Fransiya prezidenti Emmanuel Makron 5-dekabr kuni kechqurun Mishel Barne hukumatiga bildirilgan ishonchsizlik votumi va iste’fosidan so‘ng xalqqa teleko‘rsatuv orqali murojaat qildi. U “yaqin kunlarda” yangi bosh vazir tayinlashga va’da berdi, deb xabar qildi Le Monde va Reuters.
Makron siyosiy inqiroz uchun javobgarlikni tan olishdan bosh tortdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘ta o‘ng va so‘l partiyalar hukumatni ag‘darish uchun “aksilrespublika fronti”ga birlashgan. “Ular tartibsizlikni tanladi, — deya qo‘shimcha qildi u. — Men boshqalarning mas’uliyatsizligini zimmamga olmayman”.
Makron, shuningdek, unga qarshilarning iste’foga chiqish chaqiriqlarini rad etdi va 2027-yilgacha o‘z lavozimida qolishini aytdi. “Siz menga bergan mandat besh yilga mo‘ljallangan va men uni oxirigacha bajaraman”, — dedi u.
Fransiya rahbarining ta’kidlashicha, yangi bosh vazirga “umumiy manfaatlarni aks ettirgan hukumatni shakllantirish topshiriladi”. Uning ustuvor yo‘nalishi 2025-yil uchun budjet to‘g‘risidagi qonunni qabul qilish bo‘ladi.
Avvalroq Makron Barnening iste’fosini qabul qilgan, biroq sobiq bosh vazir va uning vazirlaridan “yangi hukumat tayinlangunga qadar joriy ishlar uchun javob berishni” davom ettirishni so‘ragandi.
- 4-dekabr kuni Fransiya Milliy majlisi (parlament quyi palatasi) 1962-yildan beri birinchi marta bosh vazir hukumatiga ishonchsizlik votumi uchun ovoz berdi. U o‘z lavozimida bor-yo‘g‘i uch oy ishladi.
- Ovozga ishonchsizlik votumi masalasini so‘l “Yangi xalq fronti” koalitsiyasi va o‘ta o‘ng “Milliy birlashuv” partiyasi olib chiqdi. Barnening parlament bilan kelishmasdan 2025-yil uchun ijtimoiy sug‘urta budjetini tasdiqlash qarori bunga sabab bo‘ldi. Buning uchun u Konstitutsiyaning 49.3-moddasini qo‘lladi, bu qonunni parlamentni chetlab o‘tishga imkon beradi, lekin hukumat ishonchsizlik votumiga bardosh bera olsagina.
- Makron 5-sentabr kuni 73 yoshli Barneni mamlakat bosh vaziri lavozimiga tayinlagandi. Bundan ikki oy oldin Fransiyada navbatdan tashqari parlament saylovlari bo‘lib o‘tgan. Ularda birinchi o‘rinni “Yangi xalq fronti” so‘l partiyalar koalitsiyasi egallagan, u Milliy majlisda 577 o‘rindan 82 o‘rinni olgan. Ikkinchi o‘rinni Makronning “Birgalikda” markazchilar koalitsiyasi egallagan. Marin Le Pen boshchiligidagi “Milliy birlashuv” boshchiligidagi o‘ta o‘ng partiyalar koalitsiyasi 143 ta o‘rinni qo‘lga kiritgan.

Президент Франции Эммануэль Макрон вечером 5 декабря выступил с телеобращением к нации после вотума недоверия и отставки правительства Мишеля Барнье. Он пообещал назначить нового премьер-министра «в ближайшие дни», сообщают Le Monde и Reuters.
Макрон, чьё решение провести в июле досрочные выборы парламента привело к тому, что ни у одной из партий нет явного большинства, отказался признать ответственность за политический кризис. По его словам, крайне правые и левые партии объединились в «антиреспубликанский фронт», чтобы свергнуть правительство.
«Они выбрали беспорядок, — добавил он. — Я не буду брать на себя безответственность других людей».
Макрон также отверг призывы оппонентов уйти в отставку и заявил, что останется на своём посту до конца срока — в 2027 году. «Мандат, который вы мне дали, рассчитан на пять лет, и я буду выполнять его до самого конца», — сказал он.
Новому премьер-министру, подчеркнул глава Франции, «будет поручено сформировать правительство общих интересов». Его приоритетом будет принятие закона о бюджете на 2025 года.
Ранее в тот же день Макрон принял отставку Барнье, но попросил экс-премьера и его министров продолжить «отвечать за текущие дела до назначения нового правительства».
• 4 декабря Национальное собрание (нижняя палата парламента) Франции впервые с 1962 года проголосовало за вотум недоверия правительству премьер-министра Мишеля Барнье. Он проработал на своём посту всего три месяца.
• Вопрос вотума недоверия на голосование вынесла левая коалиция «Новый народный фронт» и крайне правая партия «Национальное объединение». Поводом стало решение Барнье утвердить бюджет социального страхования на 2025 год без согласования с парламентом из-за отсутствия поддержки депутатов. Для этого он применил статью 49.3 Конституции, которая позволяет принимать закон в обход парламента, но только если правительство выдержит вотум недоверия.
• Макрон назначил 73-летнего Барнье на должность премьер-министра страны 5 сентября. За два месяца до этого во Франции прошли внеочередные парламентские выборы. Первое место на них заняла коалиция левых партий «Новый народный фронт» (NFP), получившая 82 места из 577 в Национальном собрании. Второй стала центристская коалиция «Вместе» Макрона со 168 местами. Коалиция крайне правых партий во главе с «Национальным объединением» Марин Ле Пен заняла 143 места.