Prezident 6-dekabr kuni Bo‘stonliq tumanida qurilayotgan kapsula shaklidagi uylardan iborat dam olish maskanini borib ko‘rdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
“Oynavand kapsula uylarning o‘ziga xos tomoni — ular yengil, ko‘chma, kamxarj. Katta qurilish qilinmasligi bois tabiatga ham ziyon yetkazmaydi”, — deyiladi xabarda. Majmua, shuningdek, restoranlar, dor yo‘llari va chang‘i uchish maydonlarini o‘z ichiga oladi.
Davlat rahbari bunday uylarni Baxmal, Shahrisabz, Boysun kabi boshqa turizm maskanlarida ham o‘rnatish sayyohlar e’tiborini tortishi va bu hududlarga qiziqishni oshirishi mumkinligini ta’kidladi.

Президент Узбекистана посетил создаваемый в Бостанлыкском районе рекреационный комплекс, состоящий из капсульных домов, сообщила пресс-служба главы государства.
«Особенность капсульных домов заключается в их лёгкости, мобильности и экономичности. Благодаря отсутствию масштабного строительства эти дома минимально воздействуют на окружающую среду», — говорится в сообщении. В комплексе также построят рестораны, канатные дороги и горнолыжные трассы.
Президент отметил, что установка подобных капсульных домов в других туристических локациях, таких как Бахмаль, Шахрисабз и Байсун, сможет привлечь ещё больше туристов и повысить интерес к этим районам.