Rubob yasash va chalish san’ati YUNESKOning Insoniyat nomoddiy madaniy merosi reprezentativ ro‘yxatiga kiritildi. Qaror 4-dekabr kuni Paragvay poytaxti Asunson shahrida YUNESKOning Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish bo‘yicha hukumatlararo qo‘mitasining 19-sessiyasida ma’qullandi.
«Dunyo» xabariga ko‘ra, O‘zbekiston Tojikiston, Afg‘oniston va Eron bilan birgalikda nomzodlik tashabbusi bilan chiqqan.
Bu yerda va undan keyin — nominatsiyaga ilova qilingan suratlar.Bu yerda va undan keyin — nominatsiyaga ilova qilingan suratlar.
Qo‘mita qarorida rubob Markaziy, Janubiy va Janubi-g‘arbiy Osiyodagi eng qadimgi musiqa asboblaridan biri ekanligi ta’kidlangan.
rubob, yunesko
Bu san’at madaniy va ijtimoiy birdamlikni, madaniy almashinuv va hamjihatlikni rivojlantirishga, shuningdek, ta’lim, gender tenglik va barqaror taraqqiyotga hissa qo‘shishi alohida qayd etilgan.
Rubob yasash va chalish san’ati O‘zbekiston tashabbusi bilan YUNESKOning Reprezentativ ro‘yxatiga kiritilgan insoniyatning nomoddiy madaniy merosi 16-elementi bo‘ldi.
Joriy sessiya davomida YUNESKOning Butunjahon madaniy va tabiiy merosini muhofaza qilish to‘g‘risidagi konvensiyasiga a’zo 183 ta davlatni ifodalovchi Qo‘mitaning 24 ta a’zo davlati konvensiya ro‘yxatlariga kiritish uchun taqdim etilgan 63 ta arizani ko‘rib chiqadi:
• Insoniyat nomoddiy madaniy merosining Reprezentativ ro‘yxatiga kiritish uchun 58 ta ariza (shu jumladan, boshqa davlatlarning buyurtmanomalari bo‘yicha ro‘yxatga ilgari kiritilgan elementlarni kengaytirish uchun 5 ta ariza);
• Muddatli muhofazaga muhtoj nomoddiy madaniy meros ro‘yxatiga kiritish uchun 2 ta ariza;
• Nomoddiy madaniy merosni saqlash bo‘yicha ilg‘or tajribalar reestriga kiritish uchun 3 ta talabnoma.
Elementlar Muddatli muhofazaga muhtoj nomoddiy madaniy meros ro‘yxatiga kiritilgandan so‘ng amalga oshirilgan muhofaza choralarining ijobiy natijalari munosabati bilan Qo‘mita, shuningdek, Muddatli muhofazaga muhtoj nomoddiy madaniy meros ro‘yxati elementlarini Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi reprezentativ ro‘yxatiga o‘tkazish uchun 3 ta talabnomani ko‘rib chiqadi. Ro‘yxat YUNESKO saytida mavjud.
Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi Reprezentativ ro‘yxatiga kiritish uchun berilgan arizalar orasida Navro‘z bayrami ham bor. Arizalar Ozarbayjon, Afg‘oniston, Hindiston, Iroq, Eron, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, O‘zbekiston, Pokiston, Tojikiston, Turkiya, Turkmaniston va Mo‘g‘ulistondan topshirilgan.
2023-yilda YUNESKOning Insoniyat nomoddiy madaniy merosi reprezentativ ro‘yxatiga O‘zbekistonning uchta ijtimoiy-madaniy nominatsiyasi — tazkira, iftorlik va kulolchilikning badiiy bezagi, 2022-yilda ipakchilik va Xoja Nasriddin latifalari kiritildi.

Искусство изготовления и игры на рубабе включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО. Решение было одобрено 4 декабря на 19-й сессии Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО в столице Парагвая Асунсьоне.
Как сообщает «Дунё», номинация была инициирована Узбекистаном совместно с Таджикистаном, Афганистаном и Ираном.
В решении комитета отмечено, что рубаб является одним из древнейших музыкальных инструментов Центральной, Южной и Юго-Западной Азии.
Подчёркнуто, что это искусство способствует культурной и социальной сплочённости, развитию культурных обменов и солидарности, а также вносит вклад в образование, гендерное равенство и устойчивое развитие.
Искусство изготовления и игры на рубабе стало 16-м элементом нематериального культурного наследия человечества, включённым в Репрезентативный список ЮНЕСКО по инициативе Узбекистана.
В ходе текущей сессии 24 государства-члена комитета, представляющие 183 государства-участника Конвенции ЮНЕСКО об охране всемирного культурного и природного наследия, рассмотрят 63 заявки на включение в списки конвенции:
- 58 заявок на включение в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества (включая 5 запросов на расширение элементов, ранее включённых в список по заявкам других государств);
- 2 заявки на включение в Список нематериального культурного наследия, нуждающегося в срочной охране;
- 3 заявки на включение в Реестр передового опыта по сохранению нематериального культурного наследия.
В связи с положительными результатами мер по охране, осуществлённых после включения элементов в Список нематериального культурного наследия, нуждающегося в срочной охране, комитет также рассмотрит 3 заявки на переход элементов из Списка нематериального культурного наследия, нуждающегося в срочной охране, в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества. Список доступен на сайте ЮНЕСКО.
В 2023 году в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО были внесены три социокультурные номинации Узбекистана — художественная оформление текста тазхиб, ифтар и керамика, в 2022 году — шелководство и пересказ притчей о Ходже Насреддине.