Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-dekabr kuni Bo‘stonliq tumaniga tashrifi chog‘ida “Ugam-1” kichik gidroelektr stansiyasini ko‘zdan kechirdi, deb xabar berdi davlat rahbari matbuot xizmati.
Xabarda ta’kidlanishicha, GESlar umumiy tarmoqqa ulanmasdan har bir hudud va mahalla kesimida elektr bilan ta’minlay oladi. Olinadigan elektr tannarxi ham boshqa manbalarga nisbatan ancha arzon.
Shu bois so‘nggi yillarda 630 million dollarlik investitsiyalar hisobidan quvvati 400 megavattdan ortiq yangi GESlar qurilib, ularning umumiy quvvati 2,2 gigavattga yetkazildi.
Toshkent viloyatida umumiy quvvati 1 ming 330 megavatt bo‘lgan 25 ta gidroelektr stansiyasi mavjud. Bu respublikamizdagi jami gidroenergetika quvvatining 60 foiziga tengdir. Bugungi kunda qiymati 880 million dollar va quvvati 340 megavatt bo‘lgan yana 4 ta GES qurilmoqda. Shuningdek, 2028-yilgacha viloyatda umumiy quvvati qariyb 2 ming 400 megavatt bo‘lgan, 4 milliard 800 million dollarlik 23 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan.
“Ugam-1” kichik GESning quvvati 1,48 MVt bo‘lib, yiliga 11,8 million kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkonini beradi.
Loyihani amalga oshirish natijasida hududdagi Chorbog‘, Xumson va Ugam mahallalardagi 5 mingta xonadon hamda turizm va dam olish maskanlari uzluksiz elektr energiya bilan ta’minlanadi. Yiliga qariyb 4 million metr kub gaz tejaladi.
Hozircha Ugam daryosida har biri yiliga 200 milliard so‘m daromad keltiruvchi ikkita kichik GES qurilgan. Qayd etilishicha, suv oqimidan takror-takror foydalanish orqali bunday stansiyalar sonini o‘ntagacha yetkazish mumkin. “Bu bilan nafaqat energetika masalasi hal bo‘ladi, balki hudud infratuzilmasi ham yaxshilanadi. Tadbirkorlik, qishloq xo‘jaligi korxonalari paydo bo‘ladi”, — deyiladi xabarda.
Prezidentga boshqa hududlarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyihalar haqida ham ma’lumot berildi.
Sohaga xorijiy investitsiya va xususiy sektorni jalb qilib, 2030-yilga qadar jami quvvatlarni 6 ming megavattga yetkazish belgilangan. Buning uchun huquqiy, iqtisodiy sharoitlar yaratilgan. Jumladan, mamlakat bo‘yicha ikki mingtagacha mikro va kichik GESlar qurish imkoniyati mavjud.

В ходе посещения Бостанлыкского района президент Шавкат Мирзиёев осмотрел малую гидроэлектростанцию «Угам-1», сообщила пресс-служба главы государства.
Как отмечается в сообщении, гидроэлектростанции способны обеспечивать электричеством отдельные районы и махалли, не подключаясь к общей сети. Себестоимость получаемой энергии значительно ниже по сравнению с другими источниками.
За последние годы благодаря инвестициям в размере 630 млн долларов были построены новые ГЭС мощностью более 400 МВт, а их общая мощность достигла 2,2 ГВт.
В Ташкентской области функционируют 25 гидроэлектростанций общей мощностью 1330 МВт, что составляет 60% всей гидроэнергетической мощности страны. В настоящее время ведётся строительство ещё четырёх ГЭС общей мощностью 340 МВт и стоимостью 880 млн долларов. До 2028 года планируется реализация 23 проектов общей мощностью около 2400 МВт на сумму 4,8 млрд долларов.
Мощность малой ГЭС «Угам-1» составляет 1,48 МВт, что позволяет ежегодно производить 11,8 миллиона киловатт-часов электроэнергии.
Реализация этого проекта обеспечит бесперебойное электроснабжение 5000 домохозяйств, а также туристических и рекреационных объектов в махаллях Чорбог, Хумсан и Угам. Ежегодно будет экономиться около 4 миллионов кубометров газа.
Сейчас на реке Угам построены две малые ГЭС, каждая из которых приносит доход в размере 200 млрд сумов в год. Было отмечено, что за счёт повторного использования водного потока число таких станций можно увеличить до 10. «Это позволит решить не только вопросы энергоснабжения, но и улучшить инфраструктуру региона», — отмечается в сообщении.
Президенту также была представлена информация о планируемых проектах в других регионах.
С целью увеличения общей мощности гидроэнергетики до 6000 МВт к 2030 году планируется привлечение иностранных инвестиций и частного сектора. Для этого созданы все правовые и экономические условия. В частности, в стране имеется потенциал для строительства до 2000 микро- и малых гидроэлектростанций.