155 daqiqa — seshanba kuni kechqurun Koreya Respublikasi prezidenti Yun Sok Yol tomonidan harbiy holat e’lon qilinishi va Milliy Assambleya (parlament) tomonidan uni bekor qilish uchun ovoz berish o‘rtasida xuddi shuncha vaqt o‘tdi.
Seulda harbiy holat e’lon qilingandan so‘ng, sovuq bo‘lishiga qaramay, odamlar, asosan, prezidentning iste’fosini talab qilib, parlament oldida yig‘ila boshladi. Ular binoga maxsus kuchlarni kiritmaslikka harakat qildi. Maxsus kuchlar binoga kirdi, ammo deputatlarga o‘z faoliyatini amalga oshirishga to‘sqinlik qilmadi.
Ovoz berishdan ko‘p o‘tmay, prezident ertalab harbiy holatni bekor qilgan hukumat yig‘ilishini chaqirdi. Keyin butun prezident apparatini iste’foga chiqardi. Ushbu maqola yozilayotgan paytda parlamentga prezident impichmenti to‘g‘risidagi qonun loyihasi kiritilgan edi. Ovoz berish 6−7-dekabr kunlari bo‘lib o‘tadi.
Davlat rahbarining konstitutsiyaviy tartibni “Shimoliy Koreya kommunistik kuchlari”dan himoya qilish bahonasida qabul qilgan kutilmagan qarori millatni hayratda qoldirdi va u qonuniy qabul qilinganmi yoki yo‘qmi degan ko‘plab savollarni keltirib chiqardi. So‘nggi marta harbiy holat 1979-yilda — Koreya “iqtisodiy mo‘’jizasi” me’morlaridan biri va ommaviy qatag‘onlar o‘tkazilgan diktator, o‘sha paytdagi prezident Pak Chonxi o‘ldirilganidan keyin e’lon qilingan.
Ma’lumotlarni nazorat qilish mumkin bo‘lgan 45 yil oldingi voqealardan farqli o‘laroq, hozirgi voqealar real vaqt rejimida yoritildi, deb yozadi Yonhap agentligi. Nafaqat jurnalistlar, balki yuzlab odamlar parlament oldidagi maydondan to‘g‘ridan-to‘g‘ri translyatsiyalarni olib bordi, siyosatchilar esa oddiy fuqarolar kirishi qiyin bo‘lgan binoning ichkarisidan eshittirishlarni namoyish etdi. Butun Seul bo‘ylab o‘rnatilgan ko‘cha kuzatuv kameralari uzluksiz efirga uzatishni davom ettirdi.
“Aynan jamoatchilik tunda sodir bo‘lgan voqealarni diqqat bilan kuzatgani, tahlilchilarning fikriga ko‘ra, harbiy holat jiddiy mojarolarsiz bekor qilinishiga yordam berdi”, — deb yozadi agentlik.
“Harbiy holat to‘g‘risidagi qaror qanchalik puxta tayyorlangani haqida ko‘plab savollar mavjud, ammo vaziyatning tezda hal etilgani voqealarni butun millat kuzatgani bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin”, — dedi Seul milliy universiteti sotsiologiya professori Kim Bek-Yon.
O‘zbekistonning Seuldagi elchixonasi bir kun avval vatandoshlarni “shakllanayotgan ichki siyosiy vaziyatni hisobga olgan holda” ehtiyot bo‘lishga, odamlar gavjum joylarga bormaslikka, turli miting va namoyishlarda qatnashmaslikka chaqirgandi.
Hozir Koreya Respublikasi poytaxtida vaziyat tinch. Parlament binosi oldida namoyish davom etmoqda. Odamlar prezidentni iste’foga chiqishga chaqiruvchi plakatlarni ushlab turibdi. Politsiya namoyishchilarga xalaqit bermasdan tartibni saqlamoqda, deydi shahardagi “Gazeta.uz” suhbatdoshlari. Shu bilan birga, shaharda prezidentni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan namoyishlar ham bo‘lib o‘tmoqda. Quyida Seuldan olingan suratlarni e’lon qilamiz.

155 минут — именно столько времени прошло между объявлением президентом Республики Корея Юн Сок Ёлем поздно вечером во вторник военного положения и голосованием Национального собрания (парламента) за его отмену.
Сразу после объявления военного положения в Сеуле у парламента, несмотря на мороз, начали собираться люди, в основном с требованиями отставки президента. Они пытались не пустить спецназ в здание. Спецназ вошёл в здание, но не стал препятствовать депутатам осуществлять свою деятельность.
Вскоре после голосования президент созвал заседание правительства, которое к утру отменило военное положение. Затем в отставку подал весь аппарат президента. В Национальное собрание был внесён законопроект об импичменте президенту.
Неожиданное решение главы государства, принятое под предлогом защиты конституционного порядка от «северокорейских коммунистических сил», шокировало нацию и вызвало много вопросов в том, законно ли оно было принято. В последний раз военное положение объявлялось в 1979 году — после убийства тогдашнего президента Пак Чонхи, одного из архитекторов корейского «экономического чуда» и диктатора, при котором осуществлялись массовые репрессии.
В отличие от событий 45-летней давности, когда информацию можно было контролировать, нынешние события освещались в режиме реального времени, пишет агентство Рёнхап. Не только журналисты, но и сотни людей вели прямые трансляции с площади перед парламентом, а политики вели трансляцию изнутри здания, куда обычным гражданам сложно попасть. Уличные камеры видеонаблюдения, установленные по всему Сеулу, продолжали вести трансляцию без перерыва.
«Именно то, что общественность пристально следила за происходящим ночью, по мнению аналитиков, способствовало тому, что военное положение было отменено без серьёзных конфликтов», — пишет агентство.
«Есть много вопросов к тому, насколько тщательно было подготовлено решение о военном положении, но факт того, что ситуация быстро разрешилась, может быть связан с тем, что за событиями наблюдала вся нация», — сказал профессор социологии Сеульского национального университета Ким Бэк-Ён.
Посольство Узбекистана в Сеуле накануне призвало сограждан «с учётом складывающейся внутренней политической ситуации» быть осторожными, не посещать людные места и не участвовать в разных митингах и демонстрациях.
Сейчас в столице Республики Корея ситуация спокойная. Перед зданием парламента продолжается демонстрация. Люди держат плакаты с призывами к президенту уйти в отставку. Полиция охраняет порядок, не мешая демонстрантам, рассказывают собеседники «Газеты.uz» в городе. Одновременно в городе проходит демонстрация в поддержку президента. Публикуем фотографии, снятые в Сеуле прямо сейчас.