Poytaxtdagi ikkita maktabda virusli gepatit bilan kasallanish holatlari qayd etildi, deb xabar qildi Sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi va jamoat salomatligi qo‘mitasining Toshkent shahri bosh boshqarmasi.
Sanepidqo‘mning Mirobod tumani bo‘limi mutaxassislari tomonidan №214 va №65 maktablarda virusli gepatit kasalligi aniqlangani munosabati bilan epidemiologik tekshirish va sanitariya nazorati o‘tkazildi.
Tekshiruv davomida xodimlar quyidagilarni tekshirdi:
• o‘quvchilar va ishchi xodimlarning o‘z vaqtida tibbiy ko‘rikdan o‘tganlik xulosalari;
• shaxsiy gigiyena qoidalariga rioya qilish tartibi;
• maktab binosi va sinfxonalarda joriy tozalik ishlarining olib borilishi, jihozlarning sozligi;
• isitish tizimlari yoqilib foydalanishga topshirilgani;
• hojatxonalarda gigiyena qoidalariga rioya qilinishi, qo‘l yuvish moslamalari va oqova suv tizimining soz holatdaligi.
virusli gepatit, maktabлар, санэпидқўмита
Tekshiruv natijasida maktablarning sanitariya holati talabga javob bermasligi ma’lum bo‘ldi. Aniqlangan kamchiliklar yuzasidan maktab rahbariyatiga nisbatan ma’muriy bayonnoma tuzildi.
Oktabr oxirida Sanepidqo‘m xodimlari gepatit aniqlangan Bektemir tumanidagi 345-maktabda, oktabr oyi boshida shu tumandagi 290-maktabda, shuningdek, Yashnobod tumanidagi 206- va 215-sonli maktablarda tekshiruv o‘tkazgandi. Sentabr oxirida bunday holatlar Yashnobod tumanidagi 149- va 198-maktablarda, undan oldin esa 227-maktabda qayd etilgan.
Virusli gepatit beshta asosiy turga bo‘linadi: A, B (“sariq”), C, D va E. Gepatit A va E ifloslangan suv va oziq-ovqat orqali yuqadi, odatda surunkali bosqichga o‘tmasdan kasallikningo‘'tkir shakllarini keltirib chiqaradi. B, C va D gepatitlari qon va tana suyuqliklari orqali tarqaladi, C ko‘pincha surunkali bo‘lib, sirroz va jigar saratoniga olib keladi. Gepatit D faqat gepatit B borligida yuzaga keladi. Gepatit A va B’ga qarshi samarali vaksinalar, gepatit C’ga qarshi esa zamonaviy davolash usullari mavjud.
O‘zbekistonda B va C gepatitlari keng tarqalgan. Ularga qarshi kurashish SSV faoliyatining ustuvor yo‘nalishlaridan hisoblanadi. 2016-yilda mamlakatda taxminan 2,5 million gepatit B va 1,3 million gepatit C bilan yashaydigan odam borligi aniqlangan.
O‘zbekistonda virusli gepatit tarqalishiga qarshi kurash choralari ko‘rilmoqda. 2021-yilda gepatit C virusiga (GCV) qarshi kurash bo‘yicha milliy dastur ishga tushirilgandi. Uning maqsadi — 2030-yilga kelib respublikada GCV bilan kasallanish darajasini nolga tushirish. Misr bu borada O‘zbekistonga insonparvarlik yordami doirasida virusga qarshi dori vositalari yetkazib berish orqali yordam bermoqda.

В двух школах столицы зарегистрированы случаи вирусного гепатита, сообщило Главное управление Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья по Ташкенту.
Специалисты Миробадского районного отдела Санэпидемкомитета провели эпидемиологическое расследование и санитарный контроль в связи с выявлением случаев вирусного гепатита в школах №214 и №65.
В ходе проверки сотрудники изучили:
- наличие заключений о своевременном прохождении медицинского осмотра учениками и персоналом;
- соблюдение правил личной гигиены;
- проведение текущей уборки в школьном здании и комнатах, исправность оборудования;
- включение и ввод в эксплуатацию системы отопления;
- соблюдение гигиенических правил в туалетах, наличие раковин для мытья рук и состояние системы канализации.
По результатам проверки было установлено, что санитарное состояние школ не соответствует требованиям. В связи с выявленными нарушениями в отношении руководства школ был составлен административный протокол.
В конце октября сотрудники Санэпидкомитета проводили проверку в 345-й школе Бектемирского района, где также был выявлен гепатит, в начале октября — в 290-й школе этого района, а также в школах №206 и №215 Яшнабадского района. В конце сентября такие случаи зарегистрированы в 149-й и 198-й школах Яшнабадского района, а до этого — в 227-й школе.
Вирусные гепатиты делятся на пять основных типов: A, B («желтуха»), C, D и E. Гепатит A и E передаются через загрязнённую воду и пищу, обычно вызывая острые формы болезни без перехода в хроническую стадию. Гепатиты B, C и D распространяются через кровь и биологические жидкости, а C чаще всего становится хроническим, приводя к циррозу и раку печени. Гепатит D возникает только при наличии гепатита B. От гепатитов A и B существуют эффективные вакцины, а для гепатита C — современные методы лечения.
Гепатиты В и С распространены в Узбекистане. Борьба с ними входит в число приоритетных задач Министерства здравоохранения. В 2016 году в стране насчитывалось примерно 2,5 миллиона человек, живущих с гепатитом В, и 1,3 миллиона — с гепатитом С.
В Узбекистане предпринимаются меры по борьбе с распространением вирусных гепатитов. В 2021 году стартовала национальная программа по борьбе с вирусным гепатитом С (ВГС). Её цель — снизить заболеваемость ВГС в республике до нуля к 2030 году. В этом Узбекистану помогает Египет, который в рамках гуманитарной помощи поставляет противовирусные препараты.