Iqlim o‘zgarishlarining salbiy ta’siri va an’anaviy energiya manbalari taqchilligi yaqqol sezilayotgan hozirgi sharoitda tinch atom hayot sifatini oshirish va milliy taraqqiyot strategiyalarini amalga oshirishda muhim muqobil yechim hisoblanadi.
Bu haqda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqandda bo‘lib o‘tayotgan ««Islom hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlarning barqaror rivojlanishi uchun atom energiyasidan tinchlik maqsadlarida foydalanish istiqbollari: xalqaro va milliy tajriba» xalqaro konferensiyasi ishtirokchilariga yo‘llagan murojaatida ta’kidladi.
Davlat rahbarining murojaatini uning matbuot kotibi Sherzod Asadov o‘qib eshittirdi. Forumda Xalqaro atom energiyasi agentligi (MAGATE) bosh direktori Rafael Grossi ham ishtirok etdi.
Prezident o‘tgan yili Dubay shahrida o‘tkazilgan COP28 Iqlim sammitida ko‘plab mamlakatlar yetakchilarining atrof-muhitga uglevodorod energetikasi manbalari salbiy ta’sirini keskin kamaytirish maqsadida 2050-yilga qadar atom elektr energetikasi quvvatlarini uch barobarga oshirish bo‘yicha erishgan muhim kelishuvlari bejiz emasligini ta’kidladi.
«Mamlakatni ishonchli, xavfsiz, iqtisodiy samarador va ekologik toza energiya manbalari bilan ta’minlash — Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarda ustuvor yo‘nalishlardan biri sifatida yetakchi o‘rin egallab kelmoqda», — dedi prezident.
Sohaning huquqiy-institutsional asosini mustahkamlash uchun Milliy agentlik tashkil etildi, Atom energiyasidan tinchlik maqsadlarida foydalanish haqidagi qonun, Atom energiyasini rivojlantirish bo‘yicha uzoq muddatli konsepsiya, kadrlar salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan strategiya qabul qilindi. Soha uchun yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash tizimi joriy etildi.
«Yurtimiz jahonda birinchilardan bo‘lib, xalqaro talab va standartlarga muvofiq, kichik quvvatli atom elektr stansiyalarini barpo etishga kirishdi. Biz ushbu loyihalarni, bundan tashqari, sog‘liqni saqlash va qator ilmiy dasturlarni muvaffaqiyatli amalga oshirishda MAGATEni o‘zimiz uchun muhim sherik deb bilamiz», deya ta’kidladi davlat rahbari.
Hech shubhasiz, atom energiyasi bo‘yicha ilg‘or texnologiyalarning joriy etilishi mamlakatimiz taraqqiyotiga kuchli turtki beradi hamda yangi ilmiy-texnologik ishlanmalar va innovatsion iqtisodiyotga o‘tish uchun imkon yaratadi, deya qo‘shimcha qildi u.
Keltirilishicha, konferensiya kun tartibiga sohadagi faoliyatni MAGATE bilan muvofiqlashtirgan holda AESlar barpo etish, ularning xavfsizligini ta’minlash, yadro texnologiyalarini rivojlantirishning ekologik jihatlari kabi o‘ta dolzarb masalalar kiritilgan. Shuningdek, innovatsiyalar, yadroviy tibbiyot, sohada ta’limni rivojlantirish va malakali kadrlar tayyorlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratiladi.
«O‘zbekiston barcha xorijiy hamkorlar bilan ushbu ustuvor yo‘nalishda yaqin hamkorlik qilishga doim tayyor», — deya tabrik yo‘lladi prezident.

В современных условиях, когда всё более очевидно проявляются негативные последствия изменения климата и нехватки традиционных источников энергии, мирное использование атомной энергии становится важнейшим альтернативным решением в целях улучшения качества жизни и реализации национальных стратегий развития.
Об этом в послании участникам международной конференции «Перспективы мирного использования ядерной энергии в целях устойчивого развития государств-членов Организации исламского сотрудничества: международный и национальный опыт» в Самарканде заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Послание главы государства зачитал его пресс-секретарь Шерзод Асадов. В форуме принимает участие генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси.
Шавкат Мирзиёев отметил, что «на климатическом саммите COP28, прошедшем в прошлом году в Дубае, лидеры многих стран достигли ряда договорённостей об увеличении к 2050 году мощностей атомной энергии в 3 раза, что позволит резко снизить негативное воздействие углеводородных источников энергии на окружающую среду».
«Использование надёжных, безопасных, экономически эффективных и экологически чистых источников энергии — один из главных приоритетов масштабных реформ, проводимых в Новом Узбекистане», — заявил президент.
Для укрепления правовой и институциональной базы этой отрасли в стране было образовано профильное агентство, приняты закон «Об использовании атомной энергии в мирных целях», долгосрочная Концепция развития атомной энергетики и стратегия, направленная на усиление кадрового потенциала сферы.
«Наша страна одной из первых в мире начала строительство малых атомных электростанций в соответствии с международными требованиями и стандартами. Мы рассматриваем МАГАТЭ в качестве важного партнёра в успешной реализации этих проектов, а также ряда программ в области науки и здравоохранения», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
«Несомненно, внедрение передовых технологий атомной энергетики даст дополнительный импульс развитию нашей страны, созданию новых научно-технических разработок и переходу к инновационной экономике», — отметил он.
В повестку дня конференции включены такие вопросы, как строительство атомных электростанций, обеспечение их безопасности и экологические аспекты развития ядерных технологий, реализуемых в координации с МАГАТЭ, инновации, ядерная медицина, развитие образования и подготовка квалифицированных кадров для атомной отрасли.
«Узбекистан всегда готов к тесному взаимодействию со всеми зарубежными партнёрами в этом приоритетном направлении», — отметил в своём послании президент.