O‘zbekiston inson huquqlari «Ezgulik» jamiyati Fransiya Respublikasining «Ozodlik, tenglik, birodarlik» xalqaro mukofoti bilan taqdirlandi. Bu haqda 4-dekabr kuni Fransiya Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha Milliy maslahat komissiyasi xabar berdi.
«G‘olib loyiha Rossiyada istiqomat qilayotgan o‘zbekistonlik ishchilar va mahbuslarning Rossiya armiyasiga majburiy safarbar etilishi to‘g‘risida O‘zbekiston fuqarolarini xabardor qilishga qaratilgan», — deyiladi komissiya xabarida.
Fransiya Respublikasining Inson huquqlari bo‘yicha «Ozodlik, tenglik, birodarlik» mukofoti 1988-yilda CNCDH tashabbusi bilan yaratilgan. Ushbu mukofotning maqsadi butun dunyoda inson huquqlarini ilgari surish va himoya qilishda fuqarolik jamiyatining asosiy rolini tan olishdir.
Mazkur mukofot dunyoning 5 nafar fuqarolik jamiyati tashkilotiga beriladi. Bu galgi g‘oliblar orasida «Ezgulik» bilan birga Kamerundagi Mandela markazi, Gaitidagi Citizens tashkiloti, Kolumbiyaning Ludirlena PÉREZ CARVAJAL tashkiloti va Suriyadagi Caesar tashkilotlari bor.
Taqdimot marosimi shu yilning 10-dekabr — Inson huquqlari kunida Parijda o‘tkaziladi. Mukofot Fransiya Respublikasi bosh vaziri tomonidan «Ezgulik» jamiyati rahbari Abdurahmon Tashanovga topshiriladi.
O‘zbekiston inson huquqlari «Ezgulik» jamiyati 2002-yilda tashkil etilgan. Jamiyat O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish va demokratik qadriyatlarni rivojlantirishga qaratilgan nodavlat tashkilotdir. Ushbu jamiyat inson huquqlarini buzish holatlarini kuzatish, tahlil qilish va bartaraf etish bilan shug‘ullanadi.

Общество прав человека Узбекистана «Эзгулик» получило международную премию Франции «Свобода, равенство, братство». Об этом 4 декабря сообщила Национальная консультативная комиссия по правам человека Франции (CNCDH).
Эта награда была учреждена в 1988 году по инициативе CNCDH. Целью премии является признание ключевой роли гражданского общества в продвижении и защите прав человека во всём мире.
Ежегодно награда вручается пяти лауреатам по всему миру, каждый из которых получает денежное вознаграждение в размере 14 тысяч евро. Тема премии в этом году была связана с «защитой прав человека гражданских лиц в любой ситуации, связанной с вооружённым конфликтом».
В этом году среди победителей, помимо «Эзгулик», значатся Центр «Манделла» из Камеруна, организация Citizens с Гаити, организация Ludirlena PÉREZ CARVAJAL из Колумбии и сирийская организация Caesar.
Церемония награждения состоится в Париже 10 декабря, в День прав человека. Премия будет вручена председателю общества «Эзгулик» Абдурахмону Ташанову лично премьер-министром Франции.
Общество «Эзгулик» основано в 2002 году. Это единственная независимая правозащитная организация, зарегистрированная в Узбекистане. Проект, который получил награду, направлен на информирование гражданского населения об опасности насильственного привлечения узбекистанских трудовых мигрантов и заключённых в России к участию в вооружённых конфликтах.
Основной миссией организации является защита прав человека и его интересов, а также сбор, анализ и распространение информации в области прав человека.