Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-dekabr kuni Toshkent — Xo‘jakent — Toshkent yo‘nalishidagi yangi tezkor elektropoyezd bilan tanishdi.
Davlat rahbari matbuot xizmatining xabariga ko‘ra, Toshkent atrofida ham elektrlashgan yo‘l qurilib, poyezdlarni o‘tkazish imkoniyati 30 foizga oshdi.
Endi Toshkent — Xo‘jakent yo‘nalishida yangi elektropoyezd qatnovga qo‘yilmoqda. Davlat rahbari ushbu poyezdga chiqib, harakatlanishi va qulayliklarini ko‘rdi.
Demixovskiy mashinasozlik zavodida (Moskva viloyati) 2016-yildan buyon ishlab chiqarilayotgan EP3D elektropoyezdi noyabr oyi oxirida O‘zbekistonga yetib keldi. Bu 586 o‘rinli va umumiy sig‘imi 1154 yo‘lovchiga mo‘ljallangan oltita vagonli model bo‘lib, u eski ER9 seriyali poyezdlarga qaraganda 1,5 barobar kengroq. Poyezd 120 km/soat tezlikka erisha oladi, buning natijasida yo‘l vaqti 2 soat 15 daqiqadan 1 soatdan sal ko‘proqqa qisqardi.
Safar chog‘ida davlat rahbari temir yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish, yo‘lovchilar uchun sharoitlarni yaxshilash, temir yo‘llarni elektrlashtirish va ularga tutash hududlarni obodonlashtirish bo‘yicha mutasaddilarning hisobotlarini tingladi.
Foto: Prezident matbuot xizmatiFoto: Prezident matbuot xizmati
Prezident Toshkent va Xo‘jakent oralig‘idagi temir yo‘l bo‘yidagi hududlarni 2025-yilgi renovatsiya dasturiga kiritish va tartibga keltirish bo‘yicha topshiriq berdi. Shuningdek, u kunlik tezkor poyezdlar qatnovini ko‘paytirish va yanada ko‘proq yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish uchun yo‘nalishning egri-bugri qismlarini to‘g‘rilash zarurligini ta’kidladi.
Toshkent va Xojikent oralig‘idagi temiryo‘lga tutash maydonlarni 2025-yilgi renovatsiya dasturiga kiritib, ularni tartibga keltirishga ko‘rsatma berildi. Yo‘nalishdagi egri qismlarni to‘g‘ri qilib qayta qurish orqali kunlik ekspress poyezdlar qatnovini ko‘paytirish va ko‘proq yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish uchun sharoit yaratish topshirildi.
3-dekabrdan Toshkent — Xo‘jakent — Toshkent yo‘nalishida Rossiyada ishlab chiqarilgan yangi tezyurar EP3D shaharlararo elektropoyezd qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Poyezd avvalgi to‘rtta safardan (ularning jadvali o‘zgarmagan) tashqari kuniga uch marta qatnaydi. Oltita vagon iqlim nazorati, Wi-Fi va velosiped joylashtirish moslamalari bilan jihozlangan. 2030-yilgacha bunday vagonlar sonini 30 taga yetkazish rejalashtirilgan. Kelajakda to‘xtash bekatlari soni ko‘payishi mumkin.

Президент Шавкат Мирзиёев 6 декабря ознакомился с новым скоростным электропоездом для маршрута «Ташкент — Ходжикент — Ташкент».
По данным пресс-службы главы государства, в окрестностях Ташкента была построена электрифицированная дорога, что позволило увеличить пропускную способность поездов на 30%.
Теперь на маршруте «Ташкент — Ходжикент» введён в эксплуатацию новый электропоезд российского производства. Президент совершил поездку на поезде до Ходжикента, ознакомился с его возможностями.
Электропоезд ЭП3Д, производимый Демиховским машиностроительным заводом (Московская область) с 2016 года, прибыл в Узбекистан в конце ноября. Это модель с шестью вагонами, рассчитанная на 586 сидячих мест и общую вместимость до 1154 пассажиров, то делает его в 1,5 раза вместительнее старых составов серии ЭР9. Поезд развивает скорость до 120 км/ч, благодаря чему время поездки должно сократиться с 2 часов 15 минут до чуть более 1 часа.
Во время поездки глава государства заслушал отчёты о развитии железнодорожной инфраструктуры, улучшении условий для пассажиров, электрификации железных дорог и благоустройстве территории вдоль путей.
ходжикент, шавкат мирзиёев, электропоезд
Президент поручил включить прилегающие к железной дороге территории между Ташкентом и Ходжикентом в программу реновации на 2025 год и привести их в порядок. Он также указал на необходимость выпрямления извилистых участков маршрута, чтобы увеличить количество ежедневных рейсов экспресс-поездов и обслуживать ещё больше пассажиров.
Глава государства также обсудил работы в рамках проекта «Яшил макон» и отметил необходимость озеленения железнодорожных обочин, посадки засухоустойчивых растений с использованием международного опыта в регионах с ограниченными водными ресурсами, а также ввоза саженцев, соответствующих к местному климату.
С 3 декабря по направлению «Ташкент — Ходжикент — Ташкент» запущен новый скоростной пригородный электропоезд ЭП3Д российского производства. Поезд курсирует трижды в день в дополнение к четырём прежним рейсам (их расписание не изменилось). Шесть вагонов оснащены климат-контролем, Wi-Fi и местами для перевозки велосипедов. К 2030 году планируется довести число таких составов до 30. В будущем количество остановок могут увеличить.