Yangi bosh murabbiy bilan shartnoma “1+1” sxemasi bo‘yicha — bir yilga, yana bir yilga uzaytirish imkoniyati bilan tuzilgan. Unga to‘rtta assistent yordam beradi.
“Paxtakor” prezidenti Jahongir Ortiqxo‘jayevning aytishicha, 2022-yilning iyun oyidan buyon jamoani boshqargan Maksim Shatskix endi klub raisining maslahatchisi sifatida ishlaydi.
Ortiqxo‘jayevning ta’kidlashicha, Abbosbek Fayzullayev, Aziz Turg‘unboyev, Hojimat Erkinov kabi ko‘plab tajribali futbolchi va yulduzlar jamoani tark etgan va bu mavsumni yosh futbolchilar bilan o‘tkazishga qaror qilingan. Shatskix yosh futbolchilar bilan chempionatda g‘alaba qozonish qiyin bo‘lishi haqida ogohlantirgan, shuning uchun bu mavsumda bunday vazifa qo‘yilmagandi, dedi klub prezidenti.
Uning ta’kidlashicha, klubning boshqa yosh toifalaridagi barcha to‘rtta yoshlar jamoasi O‘zbekiston chempioniga aylangan.
“Biz buning uchun Maksim Shatskixga minnatdorchilik bildiramiz. Shatskix klubdan ketmadi, bu iste’fo emas. U bosh murabbiy lavozimidan ketdi, lekin direktorlar kengashida mening maslahatchim bo‘lib qolmoqda”, — dedi u.
Jahongir Ortiqxo‘jayevning so‘zlariga ko‘ra, yangi murabbiy oldiga chempionlikni qo‘lga kiritish vazifasi qo‘yilgan. Mutaxassisning shartnomasida ish haqini oshkor qilishni taqiqlovchi band ko‘rsatilgan.
“U qanday bo‘lishidan qat’i nazar, halol ishlashi kerak. Uning ishiga hech kim aralashmasligi kerak. Biz uni o‘zbeklashtirib, bir haftadan keyin choyxonadan chiqolmaydigan qilib qo‘ymasligimiz kerak”, — dedi Ortiqxo‘jayev.
U, shuningdek, jamoaning eng yaxshi hujumchisi Dragan Cheran klubni tark etishini e’lon qildi. 37 yoshli serbiyalik futbolchi 2018-yildan buyon “Paxtakor” safida 151 ta o‘yinda maydonga tushib, 99 ta gol urgan.
“Cheranga maslahatim — faoliyatini yakunlab, murabbiylik bilan shug‘ullanish. U 38 yoshda va u bizning talablarimizga javob bermaydi, shuning uchun keyingi mavsum uchun rejalarimizda yo‘q. Cheranning muxlislar bilan vidolashuvi? Muxlis yo‘q-ku, hammasi bo‘lib 500 nafar odam keladimi yo‘qmi?”, — dedi klub prezidenti.
Bundan tashqari, Jahongir Ortiqxo‘jayev kelgusi yil bahorida “Paxtakor” stadionini rekonstruksiya qilish boshlanishini ma’lum qildi. U FIFA standartlariga muvofiqlashtiriladi.
Pedro Moreyra stadion loyihasi unga yoqganini va jamoaga yangi uslub va g‘oyalarni olib kelishni rejalashtirayotganini aytdi.
“G‘oyalarim va falsafam “Paxtakor”ning qarashlariga to‘g‘ri keldi. Biz har bir o‘yinda g‘alaba uchun ishlaymiz. Maqsadimiz — OFK Chempionlar ligasi elitasiga qaytish. Men o‘z g‘oyalarim bilan jamoaga yordam bermoqchiman. Maydonda hamma narsani o‘yinchilar hal qiladi. Albatta, chempionlik uchun kurashamiz”, — dedi yangi bosh murabbiy.
