000 тонн малины. Предприниматель предложил увеличить добавленную стоимость в 2,5 раза, наладив хранение, переработку и упаковку малины, если будет предоставлена земля на близлежащей территории. Другой инициативный предприниматель хочет арендовать лесные угодья в Сохе и выращивать ферулу на 800 га и шафран на 50 га, говорится в сообщении.
Путём прокладки 9 км труб к двум насосным станциям в Алтыарыке и увеличения их мощности можно создать интенсивный сад площадью 1400 га. На этой территории будет выращено дополнительно 55 тысяч тонн экспортоориентированных фруктов.
На совещании хоким Ферганской области представил свои планы по использованию подобных возможностей. В частности, в следующем году планируется привлечь 3,7 млрд долларов инвестиций и довести экспорт до 1,5 млрд долларов. Поставлена задача обеспечить занятость 500 тысяч граждан и вывести из бедности 22 тысячи семей.
Глава государства поручил доработать эти предложения и подготовить постановление по развитию экономики области. Он подчеркнул необходимость создания всех условий для экспортёров, содействия занятости и сокращения безработицы. Глава государства указал на важность повышения ответственности хокимов и других должностных лиц в этом направлении.