O‘zbekiston inson huquqlari «Ezgulik» jamiyati Fransiya Respublikasining «Ozodlik, tenglik, birodarlik» xalqaro mukofoti bilan taqdirlandi. Bu haqda 4-dekabr kuni Fransiya Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha Milliy maslahat komissiyasi xabar berdi.
«G‘olib loyiha Rossiyada istiqomat qilayotgan o‘zbekistonlik ishchilar va mahbuslarning Rossiya armiyasiga majburiy safarbar etilishi to‘g‘risida O‘zbekiston fuqarolarini xabardor qilishga qaratilgan», — deyiladi komissiya xabarida.
Fransiya Respublikasining Inson huquqlari bo‘yicha «Ozodlik, tenglik, birodarlik» mukofoti 1988-yilda CNCDH tashabbusi bilan yaratilgan. Ushbu mukofotning maqsadi butun dunyoda inson huquqlarini ilgari surish va himoya qilishda fuqarolik jamiyatining asosiy rolini tan olishdir.
Mazkur mukofot dunyoning 5 nafar fuqarolik jamiyati tashkilotiga beriladi. Bu galgi g‘oliblar orasida «Ezgulik» bilan birga Kamerundagi Mandela markazi, Gaitidagi Citizens tashkiloti, Kolumbiyaning Ludirlena PÉREZ CARVAJAL tashkiloti va Suriyadagi Caesar tashkilotlari bor.
Taqdimot marosimi shu yilning 10-dekabr — Inson huquqlari kunida Parijda o‘tkaziladi. Mukofot Fransiya Respublikasi bosh vaziri tomonidan «Ezgulik» jamiyati rahbari Abdurahmon Tashanovga topshiriladi.
O‘zbekiston inson huquqlari «Ezgulik» jamiyati 2002-yilda tashkil etilgan. Jamiyat O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish va demokratik qadriyatlarni rivojlantirishga qaratilgan nodavlat tashkilotdir. Ushbu jamiyat inson huquqlarini buzish holatlarini kuzatish, tahlil qilish va bartaraf etish bilan shug‘ullanadi.

Human rights society Ezgulik was awarded the Liberty, Equality, Fraternity international prize by the French Republic, the French National Consultative Commission on Human Rights announced on 4 December.
The prize, established in 1988, aims to acknowledge the essential role of civil society in promoting and protecting human rights worldwide. Each year, the award is presented to five laureates from around the world, each receiving a monetary prize of €14,000. This year’s theme focused on “protecting the human rights of civilians in any situation involving armed conflict”.
abdurakhmon tashanov, ezgulik, human rights
Alongside Ezgulik, this year’s winners include the Mandela center in Cameroon, the Citizens organization in Haiti, Ludirlena PÉREZ CARVAJAL’s organization in Colombia and the Caesar organization in Syria.
The awarding ceremony will take place on 10 December, Human Rights Day, in Paris. The award will be presented to the head of the Ezgulik society Abdurahmon Tashanov.
Founded in 2002, Ezgulik is the only independent human rights organization officially registered in Uzbekistan. The awarded project aims to raise awareness among civilians about the dangers of Uzbekistani labor migrants and prisoners in Russia being forcibly recruited to participate in armed conflicts.
The organization’s core mission is to protect human rights and interests while gathering, analyzing and disseminating information in the sphere of human rights.