Joriy yilgi O‘zbekiston chempionati 30-noyabr kuni yakunlandi. Uning g‘olibi tarixda ilk bor Qarshi “Nasaf” jamoasi bo‘lib, 26 o‘yinda 52 ochko jamg‘ardi. Ikkinchi o‘rinni OKMK (47), uchinchi o‘rinni “So‘g‘diyona” (43) egalladi. “Paxtakor” shu vaqtgacha ketma-ket beshta chempionlikni qo‘lga kiritgan bo‘lsa-da, bu mavsum oltinchi o‘rinni egalladi (38).

Ташкентский футбольный клуб «Пахтакор» возглавил португальский специалист Педро Морейра. Об этом стало известно 4 декабря на пресс-конференции, посвящённой дальнейшим планам клуба.
С новым главным тренером заключён контракт по схеме «1+1» — на год с возможностью продления ещё на один год. Ему будут помогать четверо ассистентов.
Президент ФК «Пахтакор» Джахонгир Артыкходжаев сообщил, что Максим Шацких, который тренировал команду с июня 2022 года, теперь будет работать в качестве советника председателя клуба.
Артыкходжаев отметил, что команду покинули многие опытные игроки и звёзды, такие как Аббосбек Файзуллаев, Азиз Тургунбоев, Ходжимат Эркинов, и было решено провести этот сезон с молодыми игроками. Шацких предупреждал, что с молодыми игроками будет сложно выиграть чемпионат, поэтому такая задача не ставилась в этом сезоне, признался президент клуба.
Он указал, что все четыре молодёжные команды в других возрастных группах стали чемпионами Узбекистана.
«Мы благодарим Максима Шацких за это. Шацких не ушёл из клуба, это не отставка. Он ушёл с поста главного тренера, но остаётся моим советником в совете директоров», — заявил он.
По словам Джахонгира Артыкходжаева, перед новым тренером поставлена задача выиграть чемпионат. В контракте специалиста указан пункт, запрещающий разглашать зарплату.
«Какая бы она ни была, он должен заработать её честно. Никто не должен вмешиваться в его работу. И мы не должны превращать его в „узбека“, которого через неделю нельзя будет вытащить из чайханы», — сказал Артыкходжаев.
Он также объявил, что лучший нападающий команды Драган Черан покинет клуб. Этот 37-летний сербский футболист выступал за «Пахтакор» с 2018 года, сыграл в 151 матче и забил 99 голов.
«Мой совет Черану — завершить карьеру и заняться тренерской работой. Ему 38 лет, и он не соответствует нашим требованиям, поэтому в планах на следующий сезон его нет. Прощание Черана с болельщиками? Всего 500 человек ходят на футбол», — отметил президент клуба.
Кроме того, Джахонгир Артыкходжаев сообщил, что весной следующего года начнётся реконструкция стадиона «Пахтакор». Он будет приведён в соответствие со стандартами ФИФА.
Педро Морейра заявил, что проект стадиона ему понравился, и он планирует привнести в команду новый стиль и идеи.
«Мои идеи и философия совпали с видением „Пахтакора“. Мы будем работать над победой в каждом матче. Наша цель — вернуться в элиту Лиги чемпионов АФК. Я хочу помочь команде своими идеями. На поле всё решают игроки. Конечно, мы будем бороться за чемпионство», — сказал новый главный тренер.
В этом сезоне чемпионат Узбекистана завершился 30 ноября. Его победителем впервые в истории стал каршинский «Насаф», набрав в 26 матчах 52 очка. Второе место занял АГМК (47), третье — «Навбахор» (43). «Пахтакор» расположился на шестом месте (38), хотя до этого выиграл пять чемпионатов подряд.
Педро Морейра в основном работал помощником тренера Паулу Фонсеки в таких клубах, как «Порту», «Брага», «Шахтёр Донецк», «Рома». С 2022 года начал самостоятельную тренерскую карьеру в португальском «Торренси» во второй лиге чемпионата Португалии.